אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

"בית חכם". כדאי או לא? (מאמר א')

צפיות: 2609

הרבה פעמים שומעים את השאלה:"בית חכם". כדאי או לא?מה זה יתן לי? ועוד שאלות. ננסה להאיר כאן כמה נקודות בנושא.

 

ראשית בשביל אלו שפחות בעניינים נסביר שמערכת של בית חכם משמעה: חיבור של נקודות התאורה בבית, מיזוג אוויר, דוד שמש (חשמלי), אזעקה ועוד, למערכת בקרה שתבצע את הפעולות השגרתיות באופן עצמאי. יש אפשרות לחבר את המערכת אל הטלפון ובכך גם לשלוט על המערכת מרחוק.

 

איזה פעולות נרצה לעשות עם מערכת כזו של "בית חכם"?

 

כששאלתי חברים שיש להם מערכת כזו, מהן הפעולות שבהם הם משתמשים בעיקר ואיפה המערכת עושה להם "חיים קלים" (הרי זו המטרה, לא?) התשובה התייחסה בעיקר לשתי נקודות:

הנקודה הראשונה: כשהם יוצאים מהבית, הםמשתמשים במתג אחד שגורם לכיבוי אורות,כיבוי המזגנים, הורדת התריסים ודריכת האזעקה.

 

אכן, זה מפנק ונחמד כשאתם לא צריכים לעבור בין החדרים ולכבות את האורות או את המזגנים וכו'. באותו אופן, אפשר להתקין מתג בחדר השינה כשהולכים לישון, מכבים את האורות, מעבירים את תריסי הגלילה לסגירה ודורכים את האזעקה.

 

חשוב לדעת, שניתן לתכנת כל מתג ומתג, כך שישלוט על המערכות השונות בבית. אם החלטתם לאחר שָנָה, שהמתג בחדר שינה לדוגמא, יכבה מלבד את האור בחדר שלכם, גם את האור בחדר השירותים, ניתן לעשות זאת בקלות על ידי תכנות הבקר.

 

הנקודה השנייה: דריכת "מצב שבת" ויציאה ממנו, באופן אוטומטי מבלי שצריך לעשות כלום:

 

סיפר לי חבר, שאחד הדברים שהוא הכי נהנה מבית החכם - שהוא לא צריך "להתעסק" עם שעוני שבת לפני שבת או חג. לפני שהיה לו "בית חכם" (בבית הקודם שלו), הוא פשוט לא השתמש בשעון השבת והתאורה היתה דולקת לאורך כל השבת. עכשיו, בבית החדש, כשיש לו "בית חכם", בכל שבת המערכת "נדרכת" רבע שעה לפני שבת באופן אוטומטי: התריסים נכנסים למצב שבת ועולים ויורדים במהלך השבת בהתאם לתכנות מראש, התאורה והמזגנים נדלקים בהתאם לתכנות וכו'. רבע שעה לאחר צאת השבת המערכת עוברת למצב "יום-חוֹל" והתריסים משנים את מצבם בהתאם לתכנות זה. מאוד נוח.

 

מעבר לשתי הנקודות האלו, קיימות אפשרויות נוספות לפעולות נקודתיות באמצעות שליטה מרחוק,למשל:שליטה על דוד החשמל. אתם יודעים שבעוד חצי שעה תהיו בבית, ראיתם שהיום היה יום מעונן ואתם יודעים מראש שהמים לא מספיק חמים בדוד השמש. אתם נכנסים באמצעות אפליקציה בסלולר שמתקשרת עם הבַּקָר שלכם ומפעילים את דוּד מרחוק. באותו אופן, אם אתם רוצים להפעיל את החימום בבית או את המיזוג וכד'.

 

ניתן לראות, שבעצם אין צורך שכל השקעים בבית יחוברו (כל אחד בנפרד) לבקר אלא שקעים של מכשירים מסויימים בלבד, שאותם עליכם להגדיר מראש.

 

בעתיד היותר רחוק, יתאפשר לבצע דברים נוספים שהיום נראים כרחוקים וכמותרות. אחד הקוראים כתב לי לאחרונה, כי קיימת טכנולוגיה הנקראת IOT "אינטרנט של הדברים"(Internet Of Things)שבה נצטרך שקע תקשורת ליד כל שקע חשמל. לדוגמא: ליד המקרר - כדי שנדע אם צריך לבצע קניות. בדיוק שבוע לאחר מכן, פורסמה בתקשורתכתבה על מצלמה שפותחה לאחרונה, המיועדת להתקנה במקרר כך שבכל פעם שפותחים אותו היא מצלמתתמונה, כדי שנוכל לדעת מה צריך לקנות.מסתבר שזה מתקרב הרבה יותר מהר ממה שחשבנו. (תודה לאלקנה אורבך).

 

כרגע השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא:מה מטרת הבית החכם וההשקעה הנדרשת עבור זה?האם התשובות שציינו למעלה, הן גם התשובות שלכם?או שיש לכם סיבות נוספות. בהתאם לכך, ובהתאם לעלויות תוכלו לענות לעצמכם על שאלת הכדאיות.

 

איך זה מתבצע? מהם השיקולים שיש להביא בחשבון?מה יכול לעשות מי שהבית שלו כבר בנוי – על כך בע"ה בטור הבא.

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת