רשימת מאמרים

בניית (שלום) בית

צפיות: 2470

 

רונה הראל, יועצת בשיטת ה-CBT

לאחרונה פגשתי חברה בשלבי בניית בית התחלתיים. רק בשלב התכנון. שאלתי באגביות "מה נשמע? איך הבניה? " והיא בתגובה החלה לבכות. אמרה שהיא מתפללת שזה ייגמר כבר, ושפשוט אין לה כוח!
תהליך בניית בית הוא הרבה מעבר לסוג האלומינים, גוון הריצוף ודילמת גג הרעפים... תהליך זה הוא פסיכולוגי-רגשי, גדוש באמוציות ומעלה תחושות שמעולם לא שיערתם שיעלו...
פתאום כל קבלן ואדריכל נהיים יועצים זוגיים, נבוכים לנוכח המתח השורר בין בני הזוג ומנסים לפתור בעיות תכנוניות כדי להקל במקצת על המצב.
מכירים את אלה שאומרים "כמעט התגרשנו בתהליך הבנייה"? ראשית נרגיע ונאמר – זה טבעי. מצד שני, זוגות רבים מעידים על עצמם שעברו קשיים זוגיים משמעותיים בתהליך הבניה, ו.... מרגישים ש"החויה המטלטלת" חיזקה אותם...
אז למה זה קורה באמת?
תהליך הבנייה טומן בחובו חלומות, רצונות ופנטזיות. כפי שנכתב כאן בעבר, שלב התכנון הוא משמעותי, כי בהתאם לרצונות וחלומות, האדריכל יתכנן את בית חלומותיכם.
אבל... אז אתם מגלים תגליות חדשות:
התקציב לא ממש מאפשר את מימוש התוכניות המקוריות, בן הזוג מתנגד בתוקף לרעיון משמעותי וחשוב מבחינתכם, מיקום המגרש לא תואם את החלום שפיתחתם ועוד ועוד.
הבנייה כל-כך יקרה, ההוצאות עצומות, האדריכל שבחרתם הוא הטוב מכולם אך החלום רחוק מהמציאות.
והבחירות? לא נגמרות. כל פרט קטן הוא בעל אינספור אפשרויות, והראש מתפוצץ! ובשלב זה בן זוג אחד בורח, והשני נותר לבדו עם הבחירות וההחלטות.
המצבים האלה מקשים, מעייפים מותחים את קצות העצבים שלכם עד הסוף וגורמים למתח רב בין בני הזוג. התחושה היא שיש בבית הזה הכל: אדריכלות מהשורה הראשונה, "גמרים" מצויינים, איטום מקצועי (הכי חשוב!) ריהוט יוקרתי, אפילו גופי התאורה כבר נתלו, ורק דבר אחד שכחנו – שלום בית. ופתאום החלום האמיתי הוא לחזור לדירה הקטנה והצפופה שהיתה מלאה בשמחה ואהבה...
אז מה עושים?
כפי שמתכננים את הבית עם האדריכל, כך מתכננים את התהליך הזוגי:
כל אחד מציין מה חשוב ומשמעותי לו בבית, מה מממש לו את החלום, על מה לא רוצה לוותר ואז מתחילים במשא ומתן עד שמגיעים למצב ששני הצדדים מסופקים.
מעריכים ככל שניתן מה תהיה עלות הבניה, כולל ארונות ונגרות, מזגנים וגופי תאורה ובודקים מה התקציב העומד לרשותכם. אם אין מספיק, מחליטים יחד על סדר עדיפויות ועל מה לא מוותרים בשום אופן.
מחליטים על אסטרטגיה בבחירת ריצוף/חיפויים/כלים סניטריים וכו' – לבחור באופציה אחת מבין השלוש: האופציה הזולה, הבינונית או היקרה. או באופן גורף, או לסירוגין. ההחלטה היא שלכם ויש לקבל אותה עוד לפני שנכנסים לחנות...
נפגשים פעם בשבוע מחוץ לבית ולא מדברים על הבית שנבנה. מנסים לקיים אינטראקציה שלא כוללת את שם הקבלן כל 5 דקות...
והכי חשוב – מנסים לזכור שזהו תהליך. תהליך בניית הבית החיצוני והפנימי שלכם.
לא כל החלומות יתגשמו, לא כל הרצונות ימולאו, אך תקבלו כל כך הרבה מתנות אחרות בתהליך: היכולת לוותר, היכולת להגשים לבן הזוג לממש את החלום, היכולת לבחור בשיקול דעת ולא מתוך דחף, היכולת לנהוג באחריות, היכולת להכיר את מגוון ההתנהגויות של בן הזוג שתהליך הבניה מזמן (ולהמשיך לאהוב אותו...)
שיהיה בהצלחה ובהנאה!


להערות ותגובות:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת