רשימת מאמרים

ארון חשמל ובקר השקייה. מה הקשר?

צפיות: 3845

בטורים הקודמים הזכרנו שחשוב להקצות מקום ללוח החשמל, ומתחתיו, בחלק התחתון של הנישה של הארון, ניתן להתקין את המערכות בעלות מתח נמוך מאוד כמו תקשורת טלפון, תקשורת מחשבים, טלויזיה וכו'. שאלנו האם יש עוד משהו שכדאי להתקין בנישה של לוח החשמל?


בקר השקייה:
אחרון חביב הוא בקר ההשקיה. מהו בקר השקייה? בשביל מה צריך אותו? ומה הקשר שלו ללוח החשמל שלכם?
בקר השקייה הוא מחשב שמחובר לראש מערכת ההשקייה ("ראש המערכת") שלכם. ראש מערכת ההשקיה הוא מערך של ברזים חשמליים (וכדאי ברז ראשי "מכני" אחד לפחות) ואבזרים נוספים, המחוברים מצד אחד לנקודת מים ומצד שני למספר מתזים, טפטפות וכד', כאשר הברזים מאפשרים את מעבר המים בצורה מבוקרת ובזמנים מסויימים לצנרת ההשקייה. בדרך כלל ראש המערכת ימוקם בחלק האחורי של הבית במקום פינתי ומוצנע (שאינו בהכרח מואר).


בקר ההשקיה שולט על הברזים החשמליים על פי התכנות שלכם ומאפשר לכם להשקות את הגינה שלכם באופן אוטומטי באמצעות פתיחת הברזים החשמליים ואספקת מים לאיזורים שונים בגינה למשך זמן קצוב, במקום להשקות את הגינה באופן ידני.


קיימים בקרי השקייה המיועדים לפעול באמצעות סוללות ויש בקרים אחרים, המיועדים לפעול באמצעות זרם מרשת החשמל.


השאלה שכדאי לכם לשאול את עצמכם, ומספיק בזמן היא, איפה למקם את בקר ההשקייה? בהרבה מקרים, אם אתם לא חשבתם על כך מראש, תמצאו את עצמכם מתקינים את בקר השקייה בסמוך לראש המערכת. כלומר, מחשב ההשקייה יותקן בגינה, בסמוך לכל מערך הברזים החשמליים והוא יפעל באמצעות סוללות ואולי, במקרה הטוב, באמצעות חשמל, אם זכרתם והכנתם שקע במקום סמוך.


אלא, שהתפעול של הבקר כשהוא כך, לא ממש מאוד נוח: אם החלטתם לשנות או להפסיק את זמני ההשקייה בגינה בגלל שיורד גשם, אתם צריכים לגשת לראש המערכת ולתכנת את בקר הההשקיה. אם יורד גשם באותו זמן – זה פחות נעים. אם החלטתם לעשות את זה בערב, אתם צריכים לעשות את זה עם פנס, להתאמץ ולראות את הספרות, הסמלים והסימונים בלוח הבקר כדי לשנות את הנתונים (זוכרים "מקום פינתי ומוצנע שאינו בהכרח מואר").


וכאן באה הצעתי לכם:

התקינו את בקר ההשקיה בתוך הנישה של ארון החשמל, אותה נישה שאנחנו דנים בה בטורים האחרונים. בקר ההשקיה יכול להיות מתחת ללוח החשמל. מדובר רק על הבקר. הברזים והמים – יישארו בחוץ, בגינה, באותו מקום פינתי ומוצנע.


מה המשמעויות של ההכנות האלו? ומה דרוש לשם כך?


שני דברים:

הדבר הראשון: אתם צריכים להחליט מראש היכן למקם ראש מערכת ההשקיה. זה אומר, שמראש, בתכנית האינסטלציה צריך להופיע ברז מים שמצד אחד יוכל להזין את ראש המערכת.


הדבר השני: עליכם לוודא שבתכניות החשמל יופיע סימון של "שרוול" שיצא מהנישה של לוח החשמל אל ראש המערכת. "השרוול" הוא צינור פלסטיק קשיח, שדרכו תשחילו בבוא העת את החיווט המתאים מבקר ההשקייה לברזים החשמליים. כך תוכלו לשלוט מתוך הבית, מבקר ההשקייה, על הברזים שנמצאים בגינה.


אם תרצו לתפעל או לתכנת את בקר ההשקייה, אתם תיגשו אל בקר ההשקייה המותקן בארון החשמל בתוך הבית שלכם, תתכנתו אותו, והוא יפעיל או יפסיק את הברזים החשמליים בהתאם. אם תצטרכו להפסיק את מערכת ההשקייה כשיורד גשם, או כשבחוץ כבר חשוך, אין לכם בעייה לעשות את זה בקלות. לא תרטבו, לא יהיה לכם קר. יש לכם את התנאים הכי נוחים לביצוע הפעולות בבית חם ומואר וכמובן שנקודת חשמל עבור בקר ההשקייה – כבר הכנתם בלוח.

הערה: בעקבות הטור הזה בו הצעתי למקם את בקר ההשקייה בארון החשמל בתוך הבית, פנה אליי שכני, עודד שיקלר, שהוא גנן במקצועו והסב את תשומת ליבי לעובדה הבאה:
יש הרבה אנשים שאינם מעורבים באחזקת והשקיית הגינה שלהם, ויש להם גנן שמתחזק את הגינה. הגנן מבצע את העבודה גם בשעות שבעלי הבית אינם בבית והוא זה שמתפעל את בקר ההשקיה. הדיירים אינם יודעים כלל אם יש ואיפה נמצא בקר ההשקייה ואיך להפעיל אותו. אם הבקר יהיה בתוך הבית בתוך ארון החשמל, לא יוכל הגנן במקרה זה(כשבעלי הבית אינם בבית), לתכנת את ההשקייה. בנוסף, אם המערכת בתוך הבית והגנן מפעיל אותה, הוא חייב להיכנס בנעליו, שלעיתים מלאות בוץ, לתוך הבית ועשוי ללכלך אותו.


לכן, במקרים אלו, אם לא אתם מתכנתים את בקר ההשקייה, כדאי שהבקר יהיה מחוץ לבית. תודה לעודד על ההערה.

הערה נוספת: בעקבות אחד הטורים הקודמים שעסק בשעון שבת אסטרונומי, קיבלתי הרבה פניות של הקוראים היכן להשיג שעון שבת כזה. אכן, שעוני שבת כאלו לא ניתן להשיג בחנויות שכונתיות אלא צריך לפנות לחנויות מקצועיות לאבזרי חשמל. יתכן שצריך להזמין ולהמתין כמה ימים. אבל כדאי.


בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת