רשימת מאמרים

ריצוף. מה זה אריח עם "תו תקן"?

צפיות: 5589

ריצוף. מה זה אריח עם "תו תקן"?

בטור הקודם סיפרנו על אבי מחיפה שעשה שיפוץ בביתו. הוא רכש אריחי גרניט פורצלן והורה לקבלן לשמור על מרווח של 1 מ"מ בין הפוגות, בניגוד לנדרש בתקן הישראלי (המחייב לשמור על פוגה ברוחב3 מ"מ). אבי סיפר שהתוצאה שהוא קיבל גרועה מבחינתו והוא מרגיש את הגליות ("בטן")שבפני האריחים.
שאלנו: האם האריח פגום? האם ייתכן שהאריח לא תקני?  מה מעמד התקן הישראלי המתייחס לאריחי קרמיקה (תקן ישראלי 314)? האם התקן הוא וולונטרי? האם הוא רשמי? מה הבדל ביניהם? והאם חייבים לעבוד לפי התקנים? האם יש אריח עם תו תקן?

ננצל את ההזדמנות לעשות סדר בין המושגים:


ראשית, מהו תקן?
על פי ההגדרה המופיעה באתר מכון התקנים:"תקן הוא מסמך, שמפורטות בו דרישות טכניות למוצר כדי שיתאים ליעודו. התקן דן בתכונות שונות של מוצר כגון: חומרים, מבנה, מידות, תפעול, סימון ואריזה".
האם חובה להשתמש בתקנים או על הקבלן לעבוד לפי תקנים?
רוב התקנים בארץ הם "וולונטריים". כלומר, אין חובה לעבוד או לייצר לפיהם.


מצד שני קיימים גם תקנים "רשמיים":


מהו תקן רשמי?
קיימים תקנים "רשמיים" שהחוק מחייב לייצר או לעבוד אך ורק לפיהם אסור לייצר או לייבא מוצרים או לפעול שלא על פי התקן. הרבה פעמים תקנים הם רישמייםבגלל ההיבט הבטיחותי שלהם, אבל לא רק. באתר

מכון התקנים מוגדר כך:


תקן רשמי:"...שר התעשייה המסחר והתעסוקה רשאי לאחר התייעצות עם נציגי היצרנים והצרכנים, להכריז בהכרזה שפורסמה ברשומות על תקן מסויים, כולו או חלקו כעל תקן ישראלי רשמי..."

חובת שמירה על תקן רשמי:
"מוצר שהתקן החל עליו הוכרז רשמי, אין לייצרו, למכרו, לייבאו או להשתמש בו לביצוע עבודה שהכללים הטכניים של התהליך שלה נקבעו כתקן רשמי, אלא אם התאימו המוצר או תהליך העבודה לדרישות התקן הרשמי".


איך נדע שהמוצר אכן עומד בדרישות התקן (בין אם הוא רשמי ובין אם לאו)?


אפשרות ראשונה היא לדרוש מהספק תעודת בדיקה של המוצר או הסדרה המעידה על כך.


מה הבעייה: רוב הציבור אינו בקיא בקריאת תעודות של מכון התקנים.


מה לעשות?לראות אם יש יצרנים המייצרים מוצר זהה עם "תו תקן".


מה זה "תו תקן"?


באתר מכון התקנים מוגדר כי זהו"תו המציין כי המוצרים הנושאים אותו, מתאימים לדרישות התקנים החלים על המוצר.במוצר הנושא את סימן "תו התקן" מובטחים האיכות והבטיחות כמוגדר בתקנים הישימים".

מי יכול לקבל היתר לסמן את המוצר שלו ב"תו תקן"?


"כל יצרן של מוצר המבקש אישור כי המוצר שהוא מיצר עומד בדרישות תקן ישראלי מתאים, ושמכון התקנים הישראלי מצא את התקן מתאים למתן היתר". חשוב לומר שאין חובה על היצרן לסמן את המוצר שלו בתו תקן, אלא אם כן, הוא נדרש לכך ב"תו תקן חובה".

תו תקן חובה
"תו תקן הוא חובה לגבי מוצרים שהממונה על התקינה במשרד הכלכלה החליט כי נדרשת בקרה של מכון התקנים על המוצר ותהליכי הייצור, כדי להבטיח את התאמתו לדרישות התקנים". לדוגמא: אבזרי חשמל.
יתרונות תו תקן לצרכן


"מוצר בעל היתר ל"תו תקן" מעיד כי המוצר מתאים לתקנים ונעשית בקרה שתהליכי הייצור והבקרה שהיצרן מפעיל מבטיחים כי כל המוצרים יהיו איכותיים ובטוחים לשימוש."


מהאמור לעיל משמעו,שאם אתם רוכשים מוצר בעל "תו תקן" מישהו עשה את עבודת הפיקוח והבקרה עבורכם ודאג שהמוצר יתאים לדרישות תקן מסויים.

 

איך כל זה נוגע לנו ומה מעמד תקן ישראלי 314 "אריחי קרמיקה לחיפוי קירות ולריצוף"?
תקן ישראלי 314 הוא תקן רשמי. כפי שכתבנו לעיל, משמעו שכל אחד במדינת ישראל חייב לפעול לפיו ואסור לייבא או ליצר תקן שאינו עומד בדרישות אלו. כל אריח קרמיקה המיוצר בארץ או המיובא לארץ, חייב לעמוד בדרישות תקן ישראלי 314.


התקן הזה מגדיר את הדרישות מהאריח, כגון: דרגת שחיקה, רמת התנגדות להחלקה, סטיות ופגמים מותרים באריחמסוג א' או מסוג ב'.


בין היתר, התקן מחייב שעל גבי כל מארז (קופסא) של אריחים, יהיו הפרטים הבאים:


שם, שם היצרן, שם החבילה, ארץ מוצא, יצור, דרגת שחיקה, דרגת התנגדות להחלקה ועוד.

איך אפשר לדעת שהאריח שלכם עומד בתקן?


זכותכם לדרוש מהספק שממנו רכשתם להראות לכם מסמך של מעבדה מאושרת המראה שהאריח, מסדרת הייצור הזו עבר בדיקות מסוימות הנדרשות בתקן. כמו כשכבר כתבנו, הבעייה היא שהרבה מהאנשים אינם יודעים לקרוא את המסמך הזה וזה לא אומר להם הרבה.

 

אפשרות נוספת היא לרכוש אריחים בעלי "תו תקן".


ישנם שלושה מפעלים המייצרים אריחים בעלי תו תקן. המפעלים מפוקחים על ידי מכון התקנים כבר בשלב הייצור. אחד מהמפעלים נמצא בארץ (נגב קרמיקה) ושנים אחרים בחו"ל. אם אתם רוכשים מוצר כזה, יש לכם לכאורה "ראש שקט" ואתם יודעים שהמוצר מתאים לדרישות.


אלא מאי? רובינו מחפשים קודם כל את המראה, את הגוון, את המרקם ולבסוף, אם בכלל, מבררים אם הוא תקני. ("..תגיד לי: האריח הזה תיקני, ויש לו את כל האישורים וכל זה?...")


ואם בכל זאת יש לכם רצון עז לדעת אם המוצר עומד בתקן, תוכלו לקחת בעצמכם את האריחים לבדיקה במכון התקנים.

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת