אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מה לסכם עם האדריכל

צפיות: 1888

"בְּחָכְמָה יִיבָּנֶה בַּיִת" (משלי כ"ד ג') 


איך בוחרים אדריכל? מה לסכם עם איתו? מה השירות שהוא צריך לתת לכם? מה כדאי להוסיף? 

 

ראשית, צריך לומר,שהחוק אינו מגדיר מי בעל הסמכות לתכנן בית. על פי החוק, כל אחד יכול לתכנן בית ולכן גם אתם יכולים לתכנן את הבית שלכם אם תרצו, אם כי, לא על כל המסמכים הרשמיים אתם תחתמו. 


האם זה כדאי?


לפני הרבה שנים, סיפר לי חבר, שאבא שלו - הוא זה שתכנן את הבית שבו הם גרים. הכל מושלם. רק דבר אחד חסר, ועליו האבא לא חשב: אור טבעי כמעט לא נכנס לבית. הבית חשוך מאוד.

צריך לדעת, שהמתכנן (ולצורך הנוחות נקרא לו כאן "האדריכל") הוא "השחקן הראשי" בבית שלכם. הוא זה שאמור להבין את הצרכים ולהגשים לכם את החלומות, המאווים, וכל מה שפעם רציתם שיהיה בבית שלכם. הוא גם זה שצריך לומר לכם, מתי הדברים מתאימים ומתי לא, גם אם המשמעות היא שחלק מהחלומות יהיו רק בבית הבא...

האדריכל הוא זה שצריך להיות יצירתי, להביא בחשבון את כל השיקולים ולמצוא פיתרונות מתאימים מצד אחד, ומצד שני לא לייקר לכם את הבית (אלא אם כן, אין הגבלה תקציבית). הוא זה שצריך להביא את הסגנון שלו לידי ביטוי בבית, אבל לא "ישתלט" על הבית כך שהרצונות שלכם והפתרונות לא יהיו אופטימליים.

לכן, חשוב, שאת האדריכל תבחרו ללא לחץ, בקפידה, תקבלו המלצות, תתרשמו גם מפתרונות שהוא מציע, מהתקשורת איתו וגם.. מהמחיר.

יש לי זוג חברים שמטעמי חיסכון הלכו לאדריכל מתחיל ובעיקר זול, כי "זה בסך הכל קופסא שיש לה כמה פונקציות שצריך לתכנן". היום, לאחר כמעט עשר שנים, יש להם יכולת להבין, שבאותה עלות של בית (ובתוספת מעטה לאדריכל יותר טוב) הם יכלו לקבל מוצר הרבה יותר טוב, מתוחכם, נוח וכו'.

עד כאן ההקדמה הכללית לגבי הבחירה של האדריכל.

 

השאלה היא, מה לסכם עם האדריכל? מה השירות שאתם תבקשו ממנו?


ניקח כרפרנס את עיקרי הדברים האמורים בספר "תעריפים ונהלים לעבודות תכנון במערכת הביטחון" המכונה גם "הספר הצהוב".

זהו ספר (בלמ"ס) המתייחס לעבודות התכנון של כל (רוב) המתכנים והיועצים למקצועותיהם השונים, ומגדיר את תכולת העבודה והשירותים והתשלום הניתנים למתכנן בשלבים השונים. הספר הזה משמש את קהל היועצים והמתכננים במשק הבנייה בארץ.

 

נתייחס לתכנון האדריכלי המופיע בפרק 2.2 בספר הנ"ל, עם התאמה לנהוג בבנייה של בתים צמודי הקרקע.

 

ככלל, בתכנון יש 4 שלבים: תכנון מוקדם, תכנון סופי, תכנון מפורטופיקוח עליון.

 

שלב ראשון הוא התכנון המוקדם: זה השלב הראשוני ביותר בתכנון, ונקרא גם "תכנון ראשוני".

 

אל השלב הזה אתם כבר צריכים להגיע עם תכנית מדידה של מודד מוסמך, שמדד את השטח בצורה מדוייקת. אותו אתם נותנים לאדריכל (בקבצים) על מנת שיוכל להתחיל לתכנן.
שלב התכנון המוקדם כולל את:

 בירור הפרוגרמה (אפיון) זה בירור שאמור האדריכל לברר איתכם: מה הצרכים שלכם, הדרישות, החלומות והמאווים שאתם מצפים מהבית. חשוב שתבואו מוכנים לפגישה עם הפרוגרמה (כתובה) שלכם. על חשיבות הפרוגרמה הזו, כבר כתבנו באחד הטורים הקודמים.

 

ביקור באתר: ביקור של האדריכל באתר המיועד הוא דבר אלמנטרי. זה נדרשכדי להרגיש ולחוש את השטח, לראות את הסביבה, המבנים הסמוכים, המכשולים, את כיוון הַעֲמָדָה של הבית (חשוב ביותר, וכתבנו על הנושא בעבר), נוף, צמחיה וגורמים אחרים.
חובת הביקור היא דבר בסיסי וראשוני בתכנון, אבל הייתי עד למקרה שבו זוג אדריכלים צעיר שתכנן בית,לא בקר בשטחהאתר בכלל במשך התכנון, אפילו פעם אחת. אל תסכימו!

 

 חקירות מוקדמות והתיעצויות ותיאום עם היועצים: בדיקה של נושאים מיוחדים או בירורים שונים, עם יועצים שיש לעשות הקשורים לדרישות שלכם מהבית.

 

 בירורים ברשויות המוסמכות או גורמים אחרים בקשר לבעיות החוקיות והאחרות, הכרוכות בתכנון המבנה או בקבלת אישור הרשויות הנ"ל לביצוע המבנה:זה אומר: בירורים ברשות, מה ניתן לבנות, מהן ההקלות, חריגה מקו בניין, ניצול אחוזי הבנייה וכו'. כל אלו אמורים להתברר בשלב הראשוני, כדי לנצל באופן מקסימלי את האפשרות שלכם בבנייה.
אם האדריכל מכיר את הדקויות של היתרי הבנייה באותה רשות או מועצה מקומית, הרי זה יתרון.


 הכנת תכניות מוקדמות, המתארות את הצורה העקרונית של המבנה. בדרך כלל, האדריכל יציג בפניכם מספר חלופות של תכניות עקרוניות, על מנת שתוכלו לבחור את המתאימה לכם יותר.

 

שאלה: מה הנקודה החשובה בשלב התכנון הראשוני?


תשובה: הכנת תכניות מוקדמות המתארות את הצורה עקרונית של המבנה, ובעצם - בחירת החלופה.
מתוך כמה חלופות אפשרויות שהאדריכל יציג בפניכם, אתם צריכים לבחור באחת, באופטימלית מכולן.

את הבחירה הזו אתם צריכים לעשות בנחת, בסבלנות, מתוך מחשבה. עברו סעיף אחר סעיף על הפרוגרמה שלכם. השוו אותה לחלופה שעומדת בפניכם. האם היא מתאימה או יכולה להתאים לפרוגרמה,שאותה ביקשתם בתחילת התהליך. יתכן שלא הכל מתאים במאה אחוז, ותצטרכו להיות קצת גמישים. אם אתם רואים שזה "ממש לא זה" בקשו מהאדריכל חלופה נוספת.

 

יתכן שתקבלו דעות שונות, חלקן אפילו סותרות זו את זו ותצאו מבולבלים. אל תשכחו שדבר שמתאים לאחרים, לא בהכרח מתאים גם לכם. במקרה שאתם לא בטוחים, גשו לקבל חוות דעת שנייה, ממישהו מקצועי שאתם סומכים עליו. בסופו של דבר, זה השלב שיקבע ויכריע איך יהיה ויתפקד הבית שלכם ב-50 שנה הקרובות.

 

מהם השלבים הבאים בתכנון? ומה עוד כדאי לבקש בהסכם? האם אדריכל חייב בפיקוח עליון? איפה זה כתוב? על כך בע"ה בטור הבא. 

 

בונים בכיף בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת