אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מה צריך להיות גודל חדר השינה לשני ילדים?

צפיות: 17139

מה צריך להיות גודל חדר השינה של הילדים?

תקנות התכנון והבנייה, סעיף 2.04 (א) מגדירות שטחים שונים בחלקי הבניין ואת הרוחב המינימלי בין הקירות, שלא יפחת מאורך מסויים.
סעיף (1) קובע כי שטחו של חדר מגורים לא יפחת מ-8 מ"ר וכאשר הרוחב המינימלי בין הקירות לא יפחת מ 2.60 מטר. כלומר, התקנות קובעות כי מידות חדר מינימלי יהיו 2.6 מ'. על 3.07 מ'.
חדר בגודל 8 מ"ר זה לא חדר גדול, אבל אפשר להכניס בו מיטה שולחן וכיסא ומנורה. (על פי מלכים ב' פ"ד) ואולי אפילו ארון.


אם אתם רוצים שיהיה לכם חדר לשני ילדים, מה צריך להיות גודל החדר?

בעבר, אנשים הסתפקו במועט וגדלו משפחות גדולות מאוד, לתפארת ובשמחה בדירת שני חדרים. בעבר, החדרים היו אולי גדולים מאשר היום, ואף על פי כן, היום, לאחר שהתרגלנו למרחב גדול, נתקשה לחזור ולהצטמצם כל כך.


נחזור לשאלה: נניח שתרצו שהילדים לא ישנו במיטת קומותיים אלא במיטות נפרדות, לכל אחד יהיה שולחן כתיבה, וגם בחדר יהיה ארון בגדים, מה צריך להיות גודל החדר? מה השטח המינימלי הנדרש?


חשוב לציין שלסידור החדר יש משמעות על גודלו. לצורך קבלת גודל משוער, נעשה חישוב של תכנון חדר. אתם תוכלו לחשב חישובים אחרים בהתאם:


נניח שנמקם מיטות (בגודל 2.1 * 0.9 מ"ר) בשני צדדים נגדיים של החדר ובין שתי המיטות נמקם שני שולחנות כתיבה צמודים זה לזה, כשאורך כל שולחן הוא כ-1.20 מ' (יש גם קטנים יותר). נקבל שאורך החדר הנדרש הוא 0.9 * 2 (רוחב שתי מיטות) ועוד 2*1.20 (אורך שני שולחנות). ביחד אורך החדר הוא 4.20 מ'.


רוחב החדר הנדרש יהיה אורך מיטה (2.1 מ') ועוד עומק ארון הקיר בעובי של כ-0.6 מ'. בנוסף לו, נצטרך להשאיר מרחק מהמיטה כדי שנוכל לפתוח את דלת הארון – כ 0.45 ס"מ לפחות (נניח שרוחב דלת פתוחה הוא 45 ס"מ). ביחד נקבל 2.10 + 0.6 + 0.45. סה"כ 3.15 מ'.
ראשית, רואים שגודל החדר הנדרש, לפי ההנחות שעשינו הוא לפחות 4.2* 3.15 = 13.23 מ"ר.


אם המידות האלו יופיעו בתכניות שלנו, של חדר בגודל 3.15 X 4.20 מ"ר, האם נוכל להכניס את הרהיטים האלו לחדר?
כנראה שלא! יש כמה דברים שצריך להביא בחשבון כדי ש"תהיו בצד הבטוח".

טיח:

לרוב, המידות בתכניות הן המידות של עובי הקירות נטו. יש הוסיף להן את עובי הטיח. את הקיר או המחיצה העשויים מבלוקים, מטייחים בטיח פנים בעובי של כ-1-2 ס"מ. טיח משני צידי החדר, בעובי הזה, יקטין את החדר בכ 2-4 ס"מ.

שיפולים (פנלים):

לא נשכח, שיש להביא בחשבון, שבתחתית הקיר יהיו שיפולים של הריצוף. השיפולים "דוחפים" את המיטה או הארון אל תוך חלל החדר ובפועל גורמים להקטנתו. עובי השיפולים הוא כ-1 ס"מ. שיפולים משני הצדדים יקטינו את החדר ב-2 ס"מ נוספים.


הערה: תוכלו לדרוש בתכנון שיפולים שקועים שיבלטו 1 מ"מ מקו הטיח. זה יגדיל את החדר וגם, לא פחות חשוב, ימנע הצטברות אבק וצורך בניקיון (לחרוצים שבינינו..) של הפנלים. אבל עליכם להכניס את הדרישה למפרט מראש.


סה"כ עד כה, אנחנו מקטינים את החדר ב -4 עד 6 ס"מ לפחות לכל כיוון.

סטיות בבניה:

הבנייה היא "עבודת-יד" ומטבע הדברים קשה לדייק בה מאוד. תקן 789 סטיות בבניינים: "סטיות מותרות בעבודות בנייה, מתייחס לסטיות המותרות בבניין", להלן ציטוט מהמבוא:
"בעת ביצוע עבודות בנייה אי אפשר להשיג דיוק מוחלט בהתאם למידות הנקובות במסמכי התכן. אי דיוקים נגרמים בכל אחד משלבי תהליך הבנייה. נוסף על כך, סטיות בצורה ובמידות נגרמות בעקבות שינויים פיזיקליים (כגון שינויים תרמיים ושינויים בלחות). שינוים בעומסים הפועלים על הבניין ותנאים משתנים אחרים".


סטייה אופקית של הקיר: התקן מפרט את הסטיות המותרות: בין היתר, מציין התקן בטבלה 01 "הנחיות למדידה וערכי סטיות מותרות" כי סטייה אופקית במיקום הציר של קירות ומחיצות – הסטייה המותרת תהיה לא יותר מ-20 מ"מ.


סטייה זויתית של הקיר: בנוסף, מותרת "סטייה זוויתית של קו אופקי" (קיר "עקום" ביחס לניצב). בקיר של 3 מ' גובה, מותרת סטייה אופקית של 15 מ"מ ביחס לניצב. חשוב לציין שכמעט לא ניתן לראות סטייה כזו בעין רגילה אלא "יחידי סגולה" בלבד.

סטייה בעבודות טיח:

מותר שתהיה סטייה גם בעבודות הטיח. לקיר בגובה של עד 3.0 מ' – 10 מ"מ. (בתקן מפורטות סטיות נוספות).


מכאן ניתן להבין, שהעבודה לא תמיד מאוד מדוייקת ואם אתם רוצים להיות "שקטים" ובטוחים שכל הריהוט ייכנס, תכננו שחדר יהיה גדול בכ 10 ס"מ לפחות מהמידות הנקובות בתכניות. במקרה שלנו נגדיל כל פאה ב 10 ס"מ. נקבל חדר בגודל של 4.3*3.25 = 13.975 מ"ר.

לסיכום:

כדי שיהיה לנו חדר לשני ילדים, על פי הריהוט שרצינו שיהיה בו, כדאי לתכנן חדר בגודל 14 מ"ר. חדר בגודל זה הוא חדר "די נאה" לשני ילדים.
בשלב התכנון, בקשו לראות את תכנון החדרים עצמו. איפה יהיו המיטות, הארונות, השולחנות, לרבות מידות מדויקות. אל תגידו "נסתדר, נארגן את החדר בהמשך, ו"יהיה בסדר".
המשמעות של משפטים אלו, עלולה לגרום למצב שתרצו להכניס ארון או מיטה ותגלו שחסרים לכם 2 ס"מ. עגמת נפש ממשית!


באותו אופן צריך בדקו את שאר הבית. נתקלתי במספר אנשים שאמרו לי:" אנחנו אנשי ספר. ספרים בסלון זו "אמירה". פתאום הם מגלים להפתעתם, שרוב קירות הסלון הם חלונות ודלתות ואין מקום אלא לספרייה אחת קטנה.

לכן:

הכינו רשימה של כל הרהיטים והחפצים החשובים לכם ובדקו שיש להם מקום בבית. אם בשלב התכנון אתם שואלים: ואיפה יעמוד הפסנתר? ומקבלים תשובה: "זה נראה אחר כך וזה עדיין לא הזמן לתכנן את החלק הפנימי של הבית", תוכלו להבין, שלא בטוח שתקבלו תשובה כשהבית יהיה בנוי.


בהצלחה


סוף מעשה בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת