אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

הסלון. האם כדאי שהתקרה תהיה גבוהה?

צפיות: 2385

הסלון. האם יש משהו מיוחד שכדאי לכם להביא בחשבון בעת התכנון? 

מה בכלל אתם רוצים מהסלון שלכם? למה הוא מְשַמֵש? כפינת משפחה או טלויזיה? כפינת לימוד וקריאה? מקום לאורחים? 
האם יש משהו שכדאי להדגיש למתכנן בשלב התכנון? 


מיקום לרהיטים ואבזרים בסלון:


לאחרונה אני שמעתי ממספר אנשים משפטים בסגנון הבא: 


"הבן שלנו מאוד מוזיקלי, הוא לומד נגינה באורגנית. ראינו שהוא ממש מצטיין בזה. הוא ביקש שנקנה לו פסנתר. אנחנו באמת רוצים לקנות לו אבל הבעייה היא שאנחנו לא יודעים איפה נשים אותו. יש לנו מקום בסלון, אבל חסרים שם 10 ס"מ כדי שהפסנתר ייכנס. אנחנו ממש לא יודעים מה לעשות. חבל לנו שהוא לא ילמד לנגן בכלי כזה. וגם... ראינו פסנתר אצל השכנים... זה ממש רהיט יפה..."


מקרה נוסף הוא:


"כשדיברנו עם האדריכל בפעם הראשונה, אמרנו לו שאנחנו רוצים בסלון גם מקום לספרייה שלנו. אנחנו אוהבים לקרוא, יש לנו ספרייה גדולה, זו "הטלויזיה שלנו" וזה גם המסר שאנחנו רוצים להעביר לילדים שלנו. עכשיו שמנו לב, שבעצם אין לנו שום מקום לספרים. כל הסלון הוא רק חלונות. אין שום קיר שאפשר להצמיד אליו ספרייה. אין לנו איפה לשים את כל הספרים היפים שלנו. אנחנו נאלצים לשים אותם בפרוזדור ולפזר אותם בין החדרים וחבל. אנחנו לא יודעים מה לעשות". 


משני המקרים האלו ניתן ללמוד, שכדאי שתגדירו קודם כל לעצמכם ואחר כך גם למתכנן, מה אתם באמת רוצים ואיזה רהיטים וחפצים חשוב לכם שיהיו בסלון שלכם.


בשלב האפיון של הבית שלכם, ערכו רשימה של הרהיטים שחשוב לכם למקם בבית, למשל: פסנתר, מדף לפמוטים ולנרות שבת, ספרייה, תמונה שאהבתם, השידה של סבתא שלכם שעשוייה מעץ מלא ושאתם מתכננים לרשת לאחר 120... או כל דבר אחר שאתם רוצים שיהיה בסלון בשלב זה או מאוחר יותר.


חשוב שתמדדו כל דבר במדוייק: אורך, עומק וגובה ותמסרו את הפרטים והמידות למתכנן על מנת שיתכנן את המיקום עם המידות המתאימות.


אתם, מצידכם, אל תשכחו לרשום את כל הדברים האלו לעצמכם ולעקוב ולוודא שאכן הדברים יבואו לידי ביטוי בתכניות. אם לא תעשו את זה, אתם עשויים להרגיש שפספסתם. במקום זה, תצטרכו למצוא פתרונות מאולצים או לוותר על חלומות שלכם וחבל.


אלו דברים חשובים ובסך הכל פשוטים, אם יודעים להגדיר אותם מראש.


גובה התקרה בסלון:
יש אנשים שאוהבים שלסלון יש תקרה גבוהה מאוד (בגובה שתי קומות). המשמעות היא שתוכלו להשקיף על הסלון שלכם מתוך הקומה השנייה של הבית, לדעת מה מתרחש, מי הגיע לבקר, או לחילופין, אם הוא כבר הלך...


בנושא הזה, של סלון בגובה של שתי קומות, קיימות שתי נקודות מרכזיות הדורשות התייחסות:

 

נקודה ראשונה - מיזוג החלל הגדול:


הנקודה הראשונה היא מיזוג החלל הגדול שהוא בעצם כפול מהרגיל. יש קצת הבדל בין חורף לקיץ:


בקיץ – נדרשת מערכת קירור. חברים מספרים, שבקיץ הם מפעילים את מערכת מיזוג האוויר במשך הרבה שעות ביחס לבית הקודם (שהיה בגובה של קומה אחת וחלל הרבה יותר קטן). משך זמן פעולת מיזוג האוויר תלוייה במיקום הגיאוגרפי שלכם (קיים הבדל בין במישור החוף, ההר, הבקעה וכו'), ובנוחות האקלימית המתאימה לכם באופן אישי (יש אנשים שאוהבים שיהיה להם קריר ויש שאוהבים יהיה להם ממש קפוא).


בחורף, מבחינת החימום – זה אתגר גדול יותר, כי אוויר חם, בשונה מאוויר קר, עולה. ייווצר מצב שכשתחממו את הסלון, האוויר החם יעלה ובקומה העליונה יהיה חם ואולי אפילו חם מידי והָבִיל. לעומת זאת, בקומה התחתונה יהיה קריר יחסית. המשמעות היא שיתכן שתצטרכו לחמם כל הזמן את הסלון. כדאי לחשוב על הנקודה הזו מראש ולהיפגש עם יועץ מיזוג אוויר.

 

נקודה שנייה - אקוסטיקה.


האם זיהיתם את התמונה שבראש המאמר? 

בעיר פִּיזָה שבאיטליה, מלבד האטרקציה של המגדל הנטוי, נמצא בסמוך מבנה מאוד מעניין, שנבנה במאה ה-13. מדובר על בית הטבילה (בפטיסטריום). קוטרו כ-34 מטרים וגובהו כ-55 מטרים. המבנה מפולש לכל גובהו כלומר ללא מפלסי ביניים, אין בו רצפות של מפלסים שונים אלא ניתן לראות את תקרתו גם אם נמצאים בקומת הכניסה.


יש אנשים שמתרשמים מהעיטורים ומהעיצובים שלו. אחד הדברים שדווקא מרשים במיוחד הוא התהודה הקיימת במבנה. מידי פעם אחד הסדרנים מבקש מהמבקרים שקט לכמה דקות, כדי להשמיע את האפקט של ההד הקיים במבנה. המבנה בנוי כך שכשהסדרן משמיע קול, לאחר רגע קל, הקול חוזר כשהוא צלול בגלל ההד וצורת המבנה. ברגע שהקול חוזר, הסדרן מוציא קול אחר נוסף, שונה במקצת. שני הקולות נפגשים ויוצרים יחד הרמוניה מקסימה. במוזיקה קוראים לזה טרציות. בפיזיקה של התיכון, קראנו לזה "הִתְאַבְּכוּת בּוֹנָה". שני גלי קול רוכבים זה על זה בתיאום ובהרמוניה.


המקסים בכל העסק שהמבנה נבנה בגובה מתאים, וחושב כך שתהיה הרמוניה בקולות.


אם המבנה היה נמוך מידי או גבוה מידי, הקול החוזר היה חוזר מהר מידי או לאחר השהיה ארוכה.


למה זה קשור אליכם? ולמה אני מספר לכם על איטליה ועל פיזה?

כי זה מה שיקרה בסלון הגבוה שלכם. אם לא תתחשבו בהד שנוצר בגלל גובה כזה, עלולה להיות לכם התאבכות הורסת. זה אומר שכשאתם מתחילים לדבר, הקול עולה וחוזר לאחר זמן מה, "מתנגש" בקול הבא שיוצא מפיכם, הקולות מתערבבים ויש רעש רקע שמקשה לשמוע ולהבין. יש לי חבר שבנה בית כזה ובכל פעם שיושבים בסלון כמה אנשים, אנחנו מתקשים לשמוע ולהבין זה את זה, למרות שאנחנו יושבים ממש אחד ליד השני. הכל בגלל ההד.


במקרה כזה כדאי להתייעץ עם יועץ אקוסטיקה, כדי שינחה אתכם באיזה חומרים שסופגים את הקול ומונעים הד כדאי להשתמש, איפה למקם אותם בחלל ואיך להקטין את ההד הצפוי. יתכן שאם יש לכם תקרת עץ, ווילונות כבדים ההד יהיה קטן יותר, אבל במקרה של תקרת בטון וטיח רגיל – צפויה לכם התאבכות הורסת. שתדעו.


בהצלחה.
סוף מעשה בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת