אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

חלונות בלגיים או חלונות הזזה?

צפיות: 4965

כשאתם באים לבחור חלונות ודלתות, איזה סוג פרופיל תבחרו לבית שלכם:

בלגי? דמוי בלגי? או בכלל חלונות הזזה? האם יש יתרונות לפרופיל אחד על פני אחרים?

פרופיל בלגי נחשב פרופיל המקנה לבית יוקרה. הרבה אדריכלים וגם הרבה אנשים אוהבים אותו. יש לו קווים דקים ונקיים. האם חוץ משיקולים אסטטיים והמחיר (יקר ביחס לאחרים), יש שיקולים נוספים שכדאי להביא בחשבון?

קודם כל, בשביל מי שלא יודע מהו פרופיל בלגי ("אמיתי"), נסביר שחלון או דלת עם פרופיל בלגי הם חלונות ודלתות שבמקום שהפרופיל שלהם יהיה עשוי עץ כמו פעם או אלומיניום כנהוג היום או חומרים אחרים, הפרופיל עשוי פלדה. בד"כ הפרופיל הזה הוא דק וברוחב של כ- 25- 30 מ"מ והם נפתחים באמצעות ציר (בשונה מדלת או חלון שניתנים לפתיחה באמצעות הזזה).

אם הפרופיל הוא דק יחסית אבל עשוי מאלומיניום הוא יכונה "דמוי בלגי". הרבה פעמים הדלת או החלון מחולקים באמצעות הפרופילים לריבועים, דבר שמקנה להם יופי ולא פחות חשוב, גם בטיחות, כי כך ניתן להבין שהדלת סגורה.

החלוקה של פני הדלת או החלון לחלקים שונים בצורות שונות היא לפי צו האופנה. לעיתים עושים הרבה חלוּקוֹת, ולפעמים אוהבים את "המראה הנקי" בעל מעט מאוד חלוקות. בכל מקרה בויטרינות יהיו חלקים קבועים ויהיו חלונות או דלתות.

חוץ מהיופי של בלגי, עליו דיברנו, האם יש לו חסרונות או יתרונות נוספים?

מרחב בחדר:

פתיחת החלון או הדלת באמצעות ציר, משמעו שאתם חייבים לשמור מרחק מהחלון בחלל שלכם על מנת לאפשר מרווח פתיחה בשביל החלון. כדי שניתן יהיה להבין, הביטו בפתיחה של חלון ממ"ד. חלון כזה דורש מרחב בחלל החדר על מנת שניתן יהיה לפתוח אותו. באותו אופן דרוש מרווח בחלל החדר כדי שניתן יהיה לפתוח חלון עם פרופיל בלגי או כל חלון ציר.

בעוד שניתן להתקין חלונות צרים, כך שיתפסו מעט מרחב בחלל של הסלון או החדר, דלת, לא ניתן להצר אלא עד גבול מסויים. בסופו של דבר מישהו צריך לעבור דרכה (ובכלל, כדאי לחשוב על נגישות כך שרוחב הדלת יהיה לפחות 80 ס"מ).

אפשרות נוספת היא לפתוח את הדלת הבלגית כלפי חוץ, אל החצר. במקרה זה, יש הביא בחשבון שאם יש לכם תריס גלילה, הוא "ידע" לא לרדת כשהדלת שלכם פתוחה.

מבחינה זו, יש להביא בחשבון שבחללים קטנים, או צפופים (למשל חדרי שינה) כשבלאו הכי אין מספיק מרחב הפיתרון המועדף הוא חלון הזזה.

פתיחה חלקית של הדלתות:

מה קורה אם אתם רוצים לפתוח את הדלת בויטרינה רק קצת, כדי לאוורר את הסלון, לצורך תחלופת אוויר, או אם רציתם לאוורר את המטבח על מנת לאפשר לריח של הבישולים "לצאת"? אם בחוץ מזג האוויר רגוע, ניתן לפתוח את הדלת באופן חלקי. אבל מה עושים כשקצת יותר חורפי או סוער בחוץ והרוח נושבת? האם אפשר לפתוח את דלת "בלגית" רק "קצת"? תשובה: הדלת בעל פרופיל בלגי היא דקיקה, ובדרך כלל אין לה מעצור. או שהדלת סגורה או שהיא פתוחה לגמרי עם מעצור בסופה. אם בחוץ יש רוח או סוער הדלת תיטרק והזכוכיות עלולות להישבר. לכן, אי אפשר לפתוח דלת כזו רק קצת.
כדי לפתור את הבעייה הזו, יש שמתקינים בתוך הדלת או בצידה חלון קטן. החלון הקטן מאפשר כניסה מוגבלת של אוויר.

לעומת זאת, בדלת הזזה, תוכלו לפתוח את הדלת בדיוק במידה שתרצו, אם מעט ואם הרבה.

בטיחות:

בחלון בלגי (וגם בדמוי בלגי) קיימת בעיית בטיחות. הביטו בתמונה המצורפת. כשמעיינים בתמונה מרגישים בחוסר נוחות. הילדה המתוקה, נשענת על הספה, שמחה ומחייכת למצלמה. אבל מלמעלה מרחפת הסכנה. מה יקרה בעוד שנייה כשהיא תרצה לעמוד? אם היא תזדקף, היא תחבוט את ראשה בפינת החלון ותקבל מכה כואבת מאוד. לכן, כדאי לדעת ולהביא בחשבון, שחלון ציר מהווה סכנה בטיחותית כשהוא פתוח, בגלל הפינות לא סימפטי. קחו את זה בחשבון.

רשת לדלת ציר:

אם אתם גרים באיזור כפרי שבו יש זבובים, יתושים, ברחשים וכד' כדאי שתהיה לכם רשת סביב החלונות, במיוחד בעונה זו (אביב) של השנה. בתקופה זו, האוויר בחוץ נעים, ההדרים פורחים ויתכן שתרצו להשאיר את הדלתות בבית פתוחות על מנת להתבשם מניחוחות האביב, או סתם לאוורור הבית. מצד שני כאשר יש לכם דלת עם פרופיל בלגי או דמוי בלגי, אין אפשרות להתקין רשת כזו בצמוד לדלת אלא רק בחלונות (כרשת קבועה). אם לעומת זאת תתקינו דלת הזזה, אפשר להוסיף מסילה עבור רשת ההזזה ותהיו "מסודרים": כשדלת הזכוכית פתוחה, עדיין הרשת סגורה, אתם מונעים מכל המעופפים הקטנים להיכנס אליכם לתוך הבית ומצד שני מרגישים את האוויר שבחוץ.

זכוכית בידודית:

כל היופי בפרופיל בלגי שהוא דק. כיון שכך, לרוב הוא לא מיועד להחזיק שתי זכוכיות מקבילות כשביניהן אוויר. המשמעות היא שכשיש לכם פרופיל בלגי, לא תהיה לכם זכוכית כפולה. לָמָה זה משנה?

אם אתם גרים באיזור הררי (ולעיתים גם במישור החוף), ויש לכם וטרינה ברוחב של כל הסלון, אתם תהנו מאוד מהנוף. אבל מצד שני, אתם עשויים לסבול מקור ועיבוי על פני הזכוכית. מכיוון שהזכוכית בעלת מוליכות תרמית גבוהה, היא מוליכה לתוך הבית את הקור שבחוץ והויטרינה שלכם תכוסה באדים (ראו בנושא זה - בטורים קודמים).

לעומת זאת, בחלונות אלומיניום בעלי פרופיל "דמוי בלגי" או פרופילים אחרים, ניתן בהרבה מקרים להתקין זכוכית כפולה ובכך להשיג בידוד תרמי יותר טוב מאשר זכוכית בודדת.

נגישות לצורך ניקיון:

אם יש לכם ויטרינה "בלגית" שחלק ממנה קבוע ויש לכם תריס שתרצו לנקות מאבק וכד', איך מגיעים אל חלק הפנימי של התריס כדי לנקותו? הרי החלון הקבוע מונע מכם גישה אל החלק הפנימי של התריס? במקרה של חלונות קבועים יהיו איזורים בתריסים שלא תוכלו לגשת אליהם אף פעם. אם אתם אוהבי (או חובבי) ניקיון – קחו את הנקודה הזו בחשבון. זה נכון לבלגי ולדמוי בלגי. במקרה של חלון הזזה, אתם מזיזים את החלון מצד לצד והבעייה אינה קיימת.

תחזוקה:

פרופיל בלגי העשוי פלדה דורש תחזוקה. הוא מחייב אחת לכמה שנים, הסרת חלודה וחידוש צבע. לעומת זאת פרופיל אלומיניום אינו מחליד ולכן מבחינת תחזוקה הוא עדיף.

לסיכום:

החסרונות של חלונות ודלתות בעלי פרופיל בלגי הם שהם דורשים מרחב בחדר לצורך הפתיחה, לא ניתן לפתוח אותם מעט, אין אפשרות להתקין רשת בפתחים, החלונות בגובה ילדים הם מסוכנים, יש צורך בתחזוקה ואין אפשרות לזכוכית בידודית.
מה אם כן היתרונות של הבלגי? מה החסרונות של חלונות הזזה? מה כדאי לשים לב בחלונות הזזה? על כך בטור הבא.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת