אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

למה חשוב שתצלמו במהלך הבנייה? חלק א'

צפיות: 2252

יום שישי לפני מספר שבועות, שעה לפני שבת נשמעת דפיקה בדלת. אשתי ניגשת לפתוח ובפתח עומדת השכנה, קצת נסערת. מרגישים את הלחץ בקולה. היא אומרת: "יש לנו בעייה. אולי יש לכם בורג עבה בקוטר 6 מ"מ עם הברגה גסה?". אני מנסה לברר, מה קרה?


"אל תשאל" היא מוסיפה, "בקשתי מבעלי לתלות לי מדף בחדר הילדים. הוא קדח בקיר הגובל עם חדר האמבטיה ו...קדח לתוך צינור מים שיורד מהגג. מים השפריצו לכל עבר. בהתחלה הוא ניסה לסתום את הצינור באצבע כדי להקטין את הזרימה לתוך הבית, עד שפתאום שמענו צווחה. מסתבר שזה היה צינור המים החמים שיורד מהגג מדוד השמש. המים היו בטמפרטורות גבוהות מאוד. הרבה יותר מיד סולדת... מיד סגרנו את הברזים כדי למנוע נזילה מהדוד".


"התקשרתי לאינסטלאטור", מוסיפה השכנה. "הוא אמר לנו, להכניס בורג מצופה טפלון לתוך הקדח על מנת לסתום את הנזילה, על מנת שנספיק להתקלח לפני שבת. אולי יש לכם בורג מתאים?"
נגשתי לבית השכנים וניסיתי לראות את החור שנקדח בצינור. לא ניתן ממש לראות אותו. ניתן לראות רק את הציפוי שעוטף אותו, את שרוול הבידוד התרמי השומר על חום המים העוברים בצינור.
מיששתי את החור. מהמישוש ניתן להבין שהחור לא ממש עגול. הצינור עשוי מפוליאתילן מצולב. משמעו שיש שכבת אלומיניום פנימית בתוך הצינור העשוי פלסטיק כדי לחזק אותו. הקידוח קרע את שכבת האלומיניום ולכן החור בצינור הפלסטיק אינו עגול. אין סיכוי לעצור את המים באמצעות בורג.


אז מה עושים? סוגרים את הברזים ואינסטלאטור יטפל בנושא הזה ביום ראשון. עד אז, השכנים צריכים להתארגן להתקלח במקום אחר.
לא נעים!


קידוח "בטעות" יכול להיות בכל אחד מסוגי הצנרת הבאים:
א - קידוח בצנרת חשמל: על פי חוק, קווי החשמל הקווים חייבים לעלות על הקירות בניצב לרצפה ישר למעלה. אף על פי כן, ייתכנו במצבים מסויימים שהצנרת לא תהיה ניצבת לרצפה. קידוח בצנרת חשמל – במקרה הטוב – יקפיץ את הפקק. במקרה הפחות טוב...
ב - קידוח בצנרת גז – עלול לגרום לדליפת גז ואין צורך להרחיב בנושא סכנת הפיצוץ וכו'.
ג - קידוח בצנרת מים – בהתאם לדוגמא שהבאנו למעלה.
ד - קידוח בצנרת ניקוז או ביוב יכול לגרום לנזילה או לדליפה או אם נחדיר בורג משמעותי לצנרת - גם לסתימה, מבלי שנדע שפגענו בצנרת. יתכן שנגלה את הבעייה רק כעבור זמן, ולא תמיד נדע לקשר בין הסיבה לתוצאה.
ה - קידוח בצנרת תקשורת – אתם עלולים לנתק את כבל התקשורת מבלי שידעתם.

ו - קידוח בכל צנרת אחרת, לדוגמא: בצנרת של שואב אבק מרכזי. בורג עלול לגרום לסתימה בצנרת. 


מה עושים? איך מונעים מקרה כזה לא נעים אצלכם?
תשובה: מתעדים! צריך לתעד את כל מה קורה בתוך הבית שלכם – מתחת לפני השטח, מתחת לריצוף ומתחת לקירות.
התיעוד מקנה לכם יתרון במקרים בהם אתם רוצים לתלות אבזרים על הקירות. אולם מעבר לכך, היתרון הגדול יותר הוא במקרה שיש לכם תקלה כלשהי בבית. כשיש לבעל מקצוע תכנית לפניו, הוא רואה את מבנה המערכת וזה עוזר לו בטיפול במקור התקלה.


איך מתעדים?
באמצעות תכניות עדות (as made) וצילומים.
תכניות עדות – כשמן כן הן, מעידות על העבודה שנעשתה בפועל בשטח. לעיתים נעשים שינויים בשטח בגלל אילוצים או החלטות שונים.
צילומים: צילומים בשטח הם עדות מצויינת ולפעמים מדוייקת יותר מכל תכנית לכן רצוי שתתארגנו לנושא.


מי מתעד:
על פי המפרט הכללי לעבודות בנייה (= הספר הכחול, שבהוצאת הוועדה הבין משרדית לסטנדרטיזציה של מסמכי החוזה ולמחשובם), פרק 00 – מוקדמות, סעיף 00.12.01 – תכניות עדות: " המפקח ימסור לקבלן מערכת תכניות, אשר על גביה יסמן הקבלן את כל השינויים שחלו במהלך הביצוע...הגשת תוכניות עדות על- ידי הקבלן הינה תנאי לקבלת תעודת השלמה למבנה".
נסביר: הקבלן אמור לבצע לפי התכניות שמסרתם לו לביצוע. לפיכך, התכניות שיש בידכם הן למעשה תכניות עדות לעבודות שבוצעו בבית שלכם. אלא מאי? לעיתים יש צורך בשינויים מקומיים או שינויים אחרים הנובעים מתנאי השטח או מסיבות אחרות. המפרט הכללי לעבודות בנייה דורש מהקבלן לסמן את השינויים שבוצעו בפועל בתכניות שנמסרו לו לביצוע, כדי שהתכניות שיישארו בידכם יהיו עדכניות. אלו הן תכניות העדות – והן מעידות על מה שנעשה בשטח בפועל.


בבתים פרטיים, לא הכל מוסרים לקבלן תכניות לביצוע של התשתיות (על טעות זו כתבנו באחד הטורים הקודמים). ולכן, אם לא מסרתם לקבלן תכנית אינסטלציה למשל, הוא יתכנן ויבצע בפועל לפי שיקולי דעתו ללא תכנית. בנוסף, הקבלן בוודאי שאינו מחוייב לצלם את העבודה או את התשתיות שלכם. המשמעות היא שאם אין לכם תכניות אתם עלולים להישאר ללא תיעוד.
לכן, במקרה זה, וגם אם יש לכם תכניות, כדאי שתתעדו את העבודה באמצעות צילומים.
כדאי לכם לסמוך אלא רק על עצמכם.


מה חשוב לתעד, מתי ובאיזה שלב חשוב לתעד ופרטים נוספים חשובים – על כך בע"ה בחלק הבא. 

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת