אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

הדמיית תלת מימד. מתי?

צפיות: 1441

בטור הקודם, הזכרנו שיש 4 שלבים בתכנון: תכנון מוקדם (ראשוני), תכנון סופי, תכנות מפורט ופיקוח עליון. הרחבנו על התכנון המוקדם, ואמרנו שהדבר הכי חשוב בשלב הראשון הוא בחירת החלופה. 


מהו השלב הבא? מה כלול בו? מה כדאי לדרוש בנוסף? 


השלב השני הוא שלב התכנון הסופי. זה השלב העיקרי של תכנון הבית, לרבות הירידה לפרטים. מבנה החללים ידוע פחות או יותר כבר בשלב הראשון, ולכן בשלב זה ניתן לדייק יותר ולקבל תכניות סופיות כמעט מלאות. 


מה כלול בשלב הזה? 


נפרט את התכולה הכלולה בשלב זה, על בסיס המופיע ב"ספר הצהוב" (תעריפים ונהלים לעבודות תכנון במערכת הביטחון): 


 תכנון הצורה הסופית של המבנה בתיאום עם היועצים. בשלב הזה המתכנן לוקח את אחת החלופות שבחרתם, איתה הוא ממשיך הלאה ויורד לפרטים של מידות מדויקות, מידות חלונות, גגות וכו'. מכאן ואילך, כל יתר החלופות כבר לא רלונטיות. 


בשלב הזה, אם נדרש, מעורבים היועצים השונים. בבתים פרטיים, חוץ מהקונסטרוקטור ואינסטלציה (חלקית) המחוייבים, לא כולם משקיעים ביועצים נוספים. כדאי לשקול להיעזר ביועצים נוספים, כפי שכתבנו באחד הטורים הקודמים. חשוב להעיר שכל זה, אך ורק בתנאי שיהיה מי שיפקח בשטח, שאכן העבודה מבוצעת לפי התכניות או המפרטים שהם סיפקו. אחרת, כל העבודה שלהם (והכסף שלכם) מיותרת.
 הכנת תכניות סופיות המתארות את התוכנית הסופית של המבנה, תכנית הקומות, חתכים, חזיתות. בדרך כלל המתכנן יצרף שני חתכים: חתך אחד לרוחב המבנה וחתך אחד לאורך. כדאי גם שתהיה תכנית לפיתוח השטח, כדי שתוכלו לאשר אותה, אם נדרש, אצל הרשויות. 


 הכנת התכניות והמסמכים הנדרשים על ידי הרשויות למתן רישיון בנייה, הגשתם לרשויות וטיפול באישורם. 


    כאן חשוב להדגיש לאדריכל, וזה גם מקובל, שמבחינתכם הוא זה שיטפל באישורים מול הרשויות כמו: המועצה המקומית או איזורית. אישור פיקוד העורף לממ"ד וכד'. 


 הכנסת תיקונים ושינויים בתכניות ובמסמכים האחרים לפי דרישת הרשויות המוסמכות. לאחר שהעברתם את התכניות לרשות, ייתכן שתצטרכו להכניס שינוי, תוספת או לעדכן את התכניות. 


מה חשוב בשלב הזה ולא מופיע ברשימה שב"ספר הצהוב"?

 

הדמיית תלת מימד:

יש אנשים שמסתכלים על תכנית המופיעה על הנייר, ולא ממש מבינים מה הם רואים. הם לא מצליחים לקבל תחושה של המבנה, או החללים. הם אומרים לי: "אני לא מבין איך זה נראה". מסתבר שלראות מבנה המופיע על גבי נייר בצורה דו-מימדית ולדמיין אותו בצורה תלת מימדית זה סוג של אינטליגנציה (אינטליגנציה מרחבית, אחת מתוך 7 אינטליגנציות לפי הווארד גרדנר). לא לכולם יש אותה וגם בזה יש רמות שונות. יש שזה בא להם בקלות ויש שמצליחים רק לאחר זמן ומאמץ. 


אם גם אתם מתקשים לראות את התמונה של הבית ו"להרגיש אותו", סכמו עם האדריכל על הדמיית תלת מימד של הבית. 


היום ישנן הרבה מאוד תוכנות מחשב, שמאפשרות בקלות להפוך את השרטוט של הבית שלכם, למראה תלת מימדי. באמצעות הדמיית מחשב, תוכלו לראות את הבית בתלת מימד מבחוץ ומבפנים. תוכלו לטייל בתוך הבית, בסלון, בין החדרים, להרגיש את חדרי השינה, לראות איפה תמקמו את המיטות, את שולחן, איך ייראה הפסנתר בפינת המשפחה או כל חפץ אחר שתרצו וגם להביט החוצה מכל חלון.
יתכן שהדמיית התלת מימד תעלה לכם כמה מאות שקלים אבל היא תיתן לכם אפשרות לחוש ולהבין יותר טוב איך אמור להיראות הבית. 

 

באיזה שלב נדרשת ההדמיה? 


אז זהו, שהתזמון היא הנקודה החשובה ביותר: את ההדמייה אתם צריכם מיד לאחר שבחרתם באחת החלופות, כלומר: לפני שלב התכנון הסופי. 


זה יאפשר לכם לראות את החלופה שבחרתם מצד אחד, אבל לפני שהמתכנן המשיך בעבודה. אם תחליטו שמשהו מאוד מפריע לכם וממש לא לבית הזה פיללתם, תוכלו לסגת מהבחירה שלכם בחלופה הזו, מבלי שהמתכנן עשה עבודה מיותרת. אם תחליטו לעשות שינוי לאחר מכן, ברגע שכבר האדריכל המשיך בעבודה, יתכן שתחוייבו בתשלום נוסף למתכנן, ובצדק. 


לכן, סכמו עם האדריכל שאתם רוצים הדמיית תלת מימד של החלופה הנבחרת, כדי להבין איך הבית ייראה, ושימתין עם המשך העבודה. 


לאחר שתראו את הבית המתוכנן באמצעות ההדמיה, תבינו את המבנה שלו, ותראו שאין לכם הערות מהותיות, תוכלו לתת אישור למתכנן להמשיך בתכנון הסופי. 

***
בהצלחה


בונים בכיף בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת