אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

תאורה. כמה שעוני שבת להתקין?

צפיות: 2011

בטור הקודם דיברנו על הצורך בתכנון מעגלי החשמל בבית. אמרנו שבבית יש מספר מעגלי חשמל ותאורה וכדאי לנו, הבונים, להגדיר את אופן החלוקה של המעגלים ולתכנן אותם מראש.
למה? אמרנו שיש שתי סיבות: הראשונה, כדי שנוכל להגדיל את כמות המעגלים ולצמצם אפשרות של עומס יתר ו"קפיצת הפקקים וזאת, בהתאם לסוג השימוש הצפוי שלנו.
מה הסיבה השניה? התשובה היא: חלוקת מעגלי התאורה לצורך שבת וחג.


כדי להבהיר את הנקודה נשאל אתכם: האם בתכניות החשמל האדריכליות יש ציון של שעוני שבת? חלוקה למעגלי התאורה? התשובה היא לא. בתכניות אדריכלות אין התייחסות לנושאים האלה וכדאי לכם לוודא שהדבר ייעשה (באמצעות יועץ אחר).


לכמה מעגלי תאורה תחלקו את הבית באמצעות שעוני שבת?


לרוב, אם לפני הבנייה גרתם בדירה ממוצעת, מן הסתם תחשבו על שעון שבת אחד, שיכבה את התאורה בבית, כי זה הסטנדרט. אבל כדאי לחשוב על אפשרות של לפחות שלושה שעוני שבת לתאורה:
שעון שבת אחד - לאיזור הציבורי, כלומר: מטבח, סלון, פינת אוכל, פרוזדורים וכד'.


שעון שבת שני - לתאורת חדרי השינה. מתוך הנחה שהילדים, במיוחד אם הם קטנים, הולכים לישון בשעות מוקדמות יותר, כדאי שהאור בחדרים אלו יכבה מוקדם יותר. לשם כך, נדרש שעון שבת נפרד.
שעון שבת שלישי – לתאורת חוץ. בבית פרטי יתכן שתרצו להאיר את איזור הכניסה מחוץ לבית, את הפרגולה או את התאורה ההיקפית. שעות התאורה של האיזורים האלו, לא בהכרח מתאימות לשעות התאורה באיזורים הציבוריים ובוודאי לא בחדרי השינה. יתכן שתרצו להאיר את סביבת הבית במהלך כל הלילה כשאתם ישנים, או להאיר את איזור הישיבה בחוץ או בפרגולה, רק בשעות מסויימות, כשיגיעו האורחים שלכם. לשם כך דרוש שעון שבת נוסף.


יש אפשרות להוסיף שעוני שבת נוספים, אבל על כך אולי בהזדמנות אחרת.


תאורה קבועה במהלך הלילה:
בהזדמנות זו, כדאי לחשוב על תאורה קבועה בבית בלילות השבת. האם קרה לכם שלאחד מבני המשפחה היו נדודי שינה והוא רצה לקרוא או ללמוד (אולי לא הספיק להכין את הקריאה לשבת...)? או כשיש תינוקות קטנים בבית ונדרש לטפל בהם במהלך הלילה, להכין להם אוכל, אם תרצו לשבת לשיחה עם חבר לתוך הלילה, או בגלל סיבות אחרות - חשוב שיהיה מקום מרכזי בבית, ששם יש לכם מספיק אור. מבחינתכם זה אומר, שצריך שהתאורה הזו, לא תהיה מחוברת לשעוני השבת.


שעון שבת מכני "עם רזרבה":
מה תעשו אם תהיה הפסקת חשמל באיזור שלכם במהלך השבת? שעון השבת יפסיק לעבוד, יצטבר איחור ולכן גם ידליק את האור באיחור? לדוגמא: נניח שבשבת בבוקר היתה הפסקת חשמל בשעה 10:00 למשך שעתיים. אם השעון הפסיק לעבוד, במקום להידלק ב 4 אחר הצהריים בשבת, הוא יידלק בשעתיים איחור, בשעה 6, שזה כבר אחרי מוצאי שבת. המשמעות היא שיש לכם סיבה טובה לבקר את השכנים, את בית הכנסת או שתשבו בחושך עד לצאת השבת. בכל מקרה, לשבת בחושך בשבת לא כל כך נעים שהרי אחת הסיבות להדלקת נרות שבת היא משום שלום בית – שלא יושבים בחושך.

 

אז מה עושים? מה תעשו כדי לא לשבת או להתארגן בחושך?


את הבעייה הזו אפשר לפתור בקלות יחסית: במסגרת המפרט הטכני שאתם כותבים, דרשו לקבל שעון שבת מכני "עם רזרבה". מה זה אומר? זה אומר שהשעון ימשיך לעבוד מספר שעות גם ללא חשמל מהרשת. השעון ישמור על השעה המתאימה, וכשהחשמל יחזור, גם התאורה תדלק בזמן ו"ליהודים תהיה אורה ושמחה". כל חנות חשמל וחשמלאי מכירים את המושג הזה ואתם מסודרים. השעון מעט יותר יקר (כמה שקלים בלבד) אבל ללא ספק שווה את ההפרש.


מה עוד כדאי לדעת על שעוני שבת? מהו שעון אסטרונומי ועוד? על כך בטורים הבאים.


בהצלחה.


תודה לידידי מאיר ס. על הערותיו לטור זה


סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת