רשימת מאמרים

פרגולה. מתכת, עץ או בטון?

צפיות: 5683

אנשים פונים אלי להתייעצות ושואלים: "מאיזה חומר כדאי לבנות את הקונסטרוקציה (שלד) של הפרגולה? האדריכל תכנן לי פרגולה מפלדה / מעץ / בטון ואני לא יודע אם זה טוב? מה דעתך"?
ראשית, חשוב לציין, שיש מתכננים שקובעים את סוג החומר ממנו עשוייה הקונסטרוקציה של הפרגולה (מתכת למשל), מבלי לשאול את הלקוח אם זה מתאים לו. המתכנן בוחר בחומר שהכי נראה לו, על פי "קו" התכנון שלו ובחומר המתאים לדעתו, לסגנון הבית. הלקוח – הבונה, כלומר אתם, לא בירר ולא שאל, אלא גילה שהפרגולה שלו ממתכת רק בשלב המכרז. פרגולה כזו, ממתכת למשל, עשוייה להיות הרבה יותר יקרה מאפשרויות אחרות. יש בונים שמעוניינים להשקיע בעיצוב הפרגולה, כמו ביתר הבית ולהם זה לא משנה. מצד שני, יש בונים המעוניינים בסך הכל בפינה מוצלת שניתן יהיה לשבת בה, ובעיקר זוׂלָה. לכן כדאי לכם להיות מעורבים גם בנושא זה, כבר בשלב התכנון כדי שלא תופתעו.


אז מה כדאי? מה השיקולים לכאן או לכאן?


בטיחות:

לפני ההתייחסות לשיקולים לסוג החומר ממנו עשוייה הפרגולה, חשוב לציין שפרגולה היא מבנה קונסטרוקטיבי הדורש אישור קונסטרוקטור. על הפרגולה מופעלים כוחות שונים: כוחות משיכה שמושפעים ממשקלה העצמי של הפרגולה ועומסים נוספים שיהיו עליה (=כלפי מטה). מצד שני, עשויים להיות גם כוחות יניקה (הפועלים כלפי מעלה), שנובעים מרוחות חזקות, העלולות לגרום לסיכוך (הכיסוי של הפרגולה) לעוף. בנוסף, אם תחברו נדנדה או ערסל לפרגולה, יופעלו עליה כוחות נוספים. לכן, חשוב לתכנן ולקבע את הפרגולה כנדרש.


פרגולה מרחפת:
יש שבוחרים בפרגולה "מרחפת". משמעו, שהקונסטרוקציה של הפרגולה אינה נסמכת על עמודים, אלא היא רתומה ונסמכת על קונסטרוקצית הבית. היתרון בכך הוא שאין עמודים המגבילים את מרחב התנועה שלכם. מצד שני, איזור הפרגולה אינו ממש "תָּחוּם". לשיקולכם.
יש אדריכלים שאוהבים את "המראה הקר" ולכן בוחרים בפרגולה העשוייה מפלדה. משתמשים בפלדה גם בגלל שפלדה מסוגלת לקבל מאמצים מתיחה גדולים ולכן במקרה של פרגולה "מרחפת" ניתן להשתמש בפרופילים דקים יחסית.
חשוב לציין שניתן לקבל פרגולה "מרחפת" גם באמצעות קונסטרוקציה מבטון. תלוי באורך הפרגולה (אורך הזיז), ובגובה הקורות הנדרש.
יצא לי לראות, בעת בדיקת תכניות אדריכלות, תכנית של פרגולה מרחפת (ללא עמודים) מפלדה. התכניות האדריכליות היו מעולות, לפרטי פרטים. דבר אחד לא היה ברור מהתכניות: איך המשקל הגדול הזה, של הפרגולה המרחפת, מחזיק את עצמו באוויר. הפרגולה הופיעה בתכנית האדריכלית, אבל בתכניות הקוסטנרוקציה, לא היתה שום התייחסות לפרגולה, לאופן קיבועה או ריתומה למבנה.
לכן, חשוב לוודא, במיוחד במקרה של פרגולה מרחפת, שתהיה התייחסות מתאימה בתכניות הקונסטרוקציה.


פרגולה מפלדה:
פלדה היא חומר שמחליד. במקרה של קונסטרוקצית פלדה, צריך לתחזק אותה ולהקפיד על צביעה, כדי למנוע חלודה, על אחת כמה וכמה בפרגולה "מרחפת", כדי לא שלא תיגרם ח"ו תקלה.
תקן ישראלי 1525 חלק 1 –"ניהול תחזוקת בניינים: רכיבים וגימור" מתייחס לפרגולות העשויות פלדה או עץ או חומרים אחרים כ"מכללי גגות וקירויים קלים". התקן אינו רשמי אבל מהווה מדד להתנהלותכם הנדרשת מבחינת אחזקה.


סעיף 2.7.2.1 בתקן, מציין ליקויים אפשריים בקונסטרוקציה העשוייה מפלדה או מעץ: "שברים, סדקים, התפוררות, התרופפות חיבורים, סימני שיתוך (שם, הערה 7: שיתוך - קורוזיה (corrosion) - הכוונה לחלודה, או לתפרחת המופיעה כתוצאה ממגע בין מתכות שונות או ממלחים וחומרים כימיים), שינוי בצבע העץ, מזיקים בעץ".


מסעיף זה בתקן ניתן לראות, שמלבד הבעיות ה"רגילות" של שבר סדק וכדו', קיים גם חשש לחלודה בקונסטרוקציית פלדה מצד אחד, וחשש למזיקים ונזקים נוספים בעץ, מצד שני.
סעיף 2.7.3 בתקן: "אם התגלו ליקויים כאלו המופיעים בסעיף 2.7.2.1, על הממונה (אתם) לפנות ללא דיחוי למהנדס ולבצע את התיקונים הדרושים על פי הנחיותיו בכתב".
עוד מוסיף התקן (שם), כי "יש לקבל בכתב אישור של מהנדס לפני התחלת הביצוע של פעולות המהוות תיקונים או שינויים קונסטרוקטיביים".


בנוסף, התקן מחייב אתכם לבצע ביקורת תקופתית (שם, טבלה מס' 1): במקרה של "מכללי גגות וקירויים קלים" (קונסטרוקציה וסיכוך) - ..לפני החורף ולאחריו. "עם התגלות ליקויים בקונסטרוקציה יש לפנות ללא דיחוי למהנדס"... "אחת לחמש שנים, יש לפנות לבדיקה של מהנדס או הנדסאי".
מהתקן ניתן לראות את החשיבות של בצוע בדיקת יציבות הקונסטרוקציה העשוייה מאלמנטי פלדה ועץ על ידכם, פעמיים בשנה: לפני החורף וגם לאחריו ואת הצורך אחת ל-5 שנים, בבדיקת היציבות של בעל מקצוע מתאים.
בנוסף, עליכם לקחת בחשבון שפרגולה מפלדה היא יקרה יותר ביחס לחלופות האחרות.


פרגולה מעץ:
עץ הוא דבר "חם" ויפה. יש אנשים שבונים את הפרגולה מעמודי בטון אולם את הקורות בונים מעץ. פרגולת עץ ככלל, יותר זולה מפרגולת פלדה.
חשוב שהעץ ממנו בונים את הפרגולה יהיה מחוטא כך שלא יחדרו לתוכו מזיקים. בנוסף, מידי פעם יש לתחזק את העץ באמצעות צביעה וכפי שכתוב בפרגולת פלדה לעיל, גם פרגולת עץ דורשת מעקב אחר הקונסטרוקציה.
כאשר הפרגולה עשוייה עץ, יש לבדוק מראש, אם ניתן להעמיס עליה עומסים נוספים כמו: נדנדות וערסלים והיכן.

פרגולת בטון:
קונסטרוקצית בטון לפרגולה, תתוכנן כחלק מהקונסטרוקציה של הבית (בהנחה שהבניה "קונבנציונלית" = בטון ובלוקים). הפרגולה הזו אינה דורשת ביקורת יציבות יותר מאשר הבית עצמו וגם התחזוקה מועטה יחסית. אם אין סיבה מיוחדת, אין מניעה לתלות על הפרגולה נדנדות וערסלים. עלות הקונסטרוקציה של פרגולה מבטון, ביחס לפלדה היא לרוב נמוכה יותר. בנוסף, לא צריך להביא בעל מקצוע "מיוחד" רק לפרגולה כי יציקת הבטון והטיח נעשים על ידי הקבלן שמבצע את העבודות בשאר הבית. 


לכן, לדעתי, כדאי להתייחס לאפשרות זו כמועדפת.


עוד על הפרגולה והכנות לסוכה, ראו בטור קודם – "הכנות לסוכה".

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת