אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מהו יחס הזהב ואיך זה קשור לבית שלכם?

צפיות: 2839

כשאנחנו בונים בית, אנחנו רוצים שיהיה לנו נעים להסתכל עליו. מה גורם לנו "נעימות לעין?

נניח שאתם רוצים עכשיו מתכננים את החלונות של הבית שלכם. איזה גודל מבין ארבעת המלבנים, הכי מתאים בעיניכם להיות החלון בבית שלכם? איזו פרופורציה נראית לכם הכי "נעימה" לכם?

 

אלי הראל מהנדסיםהאם השבתם שהחלון הכי מתאים לכם, "לפי ההרגשה", הוא ג'? לא פלא. במלבן ג' מתקיים (בערך) היחס בין אורך לרוחב שנקרא "יחס הזהב"(נקרא גם "חיתוך הזהב" "חתך הזהב", Golden Section, Golden Ratio) שבו האורך גדול פי 1.618 מהרוחב ונקרא גם: מלבן הזהב

במלבן הזהב - אם נחתוך ממנו ריבוע, שצלעותיו הן הצלע הקטנה של המלבן (ראו הקו האדום המקווקו), יישאר לנו מלבן קטן בעל אותן פרופורציות, כלומר היחס בין אורך המלבן הקטן לרוחבו יישאר יחס זהה של 1:1.618. ואם נחתוך מהמלבן הקטן ריבוע שצלעותיו הן הצלע הקטנה, יישאר לנו מלבן קטן עוד יותר בעל אותן פרופורציות וכן הלאה.

מסתבר שהיחס הזה, שהוכר עוד מימי אוקלידס לפני כ 2300 שנה ביוון העתיקה, העסיק מתמטיקאים, פילוסופים מדענים, אמנים כגון לאונרדו דה וינצ'י ועוד. היחס הזה נמצא הכי אסטטי ומושלם בעיני המתבונן.

לכן זכה יחס הזה לכינוי: "הפרופורציה האלוקית" או "המספר האלוקי". היחס הזה נמצא לא רק בקווים ישרים וביצירות של אנשים למשל במבנים וכד', אלא מופיע גם בטבע בצורות גיאומטריות אחרות, למשל: בגבישים, במבנה הלולייני של הקונכייה של שבלול, במערבולות אוויר במבנה הגלקסיות בחלל וכד'.

היפה בכל העניין הוא, שגם ארון הברית ששכן במשכן היה קרוב לפרופורציה הזו: "ועשו ארון עצי שיטים אמתיים וחצי אורכו ואמה וחצי רוחבו ואמה וחצי קומתו": 2.5/1.5 = 1.66 שזה קרוב מאוד ליחס הזהב.

מעצבים מקצועיים משתמשים בכלל זה בתת מודע, ואין להם צורך לבדוק את הפרופורציות שלהם בכל פעם מחדש.

מה כל זה קשור לבית שלכם? יש מתכננים שמראש הפרופורציות של החלונות בבית שלהם הוא לפי יחס הזהב. לעומת זאת, יש מתכננים שלא מתיחסים לכך כלל, אלא קובעים את גודל החלונות בהתאם לסטנדרט לו הם רגילים. בדקו מה אתם אוהבים ולאיזה פרופורציות אתם "מתחברים" ובקשו מהמתכנן שלכם, אם אין מניעה, שיבצע בהתאם.

גודל חלון מנימלי:

מה גודל החלונות הנדרש בחדרי המגורים שלכם? האם יש גודל מינימלי? מה כתוב בתקנות?

בתקנות התכנון והבנייה סעיף 2.21 "גודל החלונות בדירה" סעיף א': "לא יפחת שטחם הכולל של החלונות בחדר מגורים מ-8% משטח רצפת החדר. (לגבי חדרים לשימוש אחר, קיימות דרישות אחרות). לדוגמא: אם החדר הוא בגודל של 10 מ"ר, שטח החלון יהיה לפחות 0.8 מ"ר. המשמעות היא של חלון בגובה של 1 מטר וברוחב של 80 ס"מ.

איטום חלונות:

הערה: בטור הקודם נכתב כי חלונות בלגיים אטומים יותר מחלון הזזה. ראשית, יש לדייק ולומר שהכוונה לאו דווקא לחלון בלגי אלא ש"חלון ציר" אטום יותר מחלון הזזה. שנית, למרות האמור לעיל, הדרישה בתקן הישראלי 1068 אינה מבדילה בין סוגי החלונות ומחייבת רמת אטימה בהתאם לרמת החלון כפי שיפורט להלן:

תקן ישראלי 1068 חלק 1 – "חלונות: דרישות כלליות ושיטת בדיקה" – בסעיף 105 מסווג את החלונות לפי רמות שונות של עמידה בלחץ: מרמה A (הרמה הכי נמוכה) חלון העומד בלחץ שיא של 750 ניוטון למ"ר ועד לרמה E (הרמה הכי גבוהה ואיכותית)

"כשנדרשת רמת תפקוד גבוהה במיוחד, לדוגמא כשיש צורך להגביל איבודי חום, כאשר נדרש מיקרו אקלים מיוחד או כאשר נדרש מיזוג אוויר" וכד', העומד בלחץ שיא של 2400 ניוטון למ"ר.

במסגרת זו נבדקת עמידות החלון בחדירת אוויר (שם סעיף 303.2) וללחץ מים בהתאם לסוג החלון. ככל שהרמה גבוהה יותר, המשמעות היא, שבודקים את החלון באמצעות הפעלת לחץ אוויר גדול יותר בהתאם לטבלה 4 בתקן (החל מ 150 ניוטון למ"ר בחלון A ועד ל 400 ניוטון למ"ר בחלון ברמה E), כאשר כמות האוויר החודרת מוגבלת ולא תהיה גבוהה מרמה מוגדרת (7 מ"ק לשעה ל-1 מ' של אורך המרווח). באותו אופן נעשית הבדיקה לאטימות החלונות כנגד מים ועוד.
כלומר, התקן מגדיר 5 רמות "חוזק" של חלונות, ובהן קיימות דרישות שונות לעמידה בפני עומסי הרוח (כך שהחלון יהיה יציב וחזק), וגם דורש עמידות בפני חדירת רוח ומים. אף על פי כן, התקן אינו דורש איטום מוחלט אלא מאפשר רמה מסויימת של חדירת רוח דרך החלון של עד 7 מטר קוב לשעה לכל אורך מטר של היקף החלון.

למה זה מעניין אתכם? בבנינים גבוהים, או באיזורים גבוהים, בהם עוצמת הרוח גבוהה יותר, החלונות צריכים להיות בסיווג גבוה יותר. אינו דומה חלון המותקן בגליל העליון בבית החשוף לרוחות, לבית בעיר במישור החוף המוקף בבנינים. באותו אופן, אינו דומה חלון המותקן בקומה ראשונה לחלון המותקן בקומה 20 על אף שהחלון הוא בדיוק באותן מידות ובדיוק באותו מיקום בחדר.

לכן, כדי שתקבלו את החלון המתאים לכם (ואת רמת האיטום הנדרשת) בהתאם לתנאי האיזור בו אתם בונים, עליכם להתייעץ עם המתכנן שלכם כדי שיגדיר את רמת סיווג החלון הנדרשת (A עד E) ולדרוש רמה זו בעת הביצוע.
כאמור לעיל, הדרישה הזו של התקן לעמידה בפני עומסי רוח ומים, מחייבת את כל סוגי חלונות ואינה מבדילה בין חלון הזזה לבין חלון ציר, בין חלון בלגי לדמוי בלגי.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת