רשימת מאמרים

חלונות בלגיים או חלונות הזזה? - חלק שני

צפיות: 6026

בטור הקודם דיברנו על הנקודות ה"חלשות" של חלון בלגי או דמוי בלגי או בכלל חלון ציר. הזכרנו שהרבה הסוברים שבלגי הוא יפה אולם יופי זה לא הכל.

אמרנו שחלונות ציר דורשים מרחב בחדר לצורך פתיחה, לא ניתן לפתוח אותם מעט (אלא או הכל, או לא כלום), אין אפשרות להתקין רשת בפתחים של דלתות, החלונות יכולים להוות מפגע בטיחותי לילדים קטנים, ובחלון בלגי "אמיתי" אין זיגוג כפול ויש צורך בחידוש צבע של הפרופילים לאחר כמה שנים.

הערה: "חלון ציר" המוזכר בטור זה, הכוונה לחלון המכונה בתקן ישראלי 1068 חלק 1– "חלונות: דרישות כלליות ושיטות בדיקה" כ"חלון תלוי צד", כלומר ציר כנף החלון נמצא באחת הפיאות האנכיות.

אם כן, מה היתרון של חלון בלגי, דמוי בלגי או כל חלון ציר אחר ביחס לחלונות הזזה?

איטום כנגד רוח:

חלונות בלגים אטומים הרבה פעמים טוב יותר מאשר חלונות הזזה. הרְאָייה הטובה ביותר היא חלון ממ"ד. בחלון ממ"ד קיימות שתי מערכות של גומיות סביב החלון והן אוטמות את החלון כנגד חדירת אוויר (או גז). לעומת זאת, בחלונות הזזה יש אפשרות לחדירת רוח, יותר מאשר חלונות ציר.

אפשרות לפתיחה מוגבלת:

לחלון ציר יש יתרון חשוב: ניתן שהחלון יהיה דרייקיפ (מכוּנֶה בת"י 1068 הנ"ל: כְּחַלּוֹן "סב נטוי"). במקרה של פתיחה באמצעות ציר תחתון, ניתן לפתוח את החלון רק מעט ולאפשר חדירת אוויר מוגבלת. יש לכך יתרון במקרה שאין תריסים ורוצים אוורור בחדרים: ניתן להשאיר את החלונות במצב קיפ. באופן זה לא ניתן לפתוח את החלונות מבחוץ (ראו בהמשך "אפשרות נעילה").
בדלתות לא נמצא פתיחה מעין זו, כי השיטה מחייבת ציר בתחתית הדלת, שעלול להוות מכשול למשתמש. אם החלטתם שאתם מעונינים בחלונות ציר, כדאי לדרוש בשלב התכנון את האופציה לדריי קיפ בחלונות.

גודל הפתח לאוורור:

מה גודל הפתח לאוורור? כלומר מה שטח החלון הנפתח ביחס לגודל החלון?
יש מקומות שנוהגים שהחלון שקוע מספר סנטימטרים בתוך חלל פתח החלון. נסביר: נניח שעובי הקיר החיצוני הוא 20 ס"מ. הרבה פעמים נמצא שהחלון אינו בקו הקיר הפנימי אלא יוצא "החוצה", כך שהוא שקוע ביחס למישור הפנימי של הקיר בכ-5 ס"מ.

מה אנחנו מרוויחים מזה? שיש לנו משטח קטן של אדן חלון, עליו ניתן להניח חפצים, למשל: בחדר השינה – שעון מעורר, במטבח - בקבוק שמן וכד'.

מצד שני, אם אנחנו רוצים לפתוח את החלון, כשמדובר בחלון ציר, צריך שהחלק התחתון יהיה קבוע, וגבוה מספיק (ראו תמונה), כדי שלא נצטרך להסיר את החפצים בכל פעם שאנחנו פותחים את החלון.

יוצא אם כן, שבגלל סיבה זו גודל הפתח האפקטיבי לאוורור חלון ציר, יהיה קטן מגודל החלון.

חשוב: מומלץ שלא להתקין חלון ציר מעל גבי כיריים (ראו תמונה מצורפת). אדים רוויים בשמן עולים בשעת הבישול ו"נדבקים" לחלון.

בנוסף, אם נרצה שהכנף הנפתחת "על ציר" לא תבלוט אל תוך החדר (כדוגמת חלון ממ"ד), נצטרך לאפשר פתיחה בזוית של 180 מעלות. אם החלון שקוע בתוך הקיר, זה בלתי אפשרי (הכנף תעצר בקיר בעת פתיחה של 90 מעלות). לכן הפיתרון במקרה זה הוא פתיחה של חצי חלון, שיפתח על פני החצי השני. המשמעות היא שהשטח האפקטיבי לאוורור של חלון ציר, יקטן עוד יותר. קחו נקודה זו בחשבון.
עד כאן על הבלגי, דמוי בלגי או חלון ציר.

חלונות ודלתות הזזה:

ראשית, כל הנקודות שהוזכרו בהתחלה בחלונות ציר כ"חלשות", אינן קיימות בחלונות ודלתות הזזה אלא להפך, לשיטת הזזה יש יתרון בנקודות אלו.
מה אם כן הנקודות "החלשות" בחלונות ההזזה?

ניקיון מסילות

נקודת החולשה הראשונה היא המסילות. החלונות והדלתות חייבים לנוע במסילה. מסילה זו צוברת לכלוך, חול, עלים וכד' ולכן מחייבת ניקיון לעיתים. יש אנשים שהלכלוך המצטבר במסילות מאוד מפריע להם. לעומת זאת יש אנשים שהתרגלו... ומנקים את המסילות מידי פעם.

מדרגה במעבר בין איזור לאיזור:

ב"דלת ציר" (בלגי, דמוי בלגי או אחר), כאשר עוברים בין שני איזורים, (בין סלון למרפסת) כמעט שאין הפרש בגבהים בין שני האיזורים למעט מדרגה של כ-1 ס"מ המונעת ממי נֶגֶר עִילִי (מי גשמים) להגיע למפלס הגבוה יותר ולהיכנס לבית. המעבר בין פְּנִים לְחוּץ ולהפך –חלק יותר.

לעומת זאת, כאשר קיימת דלת הזזה, המסילה של הדלתות נמצאת בהמשך המפלס העליון, ומהווה מדרגה של מספר סנטימטרים בודדים (3-4 ס"מ) במעבר בין שני איזורים אלו.

אם יש לכם בן משפחה המתקשה מאוד בהליכה, או הנע על גבי כיסא גלגלים יתכן שזה מפריע מעט. בדקו נושא זה מראש, בשלב התכנון, אם המדרגה הזו משמעותית עבורו.

אפשרות נעילה:

נעילת חלון ציר או דלת באמצעות סיבוב הידית היא נעילה טובה יותר מאשר סגירת חלון הזזה. מתי זה נצרך? במקרה של אורח המעוניין להיכנס לבית שלכם בדרכים ובשעות פחות מקובלות, למרות שלא ממש הוזמן. למשל: דרך החלון ולפנות בוקר עם גרב ניילון על הראש... חלון הזזה עשוי להיפתח בקלות יותר "מחלון ציר". למקרים אלו, כדאי לחשוב על שיטות נעילה מתאימות או כפי שכתבנו בעבר, עדיף שיהיו גם תריסים.

גודל הפתח האפקטיבי לאוורור:

כאשר יש לכם חלון הזזה, תוכלו לבחור בין שתי אפשרויות: אפשרות א' - פתיחה "כנף על כנף". אפשרות ב' - פתיחה והזזת הכנף לתוך "כיס".

במקרה הראשון, שטח הפתח לאוורור יהיה לא יותר מחצי גודל החלון, כי כנף אחת "חופפת" לכנף האחרת.

במקרה שני, בו החלון נכנס לתוך כיס, גודל שטח לאוורור יהיה כל שטח החלון. החיסרון במקרה של כיס, כפי שפירטנו בטורים הקודמים הוא איטום. בנוסף, באיזורים קרים הבידוד התרמי והאקוסטי במקרה של "חלון כיס" הוא יותר בעייתי.

לסיכום:

חלון ודלתות הזזה עדיפים על פני חלונות ציר לפחות בחדרי השינה ובמטבח. חלון ציר טוב במקרים בהם נדרש בידוד תרמי ו/או אקוסטי. במקרים אלו כדאי שיהיו גם מסוג דריי קיפ על מנת שלא יתפוס מרחב בחדר ובכל מקרה כדאי שבכל החלונות יהיה זיגוג כפול. וכל מקרה צריך לידון לגופו.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת