אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

ריצוף. אין פוגות. מי אחראי?

צפיות: 1933

בעקבות המאמרים האחרונים בנושא ריצוף, קיבלתי מקוראים רבים שאלות בנושא. אנסה להתייחס לשאלה הבאה של אבי ר. חיפה:
לפני כשנה ערכתי שיפוץ מקיף בביתי אשר כלל הדבקת ריצוף באריחי גרניט פורצלן גדולים (90/90). האריחים סובלים מהבעיה שתוארה באחד הטורים הקודמים: "בטן" במישור פני האריח, לרבות בפאות. לצערי, הפוגות שהשארנו בין האריחים היו ברוחב של 1 מ"מ.
התוצאה מאכזבת ביותר: הסטייה מאוד מורגשת בגרירת כיסא, בהליכה ברגל יחפה, בשטיפה ועוד.
בעבר פניתי לחנות ובביקור שערכו בביתי הם האשימו אותי בכך שלא הקפדתי על פוגות ברוחב של 3 מ"מ.
השאלה: האם יש תקן מחייב בנושא? האם לא מדובר על סידרה של אריחים פגומים? האם ניתן לעשות משהו מול יבואן האריח/חנות?
תשובה:
נתייחס לשאלה הזו בשני אופנים:
א. האם ניתן לעשות משהו מבחינה מקצועית מבלי לפרק את הריצוף.
ב. של מי האחריות לנושא?

לעניין השאלה הראשונה: אין אפשרות לשפר את המצב ו"ליישר" את הרצפה באופן שלא יהיו בליטות או שהן לא ייראו באמצעות ליטוש. לא ניתן ללטש אריחי גרניט פורצלן כך שיחליקו את שפות האריח. אילו היה מדובר באריחים מאבן טבעית, זה דבר אחר. רצפה מאבן טבעית מלוטשת, במקרים רבים, באתר עצמו וכך ניתן לקבל רצפה בגובה אחיד. לא כן במקרה שלנו באריחי גרניט פורצלן.

של מי האחריות?
לעניין האחריות יש כאן שתי נקודות להתייחסות, כאשר הראשונה שבהן היא בנושא הביצוע (השנייה בנושא איכות האריחים – תידון בטור הבא): אי שמירה על מרווחים הנדרשים בתקן הישראלי 1555 חלק 3 "מערכת פסיפס ואריחי קרמיקה לריצוף לחיפוי בבינינים: ריצוף". מי אחראי לכך?

באופן כללי יש להבחין בין שני מקרים:
במקרה הראשון (שאינו שלנו) רכשתם בית או דירה מוכנה מקבלן.
במקרה השני (שלנו) ביצעתם שיפוץ או בניתם בית באמצעות קבלן כאשר אתם המזמינים או ניתן לומר גם: היזמים.

במקרה הראשון, כשאתם רוכשים בית מקבלן, הקבלן חייב לבצע את העבודה לפי החוקים והתקנות, בין היתר, לפי חוק מֶכֶר דירות. חוק מֶכֶר דירות מחייב את הקבלן לבצע את העבודה לפי התקינה הישראלית, לרבות התקן הזה, 1555 חלק 3, ועליו לשמור מרווח של 3 מ"מ בין האריחים. במקרה זה החוק בא להגן על הצרכן.

במקרה השני, כאשר אתם מבצעים שיפוץ בבית, או בונים בית באמצעות קבלן, אין הקבלן הזה מוגדר כ"קבלן" המופיע בחוק מכר דירות. במקרה זה הקבלן "מספק שירותי בנייה" בלבד ואתם מוגדרים כ"קבלן ראשי" או "יזם" לצורך העניין. במקרה זה, הזמנתם את הקבלן לבצע עבודה לפי המפרט שאתם קבעתם והִנְחֵתם. לכן, אם הקבלן מבצע את העבודה לפי הדרישות שלכם, והדבר אינו בניגוד לתקנות, אין לכם סיבה להתלונן והאחריות חלה עליכם.
סיפר לי קבלן, כי הוא מקבל הרבה מאוד דרישות מדיירים לרצף ללא פוגות. הוא מנסה להסביר לדיירים כי זה לא כדאי וכו', ולפעמים הדיירים עומדים על שלהם.

במקרה שלנו, המזמין הוא זה שביקש מהרצף לבצע את הריצוף מבלי לשמור מרחק בין האריחים והרצף עשה כמצוּוֶה עליו. לכן, אל לו למזמין להתלונן כלפי הקבלן/הרצף. (ייתכן שהיה על הרצף להתריע מראש, ויתכן שהוא אף התריע על כך, או שהיה על המבצע אפילו לסרב וכו', אבל לא ניכנס לדיון זה).

חשוב להבין מכאן, שיש ההבדל בין קבלן שמוכר לכם דירה מוכנה מראש, לבין קבלן שאתם שוכרים את ממנו שירותי בנייה. במקרה השני, חוק מכר דירות אינו חל עליו, אלא אם כן סיכמתם איתו את הנושאים האלו בחוזה.

מה לגבי האריחים? מי אחראי על כך שהאריחים יהיו תקניים? מהו תקן רשמי? מהו תקן מחייב? מה ההבדל ביניהם? והאם חייבים לעבוד לפי התקנים?
על כך בטור הבא.

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת