רשימת מאמרים

שרותים ומקלחת לאורחים - כן או לא?

צפיות: 5671

"אלו דברים שאדם אוכל פירותיהן בעולם הזה והקרן קיימת לו לעולם הבא ואלו הן:.. והכנסת אורחים..." משניות פאה פ"א, משנה א'.
"גדולה הכנסת אורחים יותר מהקבלת פני שכינה"– מסכת שבת קכ"ז.

 

שרותים לאורחים - כן או לא? 

אני רואה הרבה אנשים שמתכננים את הבית ומתלבטים בשאלה: האם להקצות מקום לשירותי אורחים? או שהאורחים ישתמשו בחדר השירותים של יתר בני הבית?

 

ראשית, נבדוק מה השטח המינימלי הנדרש בתקנות באופן כללי לחדרי שירותים:

תקנות התכנון והבנייה, סעיף 2.04 קובעות שגודל חדר שירותים ("בית שימוש – המדידה בין הציפויים שעל הקירות") יהיה 1.1 מ"ר, והרוחב המינימלי בין הקירות לא יקטן מ 0.8 מ'. כלומר מדובר בסדר גודל של מטר מרובע אחד מתוך בית בגודל של 150 – 200 מ"ר או יותר. אם יש כיור, יתכן שהחדר יהיה מעט גדול יותר.

 

התשובה לשאלה "האם להקצות מקום לשרותי אורחים", תלוייה כמובן, בגודל הבית בכלל, במצבכם המשפחתי, במספר בני הבית, בכמות האורחים שבאים אליכם לבקר ואיך אתם מתכוונים להתנהל עם זה.
אם אתם זוג מבוגר, הילדים שלכם כבר יצאו מן ה"קן", יש לכם שירותים בחדר השינה שלכם, ומלבדם יש שירותים אחרים לאנשי הבית, אין הכרח שיהיה חדר שירותים נוסף בנפרד גם לאורחים.
אבל אם נתייחס למשפחה "ממוצעת", באמצע החיים, שיש לה כמה ילדים בבית, בגילאים שוניםברוב המקרים יש להורים חדר שירותים משלהםובנוסף, יש חדר שירותים ליתר בני הבית.האם כדאי שיהיהחדר שירותים נוסף לאורחים?

ברוב המקרים, נוהגים לתכנן את שירותי הילדים עם המקלחת בחלק הפנימי של הבית, באיזור ה"פרטי". האיזור שהאורחים (המבוגרים) בדרך כלל לא נכנסים אליו ושם, לרוב, דרושה יותר פרטיות.
אנחנו, המארחים,מעונינים שהאורחים יכנסו לשירותים נקייים, מסודרים, ללא רטיבות על הרצפה וכד'. אם יש לכם ילדים קטנים שהם עצמאיים במידה מסויימת, אתם יודעים שחדרי האמבטיה הם לא הדבר הכי מסודר אוהכי נקי שיש. גם אין ביכולתנו לשלוט על הסדר והניקיון בכל רגע נתון. הילדים, באופן טבעי משתמשים בשירותים ובמקלחת ומשאירים את "עקבותיהם".

ספרה לי מישהי, שהיא התארחה אצל בבית של חברים לשעתיים לכוס קפה ועוגה. כדרך הטבע, לאחר זמן,היא היתה צריכה לשירותים. בבית אין שירותים נפרדים לאורחים. לעומת זאת,לחברים יש 3 בנים מתבגרים בגילאי 15 – 20. כשהיא נכנסה לאיזור הפרטי של הבית, היא הרגישה לא נעים. היא הרגישה כאילו היא נכנסת ל"מאורת" בנים, לטריטוריה פרטית מאוד ששייכת לאחרים ושאין לה בה מקום.
יש אורחים שהם יותר רגישים לנושא ההגיינה (נשים יותר) ויש שהם פחות. בכל מקרה, אין ספק שהרבה יותר נעים ללכת לשירותים שהם נקיים ומסודרים מצד אחד, ומצד שני, לא להרגיש שאתה חודר לפרטיות של אחרים.

לסיכום נקודה זו:
אם את משפחה "ממוצעת", ומעדיפים להימנע מאי נעימות או לחץ כשיש אורחים, או לקראת הגעתם מצד אחד, וגם מצד שני, רוצים שלאורחים שלכם יהיה יותר נעים, עדיף שיהיה לכם חדר שירותים נפרד לאורחים.

 

מקלחת לאורחים: כן או לא?
השאלה המתבקשת הבאה היא – האם כדאי שבשירותי האורחים האלו תהיה גם מקלחת?

 

שאלה זו כבר יותר "רצינית" ומחייבת הסתכלות על אורח החיים שלכם ועל אופן האירוח שלכם.


ראשית, מה סדר גודל שתצטרכו להקצות לטובת העניין?

תקנות התכנון והבנייה, שם סעיף (10) מגדירות גודל מינימלי לחדר רחצה המכיל מקלחת ואסלה. גודל השטח יהיה 1.8 מ"ר והמרחק בין הקירות לא יקטן מ 0.9 מ'. כלומר שירותים עם מקלחת יהיה בגוד של שני מטרים מרובעים ובפועל יתכן מעט יותר.

 

בנוסף, התשובה לכך, תלויה באורח החיים שלכם ועליכם לשאול את עצמכם מספר שאלות:

• האם אתם נוהגים להלין את האורחים שלכם?
• האם זה קורה בתכיפות?
• מִהם האורחים?האם האורחים הם קרובי משפחה שירגישו נעים להתקלח במקלחת הילדים? או גם אחרים?
• כמה חשובה לכם הפרטיות שתהיה לאורחים?
• לא פחות חשוב מזה: כמה חשובה הפרטיות של הילדים שלכם?
• האם בעתיד הקרוב או הרחוק המצב עשוי להשתנות?האם אתם צפויים לארח יותר או פחות?האם הילדים כבר גדולים ועומדים לפרוח מהבית?
• האם מלבד המקלחות של הילדים או הורים יש לכם מקלחות נוספות אחרות (במרתף למשל)?

 

מתשובות שעניתם לעצמכם, תוכלו להבין מה מתאים לכם יותר ובהתאם לכך לתכנן.
אם ממעטים לבקר אתכם, או שכל המשפחה גרה איתכם באותה שכונה או מושב – זה דבר אחד.

 

לעומת זאת, בציבור הדתי – מסורתי , מקובל לארח לשבתות וחגים לאורך כל השבת או החג, גם את קרובי המשפחה של החברים שיש להם שמחה או אורחים אחרים. במקרים אלו, פעמים רבות, עדיף לכולם שתהיה לאורחים מקלחת משלהם.

 

לשיקולכם.

 

בהצלחה
סוף מעשה בתכנון תחילה.

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת