רשימת מאמרים

"בית חכם" כדאי או לא? מאמר ב'

צפיות: 3588

בעקבות הטור הקודם בעניין ה"בית חכם",קיבלתי הרבה תגובות של קוראים המציינים אפשרויות נוספות של מערכת מעין זו. תודה.


כדי להשלים מעט את העניין, נציין שהרעיון שעומד מאחורי "בית חכם", מלבד הנוחות, הואגם לחסוך באנרגיה באמצעותבקרת אקלים, בקרת תאורה,חשמל, מים וכד'.השמים הם הגבול.הכל תלוי ברָגָשִים שאתם מצרפים למערכת ומורכבותה. בפועל, במבנים ציבוריים גדולים עושים שימוש בבקרת אקלים הרבה יותר מאשר בבתים פרטיים. במקרה של בית פרטי, "ממוצע" (ספק אם אפשר להגדיר "ממוצע"), לא ראיתי שעושים שימוש בבקרי אקלים בצורה זו.


השאלה שאתם תשאלו את עצמכם מה אתם רוצים ממערכת ה"בית החכם", כמה תשתמשו במערכת ואיפה למתוח את הקו בין עלות לבין תועלת, במיוחד כשהתקציב מוגבל.


ההתקנה:
בשיטה "הקלאסית" שהיתה רווחת עד לשנים האחרונות, חיברו מספר שקעים ונקודות תאורה (אלו שתרצו שיפעלו בצורה "חכמה"), כל אחד מהם בנפרד אל לוח החשמל.זה אומר העברת צנרת מנקודת החשמל או התאורה עד ללוח החשמל. בלוח החשמל נמצא בקר שעל פי תכנות שלנו, מזין את החשמל לשקעים ולנקודות התאורה.


בשיטה זו, של חיבור "פיזי" של כל שקע ונקודת תאורה ללוח החשמל, נדרשת עבודת חציבה רבה כדי להעביר את צנרת החשמל אל הלוח. בנוסף, בגלל כמות המגעניםבלוח, נדרש לוח חשמל מתועש שתופס מקום מכובד בארון החשמל שלכם.


כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, יש אפשרות, להתקין מערכת "בית חכם", שתחובר לא באופן חוטי אלא באופן אלחוטי. המערכת תחובר אל בקר אלחוטי שיחובר לראוטר. זה אומר שכשאתם לוחצים על מפסק, הוא משדר למרכזייה שמנתקת או מפעילה את הזנת החשמל למכשיר,באמצעות מתג שנמצא במפסק והרי לכם חשמל חכם. ניתן לחבר כך את התריסים, הדוד החשמלי, תאורה בבית. השידור האלחוטי הוא לפרק זמן קצר מאוד כך שהקרינה כמעט שלא קיימת. ניתן להשתמש באפליקציה סלולרית שתחובר למערכת הזו. החברות מתחייבות לכך שהמערכות מוגנות מפני פריצה לרשת האלחוטית.


במערכת כזו מרוויחים פעמיים:
ראשית, אין צורך לנקב את הבית ככברה, והכנת התשתית קצרה וזולה יותר.


שנית, אין צורך להשקיע בלוח חשמל מתועש וגדול כי המיתוג נעשה בשקע או בלחצן עצמו. זה אומר שלוח החשמל גם קטן וזול יותר וגם אינו תופס הרבה מקום.


לסיכום: משך זמן הביצוע קצר הרבה יותר ולא פחות חשוב: המחיר נמוך ממערכת חשמל חכם "רגילה". כמובן, שחשוב להשוות בין הפוקנציות של המערכות השונות שאותן אתם רוצים.
מה זה דורש?שבכל השקעים והמתגים יהיה מלבד הפאזה גם ה"אפס".


מה עושים בבית קיים?
יש חברות שעיסוקן הוא מערכת "בית חכם" לבתים קיימים, זה אומר שאין צורך ב"אפס" במפסקי התאורה, אלא מספיק שקיימת פאזה. לכן, גם אם מדובר בבית קיים שכבר נבנה ולא נעשתה בו תשתית מתאימה ("אפס" במפסקים), עדיין ניתן להפוך את הבית לחכם באמצעות החלפת מפסקי התאורה או השקעים. יש כמה חברות שעוסקות בכך וכדאי לכם לברר. תודה לחגי טולדנו שהסב את תשומת ליבי לחידוש הטכנולוגי הזה.

הפעלת מכשירים באמצעות הבקר:


לא כל המכשירים מתאימים להפעלה באמצעות בַּקָר. כלומר,זהשהשקע של המכשיר קיבל הזנת חשמל עדיין לא אומר שהמכשיר יפעל. לעיתים צריך ללחוץ על כפתור ההפעלה שלו. לדוגמא: מזגן מפוצל – אם אתם מזינים חשמל לשקע שלו (באמצעות הבקר), הוא לא יפעל אלא עדיין צריך לגשת וללחוץ על השלט. באותו אופן תנורי אפייה, מדיחי כלים ועוד.המכשירים צריכים להיות מותאמים לפעולה כזו, כך שבעת הזנת חשמל הם יפעלו.


זה רלוונטי אם תרצו למשל, להפעיל את מכונת הכביסה שלכם לפני שאתם חוזרים מהעבודה, או אם אתם רוצים להפעיל מכשיר כלשהו בשבת. בשבת לא תוכלו ללחוץ על כפתור והמשמעות היא שהמכשיר לא יעבוד. ניתן לעקוף את הבעייה באמצעות טכנאי שיבוא ויסדיר את המכשיר, כך שיעבוד בעת אספקת חשמל לשקע,אבל לא תמיד. כדאי לברר מראש כדי לא להיות מופתעים.


במקרה של מזגנים, נדרש לוודא שלמזגן יש זיכרון למצב הפעולה האחרון שלו (מחובר/מנותק). במידה שרכיב זה לא קיים, אם תנתקו את הזנת החשמל למזגן הוא יחזור למצב "מנותק". שנית, אתם צריכים לעבור לפני השבת על פני כל המזגנים ולהפעיל אותם. לאחר מכן, כשהבקר נכנס למצב שבת, הוא יחבר את הזנת החשמל או ינתק, בהתאם לתכנות שלנו.


הארכת שעון שבת:
חשוב לזכור, שאי אפשר לשנות בשבת את מצב הבקר ולכן אם תרצו להאריך את משך זמן התאורה בגלל שהאורחים נשארו אצלכם מעט יותר – לא תוכלו אלא אם ישולב שעון שבת מכני במערכת (צריך לברר אם ניתן במערכת שלכם).


תודה לידידי מאיר ס. על הערותיו לטור זה.


בהצלחה


סוף מעשה בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת