רשימת מאמרים

האם אתם יכולים להזיז את העמודים?

צפיות: 3183

"וַיִלְפֹּּת שִמְשוֹן את שני עמודי התָּוֶך אשר הבית נָכוֹן עליהם וַיִּסָּמֶך עֲלֵיהֶם" (שופטים ט"ז כ"ט) 


בטור הקודם, הזכרנו שהקונסטרוקטור מתכנן איך המבנה יעמוד מבחינה קונסטרוקטיבית. לשם כך הוא קובע את מיקום העמודים שעליהם מבוסס הבית. 


האם לכם, הבונים,יש השפעה על מיקום העמודים בבית? 


ככלל, אנחנו לא אוהבים עמודיםבבית. זה מגביל, מפריע בתנועה. לא מאפשר גמישות בחללים בבית. מבחינתנו, שלא יהיו עמודים בכלל ושהתקרה תרחף באוויר, או שכמה פועלים שיחזיקו אותה במשך כל חיי המבנה...
היות שאין ברירה, ואין מספיק פועלים לעניין, החלופה השכיחה היא עמודים. 


לרוב, העמודים יהיו בקצוות הבית, בפינות. ככלל, ככל שהמִפְתַח (המרחק בין העמודים) גדול יותר, התקרה תהיה עבה יותר, תשקול יותר ויידרש יותר ברזל זיון. לכן, במקרה של מִפְתַחִים גדולים בין הקירות החיצוניים של הבית (מרחק גדול בין העמודים), משלבים עמוד נוסף באמצע החלל. בדרך כללהקונסטרוקטור, בתיאום עם האדריכל, מנסים "לשלב" את העמוד הזה כחלק ממחיצה המשמשת כקיר של חדר, כך שהעמוד לא יהיה "תקוע" לבדו באמצע החלל. 


האם אפשר לשנות מיקום או לבטל עמודים? 

תשובה: זה תלוי בכם, אם אתם רואים את הבעייה מספיק בזמן ויודעים לבקש. הנה שתי דוגמאות: 


בעבר כשעסקתי בתכנון קונסטרוקציות, היה מקרה שבו קיבלנו תכניות אדריכליות של בית פרטי גדול לצורך תכנון הקונסטרוקציה. בתכניות האלו היה מהלך מדרגות מעגלי כשבמרכזו חלל גדול המאפשר להביט מהקומה העליונה של הבית עד לקומה התחתונה (וילה בת 4 קומות). לשם כך, קבענו עמודים בהיקף החלל המדרגות. 


פנה אלינו הלקוח וטען שהוא "לא רוצה לראות עמודים ברגע שהוא פותח את דלת חדר השינה שלו". הוא ביקש מאיתנו לשנות מיקום של עמוד מסויים. ואכן כך עשינו. מצאנו פיתרון אחר, שיתאים גם לדרישות האסטטיות של הלקוח מצד אחד, אבל ייתן את המענה הקונסטרוקטיבי לבית. 


מקרה אחר: 


בתכניות של בית כלשהו שבדקתי, ראיתי שביציאה למרפסת, הפרגולה מתוכננת בצורת "ר" ובתכנית הקונסטרוקציה מופיעים 5 עמודים (לאורך ה"ר", זה אומר 3 בכל פאה ואחד נספר פעמיים). 
היות שמדובר בפרגולה שהעומס עליה נמוך מאוד יחסית(משקל עצמי וקירוי קל), פניתי לקונסטרוקטורושאלתי אותו אם אין מניעה מצידולבטל את העמוד האמצעי בכל פאה (כך שיישארו 3 עמודים בלבד במקום 5) ולחזק מעט את הקורות העליונות שבין העמודים, בגלל שהמִפְתַח יגדל. 


בתשובה, השיב לי הקונסטרוקטור, כי האדריכלית היא זו שסימנה במקומות האלו את שני העמודים (האמצעיים שבכל פאה) ולכן הוא ניצל אותם כדי לתמוך את הקורה של הפרגולה. 


פניתי לאדריכלית, כדי לבדוק אם מבחינה אסתטית מאוד חשוב ועקרוני לה שיהיו שם 5 עמודים, או שהיא יכולה להסתפק ב-3. היא ענתה לי:"חשבתי שהקונסטרוקטור יצטרך שם את שני העמודים בגלל גודל המפתח. מבחינתי אין לי צורך בעמודים האלו". 


יוצא אם כן, שהקונסטרוקטורלא היה צריך, האדריכלית חשבה שיצטרך, הם לא דיברו בעניין והנֵה, "נולדו" לנו שני עמודים שאין בהם צורך. 


בשורה התחתונה, שני העמודים בוטלו, הקורה העליונה חוזקה ובכך אפשרנו תנועה יותר חופשית בפרגולה. 


למה אני מספר לכם את כל זה? 


כי לפעמים הקונסטרוקטורעשוי לקבוע עמוד במקום שלא יהיה נוח לכם כבר בהתחלה (כשתכנסו לבית), או שיגביל אתכם בעתיד לבצע שינויים. למשל: אם תרצו לפתוח חלל בין שני חדרים כשביניהם יש עמוד, לא תוכלו לעשות את זה בקלות. אם לעומת זאת, הקירות המפרידים בין שני החדרים יהיו מחיצה בלבד, שאינה קונסטרוקטיבית, לא תהיה מניעה מצדכם לעשות את השינוי. 


כמובן שיש עוד פתרונות אפשריים, ולפעמים ניתן להרוס עמוד ולקבע קורת פלדה שתקבל את העומסים, אלא שזה כרוך בעלויות גבוהות יחסית, שאותן נרצה למנוע, אם אנחנו יכולים לצפות אותן מראש.
חשוב להזכיר ולהזהיר כאן, שעמודים לא הורסים בלי אישור הקונסטרוקטור, ובלי תמיכות מתאימות! ראו ערך אולמי ורסאי, או את הציטוט מספר שופטים... שבראש הטור. 


מתי זה הזמן המתאים להצביע על השינוי? 


לאחר שהאדריכל סיים לתכנן את התכנון הסופי של הבית הוא מעביר אותו לקונסטרוקטור. 


תחילה הקונסטרוקטור מתכנן וקובע את הסְכֵמָה העקרונית של המערכת.במילים פשוטות זה אומר, שהוא ממקם את העמודים בבית, את הקורות וקובע את עובי התקרות. רק לאחר מכן, הוא מבצע את החישובים.
אמנם האדריכל בודק את מיקום העמודים ומאשר אותם, אבל שווה שגם אתם או מי מטעמכם יהיה בעניינים כבר בשלב הזה כדי להעיף מבט. 


לסיכום: 


אפשר בהרבה מקרים לשנות במידה מסויימתאת מיקום העמוד שאמור "להפריע", או לנסות למצוא פתרונותאחרים. אלא שאתם צריכים להצביע על הדבר הזה, בזמן המתאים. זה יאפשר לכם חופשיות היום וגם בעתיד. 

 

בונים בכיף בתכנון תחילה

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת