אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

עיבוי על פני החלונות. מה עושים?

צפיות: 8848

בעקבות המאמר "מהי נקודת הטל, מה הקשר בינה לבין הבית שאתם בונים ולמה דווקא בחורף?" שפורסמה לפני כ-3 שבועות, קיבלתי פניות מקוראים רבים ששאלו בעניין העיבוי (קונדנסציה) והעובש. ראשית תודה על התגובות והתמונות.
אחת התמונות היתה של ויטרינה שלמה מכוסה באדים, ברמה כזו שהמים מצטברים ומטפטפים על פני הרצפה. תודה לידידי אייל ק. על התמונה.

נבהיר שוב בתמציתיות עבור אלו שלא קראו מהי נקודת הטל והעיבוי:
באוויר קיימת לחות ברמה מסויימת. ככל שהאוויר חם יותר, הוא יכול לקלוט יותר לחות. כאשר האוויר מגיע לרוויה ואינו יכול להכיל יותר לחות, הלחות מתעבה ונהפכת לטיפות מים זו נקודת הטל. לכל טמפרטורה רמת אדי מים באוויר שונה ולכן הלחות היא לחות יחסית.
האוויר מגיע לרוויה כשהוא פוגש אלמנט (חלון, קיר) קר יותר. למה? סביבת האוויר סביב האלמנט מתקררת והוא יכול להכיל פחות אדי מים. כלומר הבעייה קיימת בעיקר בחורף כשיש אלמנטים קרים ולחות עודפת.
בבתים יש פעמים רבות יותר לחות מאשר בחוץ כי אנחנו מבשלים, מתקלחים במים חמים.

גם אנחנו כאנשים, פולטים לחות. נכנסתם למכונית בחורף ואחרי כמה דקות ראיתם אדים על השמשות? למה? כי אנחנו פולטים לחות, הזכוכית של הרכב קרה, והאדים מתעבים על פני הזכוכית.

כשבחוץ קר ושמשת החלון מתקררת, היא מקררת את האוויר סביבה. עקב כך, כמות הלחות באותו אוויר שהתקרר מגיעה לרמה המקסימלית והלחות נהפכת לטיפות מים ואגלי מים נוזלים על פני החלון.

 

שאלות שקיבלתי ניתנות לחלוקה ל-3 סוגים:

  • השאלה ראשונה:מה לעשות עם העיבוי על החלונות?איך למנוע אותו?
  • השאלה שנייה:יש לנו עובש על גבי התקרה, ויש מקרים שגם על פני האלומיניום של החלונות שבמקלחת. מה עושים?
  • שאלה שלישית:המים שמתעבים על פני החלונות נהפכים לטיפות. יש לנו ממש שלוליות על פני הרצפה. מה עושים?

 

ראשית אכתוב מקצת הפתרונות האפשריים וכל דבר צריך לידון לגופו באמצעות יועץ מתאים.

נתחיל מהסוף: שלוליות על פני הרצפה

אין מה לעשות נגד מים שמצטברים מתחת לחלונות חוץ מלהניח סמרטוט או דלי..יש לבודד את הבית ולמנוע את העיבוי מראש או בדיעבד על ידי יעוץ מתאים.

עובש:

כפי שכתבנו בעבר, עובש יתפתח במקום לח. חוץ ממראה לא אסטטי, העובש מלווה גם לעיתים מלווה בריח ועלול לגרום למחלות לבעלי מערכת חיסון חלשה או לבעלי בעיות נשימה. הסרת עובש נעשית באמצעות אקונומיקה. על מניעת עובש בקירות הרחבנו בטור הקודם.

אוורור:

אחד הדברים החשובים והבסיסיים הוא לאוורר את הבית. בהרבה מקומות מבשלים, מתקלחים החלונות בבית סגורים ולכן רמת אדי המים באוויר שבתוך הבית גבוהה. אוורור הבית יאפשר לאוויר הרווי באדי מים לצאת.

מתי לאוורר? צריך לפתוח את החלונות גם בשעה שאנחנו מרווים את האוויר באדי מים, למשל, מיד לאחר מקלחת, (כן, למרות שקר בחוץ..), בשעה שמבשלים מפעילים מיבש כביסה וכד'. לפתוח, לאוורר את הבית ולאחר מכן לסגור ולחמם.
אם לא מאווררים את הבית, הסיכוי שיהיה עיבוי בבית גבוה.

ניגוב החלונות:

קרוב משפחה ירושלמי סיפר לי, שכאשר הזכוכיות שלו בבית מכוסות באדים או המסגרת של החלון נוטפת מים הוא מנצל הזדמנות זו לנקות את החלונות. הוא טוען, שזו הזדמנות מצויינת כי המים על פני החלונות מזוקקים, אינם מכילים מלחים ולכן הניקוי לא משאיר סימנים. כך אתם מרוויחים פעמיים: פעם ראשונה שאין לכם אדים. ופעם השנייה שגם הזכוכית של החלון תהיה נקייה... אפשרות שהציע חבר אחר: להתקין מגֵבִים (וישרים) על החלונות...

זכוכית בידודית (כפולה):

הבעייה של עיבוי ניתנת לפתרון הרבה פעמים (לא תמיד, עדיין צריך לאוורר) במקומות בהם יש זכוכית כפולה. כידוע זכוכית מעבירה קור (וחום). במקומות בהם קיימת זכוכית בידודית שהיא למעשה שתי זכוכיות שביניהן תווך של אוויר, הבידוד הוא טוב יותר כי האוויר בין שתי הזכוכיות משמש גם כמבודד (וגם תלוי במרווח האוויר בין הזכוכיות). במקרים אלו רמת הטמפטורה שבזכוכית הפנימית נמוכה מזו של החיצונית. המשמעות היא שרמת הלחות היחסית שבאוויר סביב זכוכית זו יכולה להיות היא גבוהה יותר. לכן, לפני שאתם מחליטים על חלונות בלגיים (שבהם יש אופציה לזכוכית אחת בלבד) או דורשים חלונות עם זכוכית אחת או זכוכית לבודה (טריפלקס),חשבו גם על השיקול הזה.

פרופיל אלומיניום מבודד:

בעת ביקור אצל חברים, הראה לי החבר שבחדר הרחצה שלו, יש עובש על פני האלומיניום של החלון. הסיבה היא אותה סיבה שציינו לעיל – לחות ועיבוי בחדר הרחצה. אולם בעוד שבזכוכית החלון ניתן להתקין זכוכית כפולה, שתמנע כניסת הקור אל המבנה, מה עושים בפרופיל האלומיניום של החלון? הרי האלומיניום היא מתכת שמוליכה חום וקור?

במקרים אלו, ניתן להשתמש בפרופילים מיוחדים. קיימים פרופילי אלומיניוםמיוחדים המיועדים לאזורים קרים ומורכבים משני חלקים כשביניהם חומר פלסטי. בצורה זו החלק החיצוני של פרופיל החלון, החשוף למזג האוויר הקר בחוץ אינו יכול להעביר את הקור אל החלק הפנימי של הפרופיל בגלל החומר הפלסטי המבודד. בכך נפתרת הבעייה. יש שמעדיפים שימוש בפרופילים לחלונות כאשר כל הפרופיל עשוי מחומרים מבודדים אחרים (כגון פלסטי) ובעבר היה נהוג להשתמש במסגרת עץ לחלון.

מיקום גופי החימום:

בהרבה מקומות, במיוחד באירופה, ממקמים את הרדיאטורים מתחת לחלונות. למה זה טוב?האוויר החם שנפלט מהרדיאטורים, עולה כלפי מעלה. בדרך הוא גם מחמם גם את שמשות החלון. עקב כך, האוויר החם סביב הזכוכית יכול לספוג רמת לחות יחסית גבוהה יותר. תכנון כזה עשוי למנוע במידה רבה עיבוי על החלונות.

סיכום:

עיבוי בחלונות ניתן לצמצם באמצעות חלונות כפולים (זכוכית בידודית) חימום גוף החלון באמצעות מיקום רדיאטור מתחת לחלון ואוורור הבית. בכל מקרה מומלץ תמיד לתכנן את הבידוד התרמי של כל הבית מראש, בשלב תכנון הבית.
בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת