רשימת מאמרים

לוח החשמל. התקנה סמויה או גלויה?

צפיות: 6898

מה אתם מעדיפים שיהיה בבית שלכם: לוח חשמל בהתקנה סמוייה או בהתקנה גלוייה? מה ההבדל בין שניהם?ומה כדאי לדעת?


לוח החשמל הוא הלוח שבו מותקנים המפסקים הזעירים ("פקקים"), ממסר פחת, שעוני השבת וכד' ומספר המקומות בו מוגבל.

לוח חשמל בהתקנה סמוייה:
התקנה סמוייה, משמעה שמתקנים את לוח החשמל מתחת לטיח, כך שבפועל תראו רק את המכסה החיצוני שלו. כל צנרת החשמל שיוצאת מלוח החשמל למעגלים השונים מותקנת בתוך עובי הקיר או המחיצה ומשם היא עוברת למעגלים השונים בבית. אם קיימים הרבה מעגלים בתוך הבית, המשמעות היא שיש הרבה מאוד צנרת שמתנקזת לנקודה אחת ואמורה לעבור בתווך שרוחבו 10 ס"מ אל לוח החשמל. זה יוצר מצב של עובי כיסוי דק מאוד של טיח ולפעמים יתכן שיהיו סדקים בקיר הזה.


לוח חשמל בהתקנה גלוייה:
לעומת זאת, כאשר לוח החשמל הוא בהתקנה גלוייה הוא מותקן בתוך נישה. צנרת החשמל אינה צריכה לעבור רק דרך מחיצה דקה של 10 ס"מ המפרידה בין שני חדרים, אלא היא יורדת מהתקרה או עולה מהרצפה ישירות אל הנישה בה מותקן לוח החשמל. עבודה בצורה זו הרבה יותר נוחה לחשמלאי.


בדירות מתקינים בדרך כלל לוח חשמל בתוך הקיר, מכיוון שהוא אינו תופס מקום בחלל הדירה. לעומת זאת, בבתים צמודי קרקע, נשאף להקצות למערכת החשמל יותר מקום (לפחות עבור מערכת החשמל שבקומת הקרקע) מתוך הנחה שמערכת החשמל קצת יותר גדולה מאשר בדירה.


חשוב לציין שאם אתם מתקינים את הנישה, כדאי להוסיף לתכניות שלכם דלת דקורטיבית שתכסה את הנישה ותסתיר את לוח החשמל, הצנרת וכל מה שהתקנתם בנישה.


גודל לוח החשמל:

אחרי שהבנו מה ההבדל בין התקנה סמוייה לבין התקנה גלוייה, נשים לב, כי בדרך כלל, הקצאת מקום לנישה עבור לוח החשמל הוא הדבר האחרון בסדר העדיפות שלנו. הוא אחרון ב"שרשרת המזון". אנחנו מתכננים את החללים הציבוריים, את החדרים, שירותים ומקלחות. במקרה הטוב מציינים לוח חשמל, ולפעמים גם זה לא. מה זה אומר?או שיהיה לכם לוח חשמל בהתקנה סמוייה קטן יחסית, או לחילופין, שאם תכננתם נישה לארון מעילים ברוחב של 1.20 בכניסה לבית, יסתבר לכם ששני שליש משטחה יידרשו לשמש בסופו של דבר ללוח החשמל.


מה גודלה של הנישה הנדרשתללוח חשמל בהתקנה גלוייה?גודלה של הנישה ישתנה בהתאם לגודל לוח החשמל. לוח החשמל ישתנה בהתאם לכמות המעגלים, שעוני השבת, מערכת החשמל ומורכבותה. באופן טבעי, בבית גדול יותר, צריך בדרך כלל לוח חשמל גדול יותר. לוח החשמל הוא המרכיב העיקרי בנישה המיועדת לכך, והוא מכתיב את גודל הנישה ובעיקר את רוחבה מכיוון שהגובה הוגבל והוכתב בתקנות החשמל.

תקנות החשמל ללוחות חשמל פרק ד': ציוד המותקן בלוח - סעיף 16 (ב) "גובה התקנת ציוד": "גובה אמצעי הפעלה ידניים כולל נתיכים יהיה בין 0.5 מטר ובין 2.0 מטרים מעל הרצפה".
שם, פרק ה': "דרישות נוספות ללוחות במתקנים ביתיים" סעיף 27. (ד): "על אף האמור בתקנה 16 (ב), יהיה הגובה המזערי של אמצעי הפעלה ידניים אל ציוד בלוח של מתקן דירתי 1.40 מטרים".
כלומר, ציוד להפעלה ידנית (מפסקים, מא"זים וכד') המותקן בלוח החשמל דירתי יכול להיות החל מגובה 1.40 ועד לגובה 2.0 מטר מעל פני הריצוף. הגובה התחתון הוגבל בתקנות מסיבות בטיחות: למנוע מצב שילדים "מתעסקים" במערכת החשמל.

 

היכן למקם את לוח החשמל?
כל כבל חשמל שזורם בו זרם, גורם להשראות אקטרומגנטית סביבו. ככל שזורם זרם במספר מוליכים גדול יותר יש קרינה אלקטרומגנטית גדולה יותר. לוח החשמל מרכז את כל זרימת החשמל בבית. החשיפה לקרינה האלקטרומגנטית ידועה כמזיקה,במיוחד כשנחשפים למקורות רבים ולאורך זמן.


הקרינה האלקטרומגנטית מלוח חשמל ביתי אינה גבוהה ואף על פי כן, אנחנו משתדלים להרחיק את ארון החשמל מקיר חדר מגורים ולא להצמיד אותו (מצידו השני)למיטת ילדים וכד'.
לכן, רצוי, וכך עושים בהרבה מקומות, למקם את לוח החשמל בכניסה לבית ולא בסמוך לחדרי השינה או במקום בו אתם שוהים זמן רב.


סוג האבזרים:

תוצרת האבזרים – כמו בכל דבר, היא משמעותית. יש אבזרים איכותיים ויש פחות ועשויים להתקלקל תוך זמן קצר, על אף שכולם עומדים בדרישות התקן. היות שחשמל הוא גם נושא בטיחותי ואנחנו רוצים אבזרים שיחזיקו לנו מעמד שנים רבות, רצוי להגדיר מראש את תוצרת האבזרים שיותקנו בתוך לוח החשמל שלכם.  

אם אתם לא מבינים באיכות המוצרים והאבזרים האלו– רצוי שתעשו שיעורי בית, כך שתבואו מוכנים לשיחה עם הקבלן או החשמלאי.


איזה מערכות נוספות כדאי שיהיו בנישה של ארון החשמל? ועל שיקולים נוספים – על כך בע"ה בטור הבא.


תודה לידידי מאיר ס. על הערותיו לטור זה.


בהצלחה


סוף מעשה בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת