רשימת מאמרים

חשמל. מהו עובי המוליכים? והאם להפריד בין המעגלים?

צפיות: 7329

בטור הקודם דיברנו על שעון שבת מכני ועל שעון שבת אסטרונומיים. באמצעות השעונים ניתן לשלוט על הזנת החשמל למעגלי התאורה.
מה כדאי לכם הבונים לדרוש בתכנון החשמל?


הפרדת מעגלי התאורה ממעגלי החשמל (=השקעים):
על פי חוק החשמל, אין חובה להפריד בין מעגלי התאורה לבין מעגלי החשמל השונים, והחשמלאי יכול לחבר את כל החדר למעגל חשמלי אחד (עם מא"ז אחד). בדירות "רגילות" ההפרדה בין המעגלים האלו לא תמיד קיימת.


אבל אם אתם בונים בית צמוד קרקע, כדאי לכם לדרוש שמעגלי התאורה יהיו נפרדים ממעגלי שקעי השירות בבית. מה זה אומר? אם שעון השבת יכבה את התאורה בחדרי השינה, עדיין יהיה חשמל בשקעים בחדרים אלו.


למה זה חשוב? אם תרצו במהלך הלילה, כשאין אור בחדרים, להפעיל מכשירים אחרים, תוכלו לעשות את זה, למשל: להאיר מעט את חדרי הילדים באמצעות מנורת שקע עם דמויות מצויירות (בסגנון מיקימאוס וכד'), להפעיל מכשיר אדים, משאבת חלב, מפזר חום, או מנורת לילה באמצעות שעון שבת מקומי (המתחבר לשקע). לעומת זאת, אם בעת כיבוי התאורה באמצעות שעון שבת לא יהיה גם חשמל בשקעים, לא תוכלו לעשות את זה.


מה ההבדל בין שקע כוח לבין שקע חשמל "רגיל" (שקע שירות)? שקע כוח (להבדיל משקעי שירות) יחובר במעגל אחד המזין שקע אחד בלבד עבור צרכן חשמל "כבד" יחסית. על פי חוק החשמל, חובה להתקין שקעי כוח לצרכן כזה, כגון: למכונת כביסה, מייבש כביסה, תנורים, מזגנים וכד'. לעומת זאת שקעי שירות (שקעים "רגילים") משמשים למספר צרכני חשמל אחרים, כגון: למנורות לילה, מאווררים, טלויזיות מחשב, או כל מוצר חשמלי אחר, אינם מחויבים להיות על גבי מעגל נפרד.


לכן, כדאי להפריד בין מעגלי התאורה לבין מעגלים של שקעי השירות.


עובי מוליכי (חוטי) החשמל:
בהרבה מהמקרים, חתך המוליכים (עובי חוטי החשמל) במעגלי תאורה הוא 1.5.ממ"ר. (ככל שעובי החוטים גדול יותר, הזרם שניתן להעביר בהם הוא גדול יותר).


על פי תקנות החשמל חתך של מעגלי כוח הוא 2.5 ממ"ר. לעומת זאת, בשקעי שירות, אף על פי שאין חובה על פי התקנות, כדאי שגם בהם חתך המוליכים יהיה 2.5 ממ"ר. זה יאפשר לכם שימוש בצרכני חשמל גדולים יותר. זה לא טריוויאלי, כי יש מקרים שגם בשקעים עובי החוטים היה 1.5 ממ"ר.
מנורות לילה קבועות:


מה לגבי מנורות לילה בחדרי הילדים? האם כדאי לחבר אותם למעגל התאורה של חדרי השינה או למעגלי שקעי השירות, כך שניתן לקבל אור קבוע בחדרי הילדים לאורך כל השבת.
זו שאלה שנשאלת באופן קבוע. צריך לחלק את השאלה לשני מקרים: האם מנורות הלילה קבועות בקיר (וחיבור החשמל שלהם נסתר), או שאלו מנורות לילה "ניידות", כך שאפשר להוציא את התקע של המנורה מהשקע ולהעביר את המנורה לחדר אחר.
במקרה הראשון, שבו המנורות קבועות, אני ממליץ לחבר אותן למעגלי התאורה של חדרי השינה. זה אומר שברגע שהאור בחדרי השינה יכבה, גם הנורה תכבה. אחרת, המנורה תדלק כל הלילה (ולאורך כל השבת). אולי יש ילדים או אנשים שתאורה חזקה מעל הראש לא מפריעה להם להירדם, אבל פחות בריא לישון בתאורה חזקה.
במקרה השני, שבו מנורת הלילה מחוברת לשקע, ניתן להתקין שעון-שבת-שקע ובכך להדליק או לכבות את המנורה.


לסיכום:
ראינו שכדאי להתייחס לחלוקה של מעגלי התאורה ולשעוני שבת. אין בתכנית החשמלהאדריכליתהתייחסות לנקודות שציינווהנושא הוא באחריותכם. תוכלו "לטפל" בו באמצעות יועץ חשמל ותכניות חשמל מצד אחד או בעצמכם.


האם ניתן להסתפק באמירה לחשמלאי מה לבצע? אפשר לומר לקבלן או לחשמלאי את כל מה שאתם רוצים בעל פה. אפשר שהוא יבצע, או שהוא לא יבצע. תלוי אם הסברתם מספיק טוב מה שאתם רוצים, ולא פחות חשוב - שהוא גם הבין. אם אמרתם לו את כל הדברים בעל פה אבל הוא לא ביצע כרצונכם – ידכם על התחתונה, כי איך תוכיחו?


יש לי חברים שהסבירו לקבלן את כל מה שהם רוצים, אבל לא כתבו או הביאו תכנית חשמל המתייחסת למעגלים או לשעוני השבת. החשמלאי הסכים והנהן בראשו לכל מה שהם בקשו לגבי ההכנות לשבת ו.. בזה זה הסתכם. אין קשר בין התוצאה לבין כל ההכנות שהם ביקשו בנוגע להכנות לשבת. לכן, עדיף לכתוב בשפה ברורה את הדברים באופן חד משמעי. אפשר באמצעות תכנית חשמל ברורה המראה את החלוקה למעגלים או לחילופין – באמצעות מפרט טכני. חשוב!


בהצלחה.

סוף מעשה בתכנון תחילה. 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת