רשימת מאמרים

תריסי גלילה. מה עוד לציין במפרט הטכני?

צפיות: 5436

כשאתם מבקשים להתקין תריסי גלילה אצלכם בבית. מה עוד כדאי להביא בחשבון? מה עוד כדאי לציין במפרט הטכני?

פרופיל לתריס גלילה:

הפרופילים לתריסים מתחלקים בעיקר לשני סוגי חומרים:

  • פרופיל העשוי מ PVC שהוא הזול יותר
  • לעומת פרופיל האלומיניום היקר יותר.

יתרונות תריס האלומיניום ביחס ל PVC היא העמידות שלו למשך זמן רב, הוא חזק, אינו מתבלה, אינו נשבר, אינו נסדק, אין צורך בהחלפה כמעט ועשוי לשמש במידת מסויימת כסורג.

גם פרופיל האלומיניום עצמו נחלק לשני סוגים:

  • פרופיל חלול
  • או פרופיל במילוי פוליאוריתן קשיח.

על פי תקן ישראלי 1509 חלק 3 "תריסים: רפפות מתכת לתריסים" סעיף 4.1.4.1 "עובי דופן רפפות אלומיניום", עובי רפפות חלולות עשויות אלומיניום משוחל יהיה 0.8 מ"מ לפחות, בעוד שהתקן מאפשר שרפפות עם מילוי פוליאוריתן קשיח, עשויות פח אלומיניום מעורגל, יהיו גם בעובי של 0.3 מ"מ. עובי אלומיניום דק יותר משמע שהתריס קצת יותר גמיש, עדין יותר ועלול להתעוות יותר בקלות. במפרט הטכני שאתם מוסרים לקבלן לצורך קבלת הצעת מחיר (או לביצוע) ציינו מראש באיזה פרופיל אתם מעוניינים.

תריס אור:

עליכם לציין במפרט הטכני שלכם אם אתם מעוניינים "תריסי אור". מה זה תריס אור? תריס אור משמעו שכאשר סוגרים את התריס, ניתן לסגור אותו כך שעדיין נותר מרווח גדול יחסית בין הרפפות (אם התריס אינו סגור לגמרי) המאפשר לאור להיכנס לתוך הבית. לא הרבה אור אבל מאוד משמעותי ביחס לתריס רגיל.

בנוסף לכך,כאשר התריס מוגף, ואינו סגור "עד הסוף", יש באפשרותכם להביט החוצה דרך המרווח שבין הפרופילים ולראות מה מתרחש בחוץ בקלות. אילו היה מדובר בתריס רגיל, הדבר כמעט אינו אפשרי אלא אם אתם מביטים ממש מקרוב דרך אחד החרכים.
השוני בין תריס אור לתריס רגיל הוא במבנה הפרופיל של הרפפה. מומלץ.

גלאי בטיחות:

מה קורה כאשר תריס הגלילה החשמלי יורד (באמצעות שעון שבת או מישהו מפעיל אותו מבלי ששם לב) ויש חפץ כלשהו, למשל כיסא, שנמצא על מסלול התריס? במקרה יותר קיצוני, מה קורה כאשר תינוק זוחל ורוצה להיכנס או לצאת דרך אותו פתח? האם התריס יורד עליו? מה ניתן לעשות כדי למנוע את הסכנה הזו?

במקרה שהתריס נסגר על כיסא, התריס ייעצר ואולי אף עלול להתעוות. אם מדובר בחפץ אחר, רך יותר, הוא עשוי להימעך תחת כובד משקלו של התריס. על הסכנה ומשמעויותיה שבמקרה השני אין צורך להרחיב.

כדי למנוע מצבים כאלו, יש אפשרות להתקין גלאי בטיחות לתריס. תפקידו להתריע אם יש חפץ זר או משהו אחר במסלול התריס. כאשר הגלאי מזהה גוף כלשהו במסלול התריס (קרן הגלאי נחתכת) הוא מנתק את הזנת החשמל למנוע והתריס נעצר.

למה אני מספר לכם את כל זה? כי צריך לחשוב על זה מראש, כדי לדרוש מהחשמלאי להכין מבעוד מועד את תשתית החשמל עבור הגלאי הזה.

מומלץ להתקין בפתחים גדולים המשמשים לכניסת אנשים ובמיוחד במקומות בהם יש ילדים קטנים או מבוגרים.

מסילות סמויות:

מהי מסילה סמוייה? כדי שתריס הגלילה שלכם יוכל לעלות ולרדת הוא צריך מסילות. שני קצוות הפרופילים של התריס נתונים בתוך המסילות וכך התריס מחובר למבנה. את המסילות ניתן למקם בשני אופנים:
אפשרות אחת היא שהמסילות מחוברות מעל פני המשקוף של החלון או הדלת.
אפשרות שנייה: המסילות שקועות בתוך דופן המשקוף ואינן גלויות לעין. היתרון בכך הוא שהן אינן מקטינות את רוחב פתח הדלת או החלון כיהן שקועות בתוך הדופן.

לפעמים יש לכך משמעות גדולה, ביחס לרוחב החלון ורוחב המסילה.

מי מכין את התשתית, את החריצים למסילותעל מנת שהמסילות יהיו נסתרות?

אם יש לכם קבלן ראשי שמבצע גם את עבודות השלד וגם את עבודות האלומיניום, מספיק שכתבתם לו את הנקודה הזו במקום אחד, למשל בתכניות ובאחריותו לבצע את ההכנות (כדאי גם להזכיר בעל פה במהלך ביצוע השלד).

אבל אם אתם עובדים עם מספר קבלני משנה, כשאחד מהם הוא קבלן שלד והשני הוא קבלן אלומיניום, כדאי לוודא שקבלן השלד עשה את ההכנות האלו. אם לא תקפידו על כך, וקבלן השלד כבר יצא מהשטח, תגלו את זה רק כשהחלונות יהיו כבר מותקנים.

קבלן האלומיניום לא יטרח לחצוב בקירות, אלא יתקין את המסילות על גבי משקופים של הדלתות או החלונות.

הקטנת שטח החלון יכולה להיות מאוד משמעותית הן מבחינת פתח האור והן מבחינת זרימת האוויר ותלוייה ברוחב המסילות ובגודל החלון. בחלונות קטנים למשל בחלונות בחדרי השינה ההבדל מאוד משמעותי (ראו בתמונה שלעיל: חלון עם מסילות שאינן סמויות. המסילות "תופסות" חלק ניכר מפתח החלון (אור ואוויר). במקרה הזה, רוחב המסילות הוא כשליש מרוחב החלון מצורפת).

תכולת המחירים

לאחרונה הביאה לי ידידה תכניות של הבית שלה על מנת שאציץ בהן, אם חסר בהן משהו מבחינת תוספת עלויות שהיא תצטרך לשלם לקבלן. המסר מהאדריכלית שלה היה: התכניות גמורות, את כבר יכולה לגשת לקבל הצעת מחיר מקבלן.

כשעיינתי בתכניות ראיתי שבתכנית לא היתה שום התייחסות לחלונות או לנושא האלומיניום כלל: לא צויין סוג פרופיל החלונות, סוג הזכוכית, עם או ללא רשת, פרופיל התריסים, האם אלו תריסים מ PVC תריסים מאלומיניום, תריסי אור, מנוע עם בקר RF (עליו פירטנו בטור הקודם וכד') ובקיצור פער כספי מאוד משמעותי.

עלות עבודות האלומיניום בבית נעה סביב 125 אש"ח, תלוי בסוג הבית, כאשר כמה עשרות אלפי שקלים הם עלות התריסים. אם לא תבקשו את התריסים שאתם רוצים, תקבלו בהצעה של הקבלן, את התריסים פשוטים ביותר. אם תרצו לשדרג, הקבלן ידרוש מכם ובצדק, תוספת, מכיוון שהצעת המחיר שלו היתה לתריסים הפשוטים ביותר.

לכן, כדי למנוע עוגמת נפש ותוספת של אלפי שקלים עבור שדרוג, הגדירו במסמכי החוזה שלכם את סוג התריסים המבוקש ואת כל הפרטים בהם אתם מעוניינים ב"רחל בתך הקטנה", כלומר בפרטי פרטים. כך, העבודה תהיה ברורה גם לכם וגם לקבלן והצעת המחיר תתייחס לכל הדברים שבקשתם.

זה נכון לתריסים וגם לכל דבר אחר.

פרטים נוספים שיש לדרוש בתריסים - בהזדמנות אחרת.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת