אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

חדר שינה הורים. מה עוד?

צפיות: 2493

הרבה זוגות סוברים, שדי שבחדר שינה הורים יהיו מיטה, שידות, וארון בגדים וניתן להסתפק בחדר בגודל מצומצם, כי "בסך הכל ישנים בחדר, אין צורך בחדר שינה גדול וחבל על המטראז".
מה כדאי לשים לב בעת תכנון חדר השינה להורים?

ארון בגדים:
מה גודל ארון הבגדים הדרוש? בידקואת שטח גודל ארון הבגדים שתוכנן לכם, ביחס לשטח ארון הבגדים שלכם כיום. האם מתוכנן לכם שטח גדול יותר? האם זה יספיק לכם, לשני בני הזוג?
יש בתים ששטח המוקצה לארון הבגדים הוא מרווח. מצד שני, כבר ראיתי בתים, שלארון הבגדים של שני בני הזוג, תוכנן מקום ברוחב של 1.6 מ'. החלק העליון של הארון, שאליו קשה להגיע, משמש לאחסון בגדים שאינם לעונה. האם זה יספיק לכם?
כדאי לקחת בחשבון, שלבגדי האישה (ברוב המקרים) נדרש שטח גדול יותר מלבגדי האיש (חייב אדם לשמח אישתו ברגל במיני צבעונין...). חלק מהבגדים הם לתלייה וחלק למדפים. חלק דורשים גיהוץ וחלק לא.
בנוסף, עם הזמן (ואם נותר לכם כסף מהבנייה), הגרדרובה (שלה) גדלה. לכןכדאי להקצות מקום ריק לבגדים בעתיד, במיוחד אם אתם זוג צעיר (או מרגישים כך). תוכלו להיות בטוחים שהמקום הריק הזה, יתמלא בתוך זמן קצר יחסית...


ארון לנעליים:
חשוב שתקצו מקום לנעליים. אִימָלֶדָה מרקוס, רעייתו של פרדיננד מרקוס, שליט לשעבר שלהפיליפינים,היתה ידועה בחיבתה לנעליים. היו לה,על פי השמועות מעל 1000 זוגות. מתוך הנחה שגם אתם (או נשותיכם) מאודאוהבים נעליים, סביר להניח, שלא תגיעו לכמות נעליים הזו ולא רק בגלל שאינכם שליטי הפיליפינים. מצד שני, חשוב שיהיה לכם מספיק מקום בארונות שלכם לנעליים, למגפיים, לסנדלים שלכם, וכד'.
הרבה מארונות הנעליים ה"סטנדרטיים" קטנים ועדינים מידי לנעלי גברים. כדאי לתכנן את הארון בהתאם למידות הנעליים שלכם.
מיקום חדר הארונות:
אם החלטתם שבמקום ארון, אתם רוצים שיהיה לכם, בנפרד מחדר השינה, גם חדר ארונות בבית, שבו יהיו גם בגדים וגם נעליים חשוב שתמקמו אותו במקום נכון. לָמָה זה משנה?
עכשיו אנחנו בקיץ. והחורף הרחק מאחרינו, אבל נסו להיזכר בימי החורף הקרים. לפעמים אנחנו נכנסים בחורף למקומות לא מחוממים ומרגישים ריח של טחב. ממה זה נובע? מכך שרמת הלחות היחסית, גבוהה ביחס לטמפרטורה, והלחות נהפכת למים. הימצאות מים גורמת לעובש.
באותו אופן, אם יש לכם חדר ארונות מנותק מחדר השינה וגובל בקיר חיצוני – זו עלולה להיות בעייה: בחורף חדר הארונות, בניגוד לשאר הבית, אינו מחומם, אפילו קר ואינו מאוורר. התנאים האלו עלולים לגרום ללחות גבוהה שתתעבה ותיהפך למים. המים יגרמו לבגדים שלכם להתעפש ולריח לא נעים.
לסיכום:כדאישחדר ארונות לא יהיהצמוד לקיר חיצוני או לחילופין, שיהיה מאוורר היטב גם בחורף.


פינת כתיבה:
אנחנו בונים בית, מרווח ומשתדלים שלילדים יהיה שולחן או פינת כתיבה משלהם. כשהם קטנים, נמצא אותם מכינים את שיעורי הבית במטבח, בסלון, בסמוך אלינו. ככל שהגיל עולה והם מתבגרים, רמת ההסתגרות והצורך שלהם בפרטיות עולה ונמצא אותם בחדריהם מאחורי דלת סגורה.

 מה לגביכם?
האם אתם גם זקוקים לפרטיות משלכם? האם אתם זקוקים לפינה שקטה שבה תוכלו לעבוד, לקרוא, ללמוד, לכתוב בשקט מבלי שאף אחד יפריע לכם או יגע בשולחנכם?
לפעמים אני נתקל במצב (במיוחד כשהילדים קטנים) שבו להורים אין מקום משלהם. יש להם חדר שינה אולם הוא צפוף, יש בו ארונות ושידות, אולם אין בו מקום לשבת ללא הפרעות, להכין עבודה כלשהי, או להניח דברים בפרטיות מבלי שהילדים ניגשים אליו.


פעמים רבות לאישה אין פינת ישיבה משלה בבית. יש הטוענים לעומת זאת – "מה פתאום אין לה מקום? כל המטבח הוא שלה!" ואף על פי כן, יש דברים שלא הייתם רוצים שיהיו מטבח, אלא במקום יותר פרטי, שלא כל בני הבית ואורחים נמצאים בו.


יש כאלו שיאמרו: "עזוב אותך, אני - מספיק לי כל הסלון מול הטלויזיה, זו הפינה שלי". אכן, אלו שאינם זקוקים לכך יעצרו כאן.


אבל אם אתם כן "בכיוון", בידקו את עצמכם:

אם הקצתם לעצמכם חדר עבודה בבית, ניחא. אבל אם לא תכננתם חדר עבודה וזה חשוב לכם, "סדרו" לכם, כבר בשלב התכנון, פינת כתיבה – בחדר השינה.
הפינה הזו לא צריכה להיות גדולה. היא יכולה להיות "נישה" בלבד. פינה שתכלול שולחן כסא ומנורה. כמה מגרות וכמה מדפים. נקודת חשמל ותקשורת למחשב ואולי אפילו מדפסת.
פינה שבה תוכלו להניח את החשבונות שלכם, את התכניות שלכם, הספר המיוחד שלכם אולוח מודעות שיהיה מיועד לעיני בן זוגכם בלבד. פינה שהיא רק בשבילכם. פינה שתוכלו להירגע מעמל היום, להיות עם עצמכם ללא הפרעות. שווה!
חשוב: אם אתם או בן זוגכם רגישים לאור, כדאי לתכנן אפשרות להסתיר את האור הבוקע מהפינה הזו, באמצעות וילון או אמצעי אחר.כך, כשאחד מבני הזוג יעבוד, לאחר זה לא יפריע לישון.

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת