אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

תריסי גלילה חשמליים. איך תפתחו אותם בשבת?

צפיות: 7289

הרבה אנשים פונים אליי לאחר סיום הבנייה ושואלים אותי:יש לנו תריסים חשמליים. איך פותחים את התריסים בשבת? מה אנחנו עושים?

אני שואל: איזה הכנות עשיתם? בדרך כלל התשובה היא: אני לא יודע... יש לי רק מתג שמעלה או מוריד את התריס...

בעבר, השימוש הנפוץ היה בתריסי גלילה בעלי סגירה מכנית (לא חשמליים). כיום השימוש בתריסי גלילה בעלי סגירה מכנית הולך ופוחת. אמנם הוא קיים בבנייה רוויה בחדרי השינה ובחלונות קטנים, אולם גם במקרים אלו, במִפתחים גדולים יותר (חלונות גדולים או ויטרינות), הסגירה נעשית באמצעות תריסים חשמליים. בבתים צמודי קרקע, יש נטייה להשתמש בתריסי אלומיניום שמשמשים במידת מה, כסורג. חשוב לדעת שתריסי אלומיניום (שנקראים גם אלומיניום משוך בְּקַר) יקרים יותר.

כשהתריס עשוי מ-PCV, התריס קל יותר. כדי לפתוח או לסגור את התריסים נוהגים להשתמש ברצועת בד. מידי פעם הרצועה, הצבועה לבן, עם פסים אדומים או כחולים היתה נשחקת או נקרעת או שהקפיץ שלתוכו נכנסה הרצועה היה מתקלקל. אז התריס היה "נופל", החדר היה חשוך לכמה ימים עד שמוצאים את חלקי החילוף או מישהו שיבצע את התיקון.

כאשר תריסי הגלילה עשויים מרפפות אלומיניום, לא פותחים את התריס בדרך כלל באופן מכני התריסים כבדים יותר והרצועה אינה מתאימה לעומס כזה. לכן משתמשים במנוע חשמלי.

מה תעשו בשבת או חג? איך תפתחו את התריס?

אם לא חשבתם על כך מראש, תאלצו להשאיר את התריסים פתוחים או סגורים כל השבת. אם הם פתוחים – לא נורא, לפחות יש לכם אור. אם אתם חוששים להשאיר אותם פתוחים למשך הלילה ותרצו לסגור אותם, יתכן שתשבו בסלון או מטבח לאור נורות החשמל מפני שהבית יהיה חשוך מידי.

כדי להימנע מזה, כדאי לחשוב ולתכנן מראש, איך לפתוח ולסגור תריסי הגלילה.

תריסי גלילה מאלומיניום ניתנים לפתיחה וסגירה בכמה צורות:

ידית מכנית (מָנוּאֶלָה):

הדרך הפשוטה, הזולה יחסית לפתוח את התריס באמצעות מנואלה. המנואלה הוא בעצם מוט המחובר אל ציר התריס. ובמקום שהמנוע יפתח את התריס בשבת, אתם אלו שתעשו את העבודה. לשם כך יש לדרוש מראש שתהיה הכנה לפתיחת התריס בשיטה זו. לפעמים זה לא כל כך נוח לפתוח את התריס, תלוי במשקלו, וגם לא תרצו להתעסק בפתיחה וסגירה. אכן, לא ראיתי הרבה אנשים שמשתמשים באפשרות זו, למרות שהיא קיימת.

שעון שבת בצמוד למתג ההפעלה (בצמוד לתריס):

יש שבוחרים לפתוח את התריס באמצעות שעון שבת הצמוד למתג ההפעלה של התריס. השעון הזה בדרך כלל מכני, ו"יודע" או לפתוח את התריס או לסגור אותו במלואו. כמובן שלכל תריס נדרש שעון משלו.

השעון בולט יחסית ונמצא בסמוך לתריסים (אינו מוסתר). יש כאלו שזה מפריע להם מבחינה אסטטית ולכן קחו נקודה זו בחשבון.

בנוסף, אין לתריס מצב ביניים, אלא או שהוא פתוח לגמרי או שהוא סגור לגמרי. אם יש לכם חזית מערבית, ויש לכם קרינה חזקה אחרי הצהריים, לא תוכלו לסגור חצי תריס. תאלצו לסגור את כל התריס ולפעמים זה קצת חשוך מידי.

שעון שבת בלוח החשמל:

שעון שבת בלוח החשמל יכול להיות משני סוגים: אם הוא מכני, הוא יהיה במצב של פתיחה מלאה או סגירה מלאה כמו השעון בפסקה הקודמת.

אפשרות שנייה שמדובר בשעון דיגיטלי, ושיש לו אפשרות לתת אות חשמלי (pulse) עד 60 שניות בהתאם לתכנות שתכנתתם אותו.. במקרה זה, תוכלו לפתוח או לסגור את התריס באופן חלקי, בלבד. כך אתם יכולים לשלוט על התריסים כרצונכם. בשעות אחרי הצהריים תוכלו למשל, לסגור "חצי תריס" בצד מערב, ולפתוח, באמצעות שעון שבת דומה נוסף, את התריס באופן מלא בצד דרום. "וליהודים היתה אוֹרָה ושמחה".

מה עוד חשוב לדעת:

אם רוצים לשלוט על התריסים מלוח החשמל, צריך ששני החוטים של הזנת כל מנוע (עבור עליית תריס ועבור הורדת התריס), יגיעו עד ללוח החשמל. אם לא, לא תוכלו לשלוט בצורה זו על התריסים.

יש לי שכן, שהחשמלאי שלו ידע שצריך שעון שבת לתריס אבל לא הוא הבין איך צריך לעשות את זה. הוא היה רגיל לחבר שעוני שבת "רגילים". לכן, הוא לא "משך" את שני החוטים של כל מנועי התריסים החשמליים אל ארון החשמל. לכן, במקרה זה אין אפשרות לפתוח או לסגור את התריסים בשבת.

פתיחת תריסים באמצעות שלט רחוק:

כפי שכבר כתבנו בעבר, יש מנועים לתריסי גלילה המצוידים במקלט הנשלט על ידי שלט-רחוק. שלט-רחוק כזה ניתן לתכנות, למספר מצבים. למה זה עוזר לכם? תוכלו לתכנת את התריסים לכל ימות השבוע או למצב שבת. למשל, שבמצב "חול" התריסים ייסגרו בכל ערב בשעה 23:00 ויפתחו בכל בוקר בשעה 06:30 וכד'. כשאתם עוברים למצב שבת, התריסים בבוקר, בשבת, נפתחים בשעה 07:30 ונסגרים בלילה רק בשעה 24:00 וכד'. חשוב לדרוש מראש, שהמנועים יהיו מצויידים במקלט מתאים.

לסיכום:

כדאי לחשוב ולתכנן את אופן פתיחת התריסים בשבת וחגים מראש, כדי למנוע חריגים או עוגמת נפש בשבת. מי שטרח בערב שבת, יאכל עם תריסים פתוחים בשבת.
בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת