אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

שעון שבת מכני או אסטרונומי?

צפיות: 3150

בטור הקודם הזכרנו את הצורך במספר שעוני שבת בהתאם למעגלי התאורה שיש לכם. זה המקום להזכיר שמדובר בשעון מכני בלבד. מה זה שעון שבת מכני?ומה זה שעון שבת אסטרונומי?
שעון שבת מכני:
שעון מכני משמעו שניתן לתכנת אותו באופן מכני, באמצעות הוצאת זיז ("שן") או הכנסתו. לעומת שעון דיגיטלי, שבאמצעות לחצנים אתם "מתכנתים" את פעולות השעון.
למה עדיף דוקא שעון מכני ולא דיגטלי?כי יש מתירים לאחֵר את ההדלקה או הכיבוי של שעון מכני, על פי ההלכה (אם כי יש אחרים שאוסרים).
ספר "שמירת שבת כהלכתה" (הרב יהושע נויבירט ז"ל( :פרק י"ג סעיף כ"ה. "היה השעון מכוּוָן מבעוד יום להפסיק את זרם החשמל בשעה מסויימת, מותר לעשות בשבת את הדרוש כדי שיפסיק בשעה מאוחרת יותר. ...וכן אם היה השעון מכווון לחבר את זרם החשמל בשעה מסויימת, מותר לעשות כדי שיחבר את הזרם מאוחר יותר".
יש דעות המתירות בשעת הדחק, אף להקדים פעולת הדלקה או כיבוי של שעון מסוג זה: (הרב אליעזר מלמד ספר "פניני הלכה" (עמוד 2 בהערה 7)):"וכל זה במצב רגיל, אבל שעת הדחק, מותר לדעת המתירים אף לגרום להקדמת פעולת שעון שבת. שכן לדעת רוב הפוסקים הקדמת פעולת השעון נחשבת "גרמא"שיש סוברים שהיא מותרת לכתחלה (ט"ז), ולדעת רוב הפוסקים היא מותרת בשעת הדחק... לכן, כאשר מדובר בחולה, אף שאין בו סכנה, אם האור מפריע לו לישון ושעון השבת עומד לכבות את האור בעוד כשעתיים, מותר לקרב את שעת הכיבוי לעוד כחצי שעה... אלא שכדי לחוש לדעת המחמירים נכון לעשות זאת בשינוי".
גודל (מספר המקומות שתופס)שעון שבת בלוח החשמל:
בלוח החשמל יש מספר מקומות מוגבל. כל מא"ז (מפסק אוטומטי זעיר)"תופס"מקום אחד. לעיתים אתם נמצאים במצב שלוח החשמל כבר קיים, ואתם מעוניינים להוסיף שעון שבת למעגל תאורה נוסף, אבל אין מספיק מקום פנוי בלוח החשמל. מה עושים?וכמה מקום "תופס"שעון שבת מכני?
שעוני השבת הנוחים יותר לתפעול, תופסים 3 מקומות בלוח החשמל. אלו הם גם השעונים הנפוצים.
אבל לעומתם, יש גם שעוני שבת מכניים שתופסים מקום אחד. החיסרון בשעון כזה הוא שכשמסתכלים על השעון, השעון מסתובב בניצב אליכם ולא ניתן לראות את התמונה השלמה (את כל 24 השעות)במלואה בבת אחת (מתי האור יכבה או יידלק). במקרים שאין לכם מספיק מקום בלוח, תוכלו להשתמש בשעון מעין זה.
לכן, שימו לב, שכשאתם דורשים במפרט הטכני שלכם שעוני שבת ללוח החשמל, תגדירובאיזה גודל הם יהיו:מקום אחד או שלושה מקומות וכמובן את התוצרת.
שעון שבת דיגטלי:
שעון שבת דיגטלי תופס בד"כ שני מקומות בלוח. הוא ניתן לתכנות מראש ויש בו רמת דיוק גבוהה להדלקה וכיבוי. החיסרון שלו – שהוא לא ניתן לתכנות במהלך השבת עצמה. איפה הבעייה: אם יש לכם אורחים ואתם רוצים לאחר את כיבוי האור, כדי שתוכלו לשבת עוד קצת עם האורחים, אין היתר הילכתי לעשות את זה בשבת.
שעון שבת אסטרונומי:
שעון שבת אסטרונומי הוא שעון דיגיטלי, שיחודו בכך שהוא "יודע" להדליק או לכבות את האור גם ביחס לשעות השקיעה והזריחה.
תכנות השעון יֵיעָשה ביחס לשעות היממה או ביחס לשעות הזריחה, כלומר:ניתן להדליק או לכבות את האורות כחצי, שעה, שעתיים וכד' לפני או אחרי הזריחה/השקיעה וגם בשעות קבועות, בהתאם לבחירתכם.
לדוגמא:יש אנשים שמעונינים שהתאורה סביב הבית שלהם תדלק כחצי שעה לאחר השקיעה עד רבע שעה לפני הזריחה. זמני ההדלקה והכיבוי ישתנו במשך עונות השנה: בחורף האור יידלק סביב השעה 17:00 ובקיץ סביב השעה 20:00. כיבוי האור בחורף יהיה בשעה שש ובקיץ סביב השעה 04:00 וכל זאת מבלי לתכנת בכל פעם מחדש את השעון.
היות שהשעון הזה הוא דיגיטלי, על פי ההלכה אין לשנות את התכנות שלו (להאריך את משך זמן הפעולה).
כדי שהשעון "יידע" מתי השקיעה והזריחה אצלנו, צריך להגדיר בו את קו הרוחב של האיזור בו אנחנו נמצאים. משמעות קו הרוחב הוא המיקום של ישראל ביחס לקו המשווה. ישראל נמצאת מצפון לקו המשווה בקו רוחב 32 צפון (מספיק אם תכתבו 32). אם אתם מאוד רוצים לדייק, אנשי חיפה יכתבו קו רוחב 33, תל אביב 32, באר שבע קו רוחב 31 והאילתים יכתבו 29.
אם אתם מאוד מסוקרנים לדעת באיזה קו רוחב אתם גרים, היכנסו לאתר המפות של גוגל (google maps)והקישו באמצעות העכבר על האיזור המבוקש על גבי המפה. כך תקבלו את הקורדינאטותהמדוייקות של קו הרוחב והאורך של אותו מקום.
מתי שעון אסטרונומי נצרך?
בעיקר במקומות בהם אתם רוצים להדליק או לכבות את התאורה שלכם, ביחס למצב התאורה הטבעית בחוץ, למשל להאיר סביב הבית, לא מעונינים להתעסק בשעון מצד אחד, וגם לא רוצים שהאור יידלק לחינם בשעות היום.
החלופה האחרת: להשתמש בשעון "רגיל" ובכל כמה חודשים לעדכן את שעות ההדלקה והכיבוי בהתאם לזמני הזריחה והשקיעה. יהיו כמה שעות מיותרות שהאור יידלק או לא...
לשיקולכם.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת