אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

ריצוף. מהי דרגת התנגדות להחלקה? ומה לדרוש?

צפיות: 6867

בכל שנה – לקראת השלג בירושלים, מודיעים בחדשות: עיריית ירושלים נערכה לפיזור מלח בכבישים.
מה עניין המלח לקרח ולכבישים? מה תפקיד המלח?ומה הרעיון שעומד מאחורי נקודה זו, הקשור לבנייה שלכם?
תשובה:
אנחנו רוצים למנוע מצב שיש קרח על הכביש. שכבת הקרח היא חלקה ועלולה לגרום להחלקה של כלי-רכב או הולכי-רגל.לכן מבחינתנו היא מסוכנת והמלח גורם להמסתה. איך?
המלח יוצר ריאקציה עם המים שנמצאים במצב צבירה מוצק (קרח). היונים של המלח (NaCl) מתקשרים עם המולקולה של המים (H2O)ונוצרבעצם חומר (מים) אחר בעל הרכב כימי שונה במעט. טמפרטורת הקיפאון של מים מזוקקים היא 0C.נקודת הקיפאון של החומר האחר נמוכה יותר(ונקודת הרתיחה שלו גבוהה יותר100C), והיא תלך ותרד ככל שנוסיף מלח עד לרוויה של כמות המלח שניתן להמיס במים.לכן הקרח,לאחר הוספת מלח יימס, ובהעדר קרח, סכנת ההחלקה קטֵנה. (תודה לד"ר [כימיה] רות פריד, על ההסבר המאלף).

השימוש במלח כמונע החלקה, אינו נחלת עיריית ירושלים בלבד אלא היה ידוע לרבותינו כבר לפני אלפיים שנה. המלח שימש למניעת החלקה בעת העבודה בבית המקדש. וכך כתוב במשנה במסכת עירובין:
"בוזקים מלח על גבי הכבש בשביל שלא יחליקו"ר' עובדיה מברטנורא: "כותתים ומפזרים מלח על גבי הכבש שעולים בו למזבח, מפני שחלק הוא ופעמים נופלים ממנו שמחליקם רגליהם בו" (עירובין פרק י' משנה י"ד).
המשנה מציינת, שהיו מפזרים מלח על גבי הכבש שלהמזבח בבית המקדש. כדי לעלות עליו,היו צריכים לעלות על גבי כבש ששיפועו לפי אחת הדעות כ-28%! (אורך הכבש 32 אמה, גובהו 9 אמות 9/32=28%). כדי שנבין את המשמעות של השיפוע ונקבל קנה-מידה, השיפוע המקסימלי המותר בשטחים פתוחים, לפי תקן ישראלי 1918"נגישות הסביבה הבנויה"הוא לא יותר מ 10%.
הכוהנים, היו עושים את עבודתם בבית המקדש יחפים וללא נעליים. כדי למנוע את נפילתם (בשעה שהיו מעלים עצים למערכה) היו מפזרים מלח על פני הכבש. המלח היה יוצר חיכוך ומונע החלקה.
ולענייננו:
מה קורה היום? איך תמנעו את החלקת בני הבית? האם התייחסתם לנקודה זו בעת רכישתהריצוףאו שמא תכננתם לפזר מלח...?ואיפה?
הרבה אנשים אכן מודעים לעניין הזה ומבקשים לרכוש אריחים "נגד החלקה"(anti slip). כדאי לדעת שבתקן הישראלי יש מספר דרגות שונות להתנגדות להחלקה:
תקן ישראלי 2279 העוסק ב"התנגדות להחלקה של משטחי הליכה קיימים ושל מוצרים חדשים המיועדים למשטחי הליכה" דן בהתנגדות להחלקה של משטחי הליכה ושל מוצרים חדשים המיועדים למשטחי הליכה, למשל אריחים.
דרגות התנגדות להחלקה:
טבלה מס' 1 בתקן הנ"ל, קובעת דרישות מינימלית של התנגדות להחלקה בהתאם לאיזור אותו אתם מרצפים בבית. להלן דרגות התנגדות להחלקה הנדרשות באיזורים השונים (ציטוט חלקי):
האיזור דרגת התנגדות להחלקה של מוצרים חדשים
יחידות דיור למעט מרפסות, חדרי רחצה ותאי מקלחות-  R9
מרפסות בכל הבניינים וחדרי רחצה ביחידות דיור, למעט רצפת תאי מקלחות -  R10
תאי מקלחות מרוצפות ביחידות דיור - R11
משטחים משופעים חיצוניים - R11

מהציטוט החלקי הנ"ל, ניתן לראות כי יש מספר איזורים בבית המועדים להחלקה יותר מאחרים:
חדרי רחצה, מרפסות וריצוף מחוץ לבית.
בנוסף לכך, קיימים איזורים שרמת הסיכון בהם גבוהה עוד יותר: בתוך המקלחוניםובכבש חיצוני בעל שיפוע.
התקן מציין כי דרגת התנגדות המינימלית להחלקה תהיהR9 והיא מתאימה לרוב הבית שלכם.
ריצוף חדרי רחצה או מרפסת (וכן ריצוף חוץ), צריך להיות בעל דרגת התנגדות גבוהה יותר להחלקה .R10ריצוף חוץ עשוי להיות רטוב לא רק בימות הגשמים, אלא גם בקיץ בגלל טל או לעיתים השקיית הגינהשעשוייה להרטיב איזורים מרוצפים.
דרגת ההתנגדותהשלישית להחלקה, גבוהה יותר, בתוך המקלחון עצמו ובכבש חיצוניבעל שיפוע.התקן מנחה להשתמש בריצוף בעל דרגת התנגדות להחלקה של R11.
חשוב לציין שקיימת דרגת התנגדות גבוהה עוד יותרR12,שאינה מתייחסת לבתי מגורים אלא מיועדת לאריחים המשמשים לריצוף במקומות ציבוריים המועדים להחלקה,כדוגמת תאי מקלחות מרוצפות ציבוריות. במקרה זה האריחים יהיו מחוספסים מאוד.
האם כדאי להשתמש באריחים בעל דרגת התנגדות להחלקה גבוהה R11 בכל מקרה? תשובה: לא כדאי. מכיוון שהם מחוספסים מאוד, גם קשה יותר לנקות אותם.

חובת הסימון:
תקן 314 "אריחי קרמיקה לחיפוי קירות ולריצוף" הוא חובה על פי החוק ולפיכך קיימת חובה לסמן את אריחי הריצוף בהתאם לתקן הזה.
על גבי כל אריזה של אריחים לריצוף אמורה להיות מסומנת דרגת ההתנגדות להחלקה של האריחים, יחד עם פרטים נוספים.
מה קורה אם לא מצויינת על גבי האריזה דרגת התנגדות להחלקה? תשובה: משמעו שהאריח לא מתאים לריצוף. במקרה זה, על פי דרישות ת"י 314, אמור להיות סימוןאחר: "אריח קרמי לקירות".
אריח לריצוף יכול להתאים לחיפוי קירות ולעומתו, אריח לחיפוי קירות לא יתאים לריצוף כפי שכבר הסברנו בטורים הקודמים.
חשוב לציין, שניתן לקבל אריחים בעלי מרקם ודוגמא זהים, אולם בעלידרגת התנגדות שונה להחלקה.
ומבחינתכם כדאי לזכור שיש כזה דבר: דרגת התנגדות להחלקה - מ R9 עד R11.

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת