רשימת מאמרים

הכנת הבית לתקשורת מחשבים

צפיות: 5277

בטור הקודם הזכרנו את החשיבות בהקצאת מקום מראש ללוח חשמל בהתקנה גלוייה. הזכרנו שתקנות החשמל (ללוחות חשמל) דורשות שגובה אמצעי ההפעלה (המפסקים) בלוחות חשמל ביתיים, יהיה החל מגובה 1.40 מ' מעל פני הריצוף ועד לגובה של 2.0 מטר.


שאלנו איזה מערכות נוספות ניתן למקם באותה נישה, בה ממוקם ארון החשמל שלכם?
מתח נמוך מאוד (מנ"מ):
תקנות החשמל דורשות גובה מינימלי לאמצעי ההפעלה, אבל כל זה ביחס למתח נמוך (230 וולט). לעומת זאת, מערכות בעלות מתח נמוך מאוד כגון מערכות תקשורת טלפון, מחשבים וכו' ניתן להתקין גם מתחת לגובה זה.

הכנות לתקשורת מחשבים:
האם יש צורך במערכת חוטית עבור המחשבים בבית? ומה הקשר בינה לבין הנישה שלארון החשמל?


יש כאלו שחושבים שבגלל שניתן היום להתקין מערכת אלחוטית בבית (wifi) באמצעות הראוטר, אין צורך במערכת חוטית עבור המחשבים ואין צורך להכין תשתית זו. [הראוטר (נתב) – הוא התקן המאפשר לשתף חיבור אינטרנט אחד למספר מחשבים].


למרות זאת, אני רוצה להציג כמה נקודות למחשבה בנושא ולהציע לכם אפשרות לפיתרון:


ראשית: לא תמיד רשת אלחוטית פותרת הכל. אם יש לכם ממ"ד, או מרתף עם קירות בטון (ובהם יש רשתות ברזל לזיון), לא בטוח ששםיש קליטה מספקת. הממ"ד עשוי לשמש כ"כלוב פארדיי" (faraday cage)כלומר – לא לאפשר לקרינה להיכנס ו/או לצאת ממנו. המשמעות היא שכשאתם מנסים לשדר מתוך ממ"ד (או גם להוציא שיחה בטלפון סלולרי) לא בטוח שתהיה קליטה. החשוב מכל:  בגלל חוסר הקליטה, המחשב וגם הסלולרי ינסו לשדר בעוצמה גבוהה והקרינה תהיה גבוהה מאוד.


לכן במקרה של ממ"ד, כדאי שתהיה שלוחה חוטית אל תוך הממ"ד כך שתוכלו לחבר את המחשב שלכם באופן חוטי לראוטר.


נקודה שנייה: גם אם אתם רוצים רשת אלחוטית בכל הבית, איפה תמקמו את הראוטר?האם הוא ימוקם בסלון, על גבי שידה או שולחן קטן שתארגנו בפינת האוכל וכל החוטים ישתרכו ממנו אל השקע שבקיר?כדי למנוע מצב כזה, אני מציע למקם את הראוטר, ואם צריך גם סוויצ' בלוח החשמל.[מהו הסוויצ'=מתג? בכל ראוטר קיימות כ-4 יציאות לרשת קווית, כלומר אפשרות לחבר 4 מחשבים לרשת האינטרנט. אם תרצו לתמוך במספר גדול יותר של איזורים (חדרים) המחוברים לרשת המחשבים – תצטרכו להשתמש בסוויץ', שיאפשר לכם לעשות את זה.]


נקודה שלישית: בהתאם להתפתחות הטכנולוגיה, צריך לבדוק מה מהיר יותר: האם שידור אלחוטי או העברת מידע חוטית. נכון להיום, השידור החוטי הוא מהיר יותר, ולכן במקרים שאתם מעלים או מורידים תכניות או סרטים לאינטרנט, עדיף שהחיבור יהיה חוטי. [את סוג הכבל [cat6 או cat7] יקבע מתכנן החשמל שלכם). [Cat 7 הוא כבל המסוגל להעביר נתוני תקשורת במהירות של עד של 10GB בשנייה).


נקודה רביעית: האם המדפסת שלכם היא אלחוטית או מדפסת רשת? האם המחשב הנייח שלכם יכול להתחבר לרשת אלחוטית?אם לא, כדאי בכל מקרה להכין חיבור חוטי כדי לחבר אותם לרשת. ובכל מקרה, כדאי לעשות את ההכנות ולקבוע מראש, היכן המכשירים ימוקמו.


לסיכום נקודה זו: חיבור אלחוטי לא פותר הכל. יתכן שלא תרצו חיבור אלחוטי במקומות מסוימים בגלל שיקולי בגלל עוצמת הקרינה, במיוחד אם ילדכם הם אלו שיושבים ליד המחשב הנייד או בסמוך לראוטר.

 

קו טלפון וטלויזיה:

בעקבות המהפכה בעולם התקשורת, אין חובה להתחבר לחברת בזק לצורך קבלת קו טלפון ביתי, אלא ניתן לקבל קו טלפון כזה באמצעות אחת מחברות התקשורת האחרות. חשוב לציין שלצורך התחברות לקו התקשורת שלהן נדרש מודם ייעודי. לצורך הפעלת המודם, נדרשת נקודת חשמל ונקודת תקשורת קווית המוזנת מתשתית חברת הכבלים או בזק. [מודם לצורך ענייננו הוא התקן המשמש לתקשורת הטלפונית על גבי רשת הכבלים או תקשורת אחרת].


אם אתם רוצים שיהיה לכם טלפון חוטי או פקס בחדרים אוחיבור לאנטנה של YES או HOT, כדאי להכין את התשתית כאשר ריכוז כל הקווים יהיה אל הנישה של ארון החשמל.


כדאי לשים לב, שלכל ההתקנים האלו המותקנים בנישת לוח החשמל נדרש להתקין מספר בתי תקע (שקעים): מודם, ראוטר, סוויטצ' תאורה בארון החשמל ועוד. כדאי לציין את הדרישה הזו בתכניות.

 

מה עוד כדאי להוסיף לנישה של לוח החשמל? על כך בטור הבא.


תודה לידידי מאיר ס. על הערותיו לטור זה.

בהצלחה


סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת