אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

בריכה במרפסת

צפיות: 5398

מה תפקיד הקונסטרוקטור? וכשאתם נפגשים עם הקונסטרוקטור שלכם, מה להגיד לו? האם להקים בריכה במרפסת שלא תוכננה לכך, זו בעייה קונסטרוקטיבית? 

 

תפקיד הקונסטרוקטור: 

 

הרבה פעמים אני נתקל בשאלה: מה ההבדל בין אדריכל לבין הקונסטרוקטור? (יש שקוראים לו "המהנדס") אז הנה הזדמנות להבהיר את הנקודה: אדריכל מתכנן את החללים, את גודלם, את הקשר ביניהם ועוד. אחרי שהאדריכל תכנן ושרטט את המבנה, את החדרים, את הפתחים של הדלתות, חלונות, תריסים וכדו', אז נכנס הקונסטרוקטור. 


הקונסטרוקטור לא "מתעסק" בתכנון החללים, בגודלם או בעיצובם. תפקידולתכנן את שלד המבנה (בהתאם לתכניות של האדריכל), כך שהשלד יישא את עצמו ואת העומסים והמאמצים שיופעלו עליו. במילים פשוטות יותר ובתכל'ס: הקונסטרוקטור קובע את מיקום העמודים, גודל הקורות, עובי התקרות, כמויות הפלדה, איפה וכמה, על פי העומסים המתוכננים על המבנה.  


חשוב לדעת שהקונסטרוקטור מתכנן על פי עומסים ידועים המוגדרים בתקינה כעומסים אופייניים. אם משתמש (אתם) רוצה להוסיף עומסים מבלי שהדבר נלקח בחשבון בשלב תכנון, כי זה עומס חריג, שאינו אופייני, יתכן שהמבנה לא יעמוד בעומס הנוסף.  


רוצים בריכה במרפסת? 


לפעמיםשואלים אותי, בעיקר בקיץ, את השאלה הבאה: "האם אנחנו יכולים לשים בריכה על מרפסת חדר שינה הורים או על הגג? לא ממש בריכה אולימפית, רק בריכה קטנה, בעומק של 80 ס"מ ובגודל של 4 מ' X 3 מ'? כזו שמרכיבים אותה בתחילת הקיץ ומפרקים בסופו? היא ממש מתאימה לגודל של המרפסת?"  


חשוב לציין שיש הרבה יתרונות לבריכה על המרפסת: אתם שולטים על "עונת הרחצה", זמני הפתיחה (לרבות רחצה לילית לאור נרות), על ניקיון המים (וכמות הכלור), חיסכון בזמן הנסיעה, עלות הכניסה לא מאוד גבוהה. עלות הארטיק בקיוסק ויתר האוכל נמוכים יחסית, ובעיית הצניעות יותר פשוטה. עד כאן יתרונות. 

 

אבל אם אתם חושבים להעמיד בריכה על גבי מרפסת של קומה א' או על הגג, חשוב שתגידו את זה מראש לאדריכל ולקונסטרוקטור. למה? כדי שהקונסטרוקטור ייקח בחשבון את העומסים האלו בעת תכנון העומסים של הבית.  


כדי לסבר את האוזן, ולהסביר למה זה חשוב ומשמעותי, נביא מספר דוגמא מספרית: 

תקן 412 "עומסים במבנים: עומסים אופייניים" מגדיר את העומסים שעל המתכנן להביא בחשבון בעת תכנון הבית. 


התקן מחלק בין שני סוגי עומסים שהמתכנן מביא בחשבון:עומס קבוע ועומס אופייני שמושי. 

עומס קבוע הוא עומס שפועל על המבנה בקביעות, כגון:ריצוף, מילוי תחת הריצוף וכד'. 


עומס אופייני שימושי הוא עומס משתנה, שערכו נקבע בהתאם למספר פרמטרים. הפרמטר העיקרי הוא בהתאם לשימוש המיועד של המבנה. ההנחה היא שיש בו כמות אנשים מסויימת, רהיטים וציוד אחר. פרמטר אחר לדוגמא, של עומס שימושי משתנה, הוא עומס השלג, שיש להביא בחשבון בעת תכנון מבנים באיזור ההר. 


לכל סוג מבנה, מוגדר בתקן, עומס אופייני שימושי משלו: בתי מגורים, מבנה משרדים, גני ילדים, חנויות, קניונים, מוסכים וכד'. 


התקן קובע (פרק 3 – טבלה 1 סעיף 1.1) שהעומס השימושי (האנכי) בבתי מגורים (בתוך הבית) יהיה 150 ק"ג/למ"ר. המשמעות היא שהקונסטרוקטור לוקח בחשבון שעל כל מ"ר תהיה תוספת עומס בצורת עומס שימושי של 150 ק"ג. 


לעומת זאת, במרפסות של בתי מגורים, התקן מניח שבמרפסת יהיו יותר אנשים ולכן מגדיר שהעומס השימושי שעל המתכנן להביא בחשבון (שם, סעיף 13.2)הוא 350 ק"ג/מ"ר. 


עד כאן, העומסים שעל פיהם הקונסטרוקטור עושה את החישוב לבית שלכם. 


עומס של בריכה: 

מה גובה המים של בריכה שייתן לנו עומס של 350 ק"ג/למ"ר? 

היות שמשקל המים הוא 1 טון למ"ק, כדי לקבל את עומס של 350 ק"ג/מ"ר מספיק אם תהיה לנו בריכה של 35 ס"מ. בריכה כזו מתאימה לילדים קטנים. 


אם אתם רוצים בריכה בעומק מים של 80 – 90 ס"מ, כדי שגם מבוגרים יוכלו להשתכשך בה, המשמעות היא עומס של 900! ק"ג/למ"ר על המבנה. 


אם העומס השימושי האופייני המתוכנן במרפסות הוא 350 ק"ג/למ"ר ואתם ממלאים בריכת מים שהעומס שלה הוא900 ק"ג/למ"ר, זה אומר שאתם מוסיפים עומס של מעל פי 2.5 מהעומס השימושי האופייני לאותו תא שטח. על אף שקיים מקדם מסויים לחישוב העומס השימושי, הוא המיועד לבעיות ביצוע וכד'. עדיין עומס כזה הוא גבוה בהרבה ולא בטוח שהמבנה יעמוד לכך. הסכנה הרבה יותר גבוהה במרפסת קונזולית = זיזית (עיינו ערך המרפסות בחדרה).


לכן, עליכם להתייעץ עם הקונסטרוקטור שלכם, שתכנן לכם את הבית, כדי שיבדוק, בהתאם לשטח הבריכה, גובהה והעומס שהיא תוסיף למבנה, אם ניתן למקם אותה במקום שביקשתם.


לכן, כבר בשלב התכנון, אם יש לכם רק צל של ספק, שאולי תרצו בריכה על הגג או על מרפסת, כדאי לומר את זה למתכנן כבר מראש. העלות הנוספת לביצוע זניחה יחסית, אבל יהיה לכם חופש ושקט נפשי לעשות כרצונכם.


הערה בטיחותית: חשוב מאוד שתהיה אפשרות לנעול את הגישה אל בריכה, כדי שילד קטן, שלכם או של השכנים, לא יוכל חס וחלילה, להיכנס אליה באופן עצמאי.


בהצלחה

 

בונים בכיף בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת