רשימת מאמרים

מאוורר בחדר השינה. מה צריך לדעת?

צפיות: 4072

"כגעת בה רוח הקדים - תיבש" (יחזקאל י"ז, י')

יש אנשים שאוהבים בימי הקיץ למזג את חדרי השינה שלהם באמצעות מזגן. הם אומרים: "אני לא יכול לסבול את הלחות הזו". הדבר שכיח באנשים המתגוררים במישור החוף ובשפלה, ששם הלחות גבוהה. המזגן, לא רק מנמיך את הטמפרטורה אלא גם ולא פחות חשוב, מקטין את רמת הלחות היחסית בבית.


מצד שני, יש אנשים שאומרים:"אני לא סובל מזגן בלילה, הוא מקפיא אותי, אני קם בבוקר עם עצמות כואבות וגרון נפוח".


בין שני הקטבים האלו, נמצא המאוורר: "אני לא צריך מזגן, אבל אני רוצה שהאוויר בחדר יזוז קצת, שייבש את הלחות על פני העור וגם, כשיש מאוורר, יהיו פחות יתושים".
אלו, האחרונים,מתקינים מאוורר בחדרי השינה ואליהם בעיקר, מופנה הטור הזה.


מה צריך לדעת כשמתקינים מאוורר, ואיזה שיקולים כדאי להביא בחשבון?

התקנה:
הרבה פעמים מִיתלההמאוורר, אותו חלק שבא במגע עם התקרה, הוא בקוטר קטן יחסית. מצד שני, בתקרת הבטון, נמצאת קופסת חיבורים "שוודית",המשמשת כקופסת חיבורים, שממנה יוצאים (לפעמים 8) צינורות המחוברים לתאורה בחדר אחד ואף מקושרים לחדרים אחרים. נוצר מצב שקוטר הקופסא הוא כמעט באותו קוטר של המאוורר. מה הבעייה?
לא ניתן לקדוח ולתלות את המאוורר, כי אין "בשר" מבטון סביב הדיבלים ולא ניתן לקבע את הדיבלים בתוך התקרה. כל קידוח שאתם מנסים לעשות, נעשה ממש בצמוד לקופסת החיבורים, הדיבלים לא "ניתפסים" ויש חשש שהמאוורר לא מקובע לתקרה כמו שצריך.


הבעייה של קופסת חיבורים גדולה, קיימת לא רק כשאתם תולים מאווררים אלא גם אם אתם תולים גופי תאורה מינימליסטיים, דקים. אם יש קופסת החיבורים גדולה, היא "מציצה" מתחת לגוף התאורה ורואים את החיווט ושבתוך הקופסא. לא אסטטי.


אז מה עושים?


יש כמה שיטות לפתור את הבעייה:


אפשרות א': קיימים מאווררים בעלי מתלה רחב. הראש שלהם, שאותו אתם מחברים לתקרה, רחב הרבה יותר מקופסת חיבורים. כך תוכלו לעקוף את הבעייה של קוטר קופסת החיבורים. לגבי גופי תאורה –הבעייה עומדת בעינה.


אפשרות ב': פיתרוןיצירתי ששמעתי מחבר: לקחת פלטה מפלדה (פלטקה), גדולה יותר מקוטר קופסת החיבורים ועבה דייה. את המאוורר מחברים לפלטה ואת הפלטה מחברים לתקרה. בצורה זו עוקפים את הבעייה של קוטר קופסת החיבורים. אלא, שפתרון זה הוא מורכב יותר וקצת מסורבל.


כל אלו, הם פתרונות של "בדיעבד" לאחר שהבעייה קיימת. איך מונעים את הבעייה מראש?


אפשרות ג': לדרוש מהקבלן, מראש, עוד לפני תחילת הבנייה ובוודאי לפני היציקות, שבמקום שבו אמורה להיות מנורה, לא תהיה קופסת חיבורים.קופסת החיבורים תהיה במקום סמוך, במרחק של כחצי מטר או יותר ממקום המנורה מתוכנן. מהקופסא הזו ימשוך החשמלאי צינור(ביציקה) אל מיקום המנורה הסופי. בצינור יושחלו חוטי החשמל שאליהם תחברו את המאוורר או את גוף התאורה שלכם. מה תרוויחו? הצינור הזה הוא בקוטר של כ- 20 מ"מ (חוץ) ולכן לא תהיה בעייה לקבע את המאוורר או גוף התאורה סביב צינור בקוטר כזה.

 

הפעלה:
איך אתם מתכוונים להפעיל את המאוורר? האם תימשכו בשרשרת מתיחה שצמודה למאוורר כדי להפעיל אותו? מה יעשו הילדים (הנמוכים) שלכם? או שאולי בגלל זה, תחברו את התאורה למאוורר וכאשר מדליקים את המנורה, גם המאוורר יפעל? מצד שני, מה תעשו כשתרצו שהמאוורר יפעל בלילה ללא תאורה?


היום בכל המאווררים קיימת אפשרות לחבר מוֹפַע (פאזה) נפרדת לתאורה בנפרד מהמופע למאוורר (ובשפה פשוטה: יש חוט נפרד לנורה וחוט נפרד למנוע של המאוורר). לכן, כדאי שבצמוד למפסק בחדר השינה שלכם, שמדליק את האור בחדר, יהיה גם מפסק נפרד שמפעיל את המאוורר (מפסק כפול). המשמעות הטכנית של זה היא שבמקום חוט אחד מהמפסק של התאורה עד למנורה, יהיו שני חוטי חשמל: אחד להזנת התאורה והשני להזנת המאוורר. זה כרוך בתשלום זעום אם בכלל, צריך רק לדרוש את זה בזמן בתכניות או מהחשמלאי.

 

בטיחות:
אם אתם מתקינים את המאוורר בחדר השינה של הילדים, ויש לילדים מיטה כפולה (לגובה), שימו לב לסוג המאוורר. יש מאווררים עם זרוע ארוכה שמנמיכה אותם (מרחיקה אותם מהתקרה) מצד אחד, ויש מאווררים שממש צמודים לתקרה. יש מאווררים בעלי כנפיים קצרות ויש בעלי כנפיים ארוכות. חשוב שהמאוורר לא יהיה קרוב מדי למיטת הילדים העליונה. אם הילד במיטה העליונה ירצה לרדת מהמיטה בקפיצה, או יושיט ידו בטעות, הוא עלול להיפגע. כדאי לכם לבדוק מראש, איזה מאוורר מתאים לחדר.

 

שבת:
מה עושים בשבת? איך המאוורר יפעל בשבת?

אם עשיתם מפסק כפול, ואתם מפעילים אותו בלילה מבלי שהאור ידלוק, כפי שציינו בסעיף הקודם, מה תעשו בשבת? הרי ברגע שאין חשמל בחוט, גם התאורה לא תדלק, אבל גם המאוורר לא.
מה עושים?


צריך שלחדרי השינה בהם יש מאווררים,יהיו שתי הזנות (מאותה פאזה). הזנת המאווררים תגיע ישירות מלוח החשמל מצד אחד, והזנת התאורה תגיע גם היא ללוח החשמל מצד שני. הזנת התאורה "תעבור" דרך שעון שבת לתאורהולעומת זאת, הזנת המאווררים תעבור דרך שעון שבת אחר, או ישירות ללוח. שתי ההזנות יחוברו לאותו מא"ז (מפסק אוטומטי זעיר = "פקק"). כך, כאשר שעון שבת של התאורה מכבה את התאורה, עדיין יש חשמל שמגיע למאווררים ואין כל קשר בין הפעלת המאווררים לבין הפעלת התאורה בשבת.

את כל זה אתם צריכים לבקש ממתכנן החשמל שלכם, כדי שיציין את זה בתכנית החשמל שלכם. אחרת, זה לא יתבצע.

מי שטרח בערב שבת, יתאוורר בשבת.

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת