רשימת מאמרים

לאיזה כיוון לא כדאי שתפנה המרפסת?

צפיות: 17901

בטור הקודם דיברנו על כך שתקן ישראלי 1045 לבידוד חלק 1 – "בידוד תרמי בבנינים: בתי מגורים" קובע כי כאשר שטח מערכות זיגוג בדירה גדול מ 30% משטח קירות חוץ בכוון מזרח או מערב ולא קיימת הצללה ניידת (כגון תריס) למישור הזכוכית הפנימית, מערכת הזיגוג חייבת להיות עם תכונות המגבילות מעבר של קרינת השמש...".

הדגש בתקן הוא על כיוונים מזרח ומערב שבהם השמש נמוכה ומסנוורת. קרינת שמש ישירה מעלה את הטמפרטורה בתוך הבית, גורמת לדהיית צבע ושחיקה של רהיטים העשויים עץ או בדים החשופים לקרינה ישירה. ציינו שניתן לראות שבהרבה מרפסות מערביות בדירות מגורים התריסים מוגפים בשעות אחר הצהריים.

לכן התקן מחייב הגנה על פנים הבית באמצעות מערכת זיגוג עם תכונות המגבילות קרינה או תריסים וזו אחת הסיבות שכדאי שיהיו תריסים בבית.

האם ממה שכתבנו למעלה לגבי תריסים, ניתן להסיק משהו לגבי מיקום המרפסת שלכם? לאיזה כיוון כדאי למקם את המרפסת החיצונית?

אחת הסיבות שאנחנו בוחרים לגור בבית צמוד קרקע, היא הגינה והאפשרות לשבת בה. מרפסת שנמצאת במקום טוב, "תזמין" אתכם לצאת החוצה. מרפסת שנמצאת במקום מוכה שמש, תגרום לכם להישאר בבית ולא לנצל את המשאב היקר הזה. יסתבר לכם שהשקעתם הרבה בבית צמוד קרקע אבל בפועל אתם גרים בדירה, יושבים רוב הזמן בתוך הבית ובקושי יוצאים לחצר.

לכן, אחת ההחלטות החשובות שלכם או של המתכנן שלכם, היא איפה תהיה המרפסת. כדאי להביא נקודה זו בחשבון כבר בשלב התכנון הראשוני. לא נשכח שבמרפסת לא מותקנים תריסים או זכוכית עם מסנן קרינה...

אם כן, איפה כדאי למקם את המרפסת?

מיקום המרפסת נקבע על פי מספר שיקולים, כגון: נוף, פרטיות, רעש ועוד. אבל אם יש לכם אפשרות בחירה וכל הצדדים שווים מבחינת הטופוגרפיה, הנוף, הרעש, השכנים וכד' מהו המיקום האופטימלי?

כדי להסביר את השיקול למיקום המרפסת, בִּדקו מתי אתםפנויים לשבת במרפסת? רוב העולם, חוזר לביתו מהעבודה בשעות אחרי הצהריים -ערב. אם מזג האוויר מתאים, נרצה לעיתים לשבת בחוץ. בשעות אלו, השמש נמצאת בצד מערב – דרום מערב. כלומר היא נמוכה, ובקיץ עדיין חמה מאוד ומסנוורת.

אם תמקמו את המרפסת החיצונית בצד מערב ותרצו לשבת אחר הצהריים במרפסת – זה לא כל כך נעים. אולי תהיה רוח אבל השמש תכה בכם, תסנוור ובגלל שהיא נמוכה, גם פרגולה להצללה לא תמיד תפתור את הבעייה.

חבר שלי שבנה בית, החליט לבנות מרפסת מערבית. העליתי בפניו את הנקודה הזו, שלא ניתן יהיה לשבת במרפסת הזו בשעות אחרי הצהריים. הוא אמר "אני אעשה פרגולה". הסברתי לו שהשמש נמוכה והיא "נכנסת" מתחת לפרגולה. הוא השיב: "אז אני אשתול כמה עצים שיתנו לי צל". בפועל את העצים הוא עדיין לא שתל (גם שנת שמיטה וגם נותר ללא תקציב...) וכרגע הוא לא יושב במרפסת הזו בשעות אחרי הצהריים.

אכן, ניתן לפתור את בעיית הקרינה הישירה באמצעות שתילת עצים גדולים או מטפסים בצד המערבי של המרפסת כך שיחסמו את הקרינה הישירה. לחילופין אם אתם גרים באיזור שבו יש גם בניינים גבוהים הסמוכים לכם שיָצלו על המבנה – זהו גם פתרון טוב וכל מקרה צריך להיבדק לגופו.

מצד שני, מרפסת מערבית, היא דבר נהדר בשעות הבוקר. הרבה פעמים רוח נעימה וקלילה נושבת מצד מערב, ואם זמנכם בידכם, תענוג לשבת או לאכול ארוחת בוקר בצד זה בשעות אלו.

אז מה עושים?

ראשית רצוי לדעת את השיקולים האלו ולהביא בחשבון את האפשרויות השונות וההשלכות שלהן מראש. אם לא שמים לב לנקודה זו מראש ולא מתכננים אלטרנטיבות מתאימות ממעיטים להשתמש במרפסת ולצאת החוצה אל הגינה.
אם כן והדבר בידכם, היכן כדאילמקם את המרפסת? מהו הצד המועדף?

הצד המועדף שבו יש הכי פחות שמש ישירה ברוב ימות השנה הוא צד צפון. במקרה זה, הבית עצמו מצל עליכם ואף על הפרגולה שלכם, כך שגם הפרגולה אינה נמצאת בשמש והחום אינו מוקרן אליכם לא מהפרגולה וגם לא מהרצפה עצמה שגם היא מוצלת. זה הצד שבמהלך כל היום ניתן לשבת בו כי אין קרינת שמש ישירה.

אם אין לכם אפשרות כזו, בגלל סיבות שונות, צד צפון-מזרח או מזרח הוא גם אלטרנטיבה טובה. זה אומר שאם תרצו בשעות הבוקר לשבת בצד מזרח, "תהיה לכם שמש בעיניים". אבל בשעות אחר הצהריים יהיה לכם צל.

אם אין לכם ברירה, כי הנוף הוא כלפי מערב וכד', ואין מנוס מלמקם את המרפסת בצד הזה, נסו לתכנן מרפסת נוספת חלופית, אולי אפילו קטנה יותר, בכיוון אחר. בשעה שיהיה חם ומסנוור במרפסת המערבית, תהיה לכם אלטרנטיבה ראוייה אחרת.

באותו אופן אם יש באפשרותכם לבחור אתהכיוון של דירת מגורים, עדיפה דירה בעלת מרפסת חיצונית צפונית או מזרחית מאשר מרפסת דרומית ובוודאי מערבית.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת