רשימת מאמרים

האם כדאי לוותר על התריסים?

צפיות: 6934

האם כדאי לוותר על תריסים בבית?

לא מזמן פנה אליי אדם שבונה בית והכריז:"בבית שלי אני לא עושה תריסים!

שאלתי אותו: למה?

הוא ענה לי:"בשביל מה אני צריך? אם יהיולי תריסים, הבית יהיה כל הזמן חשוך, כי בלילה התריסים מוגפים לצורךהפרטיות. ביום הילדים לא טורחים לפתוח אותם. אני חוזר מהעבודה כשכבר מאוחר, חשוך בחוץ התריסים עדיין מוגפים ואין טעם לפתוח אותם.

סיבה נוספת: אם יש לי תריסים יש צורך גם לנקות אותם ולתחזק אותם. אם אין תריסים גם אין לי מה לנקות. לכן, אין לי צורך בתריסים! פרטיות? כדי שתהיה לי פרטיות בלילה אני אשים וילונות לחדרי השינה ובזה אני חוסך בעלויות הגבוהות של התריסים".

כל החלטה שאדם מקבל לגבי הבית שלו היא לגיטימית. ונכון שאם אין תריסים, אין מה לנקות.

השאלה היא האם בכל זאת, כדאי לעשות תריסים?

עלות עבודות האלומיניום בבית צמוד הקרקע היא גבוהה יחסית לעלות הכוללת של הבית ועומדת על סדר-גודל של 125 אלף ₪, תלוי בגודל הבית. מרכיב התריסים בעלות זו הוא של כמה עשרות אלפי שקלים. האם כדאי לחסוך את העלות הזו?

מה היתרונות של התריסים? האם נכון הוא שהתריסים בחדרי השינה שלכם מוגפים במהלך היום הבית חשוך? ואם כן מה עושים כדי למנוע את זה?

אז הינה כמה נקודות נוספות למחשבה, בעד תריסים:

תחושת הביטחון:

תריסים מספקים בנוסף לפרטיות גם הגנה מסויימת לבית. הגנה מפני אורחים לא קרואים, שמעדיפים להיכנס לאו דווקא דרך הדלת הראשית. הם מעדיפים חלון. אם הם מוצאים חלון פתוח ללא תריס ובמקרה הגרוע צריכים להתמודד עם רשת נגד יתושים הרי זה משובח (מבחינתם). במקרה שקיים תריס, הוא משמש במידה מסויימת כסורג. צריך להרים אותו, לפתוח, זה משמיע רעש וכו'. בקיצור תריס מעכב אורח לא קרוא, וגורם לו להתעסקות נוספת.

יש לי חברים, בדומה לאותו בונה שהזכרנו למעלה, שהחליטו גם הם, לא לעשות תריסים. הם סברו שלא כל כך צריך, וגם בגלל החיסכון הכספי.

נכון, הבית שלהם תמיד מואר ונעים. אבל מצד שני יש להם בעייה שהם לא חשבו עליה מראש:בכל ימות שנה, החלונות בכל חדרי השינה שבקומת הקרקע (חדרי הילדים) סגורים בלילות. ניחא, אפשר להבין שבחורף קר בלילות, ולכן החלונות סגורים. אבל אין סיבה שהחלונות יהיו סגורים באביב ובסתיו במזג אוויר נאה או בקיץ.

אלא מאי? הם חוששים שמא מישהו ייכנס בלילה לבית דרך אחד החלונות. הרשת ניתנת להסרה בקלות, ואם אין מחסום נוסף המונע כניסת אדם דרך החלון, אפשר להיכנס לתוך הבית בקלות דרך החלונות.
להרבה אנשים יש אזעקה, אבל אם מאיזושהי סיבה היא לא פועלת, או שהחלטתם השבת לא להפעיל אותה בלילה, בגלל שיש לכם הרבה אורחים שחוזרים בשעות לא מתוכננות, הגישה לבית כמעט חופשית.

מה לגבי סורגים? "מה פתאום שאני אעשה סורגים? אני לא רוצים להרגיש בבית כלא, ואני אוהב את המראה הפתוח". לכן החלונות תמיד סגורים.

מה קורה בקיץ? היות שבקיץ מאוד חם, וגם לח, וכמעט בלתי נסבל לישון בחדר סגור כל הילדים ישנים כשהמזגנים פועלים בכל אחד מחדרי השינה.

יארך אמנם זמן רב עד שעלות החשמל תכסה את עלות התריסים אבל באיזשהו שלב זה יקרה...

נְסַכֵּם: ללא תריסים, ללא סורגים, ללא אזעקה + פחד מגנבים (וללא כלב שמירה) משמעו חלונות סגורים בלילות (לפחות בקומת הקרקע) בכל ימות השנה לרבות בקיץ.

בידוד תרמי:

סיבה נוספת מדוע כדאי שיהיו תריסים היא השמש.

על פי תקן 1045- חלק 1 –בידוד תרמי בבניינים: בתי מגורים. סעיף 8.1 "כאשר שטח מערכות זיגוג בדירה גדול מ 30% משטח קירות חוץ בכוון מזרח או מערב ולא קיימת הצללה ניידת (כגון תריס) למישור הזכוכית הפנימית, מערכת הזיגוג חייבת להיות עם תכונות המגבילות מעבר של קרינת השמש בהתאם לדרישות המופיעות בנוסחות 1 ו 2 שלהלן".

הבעייה של קרינת השמש אל תוך הבית, וחימומו, קיימת בעיקר בשני כיוונים – במזרח ובמערב. אלו הכיוונים בהם השמש זורחת ושוקעת והיא מאוד נמוכה. הביטו סביבכם, ובאיזור מגוריכם על הדירות בהן המרפסות הן מערביות. תוכלו לראות שבהרבה מאוד מקרים ובוודאי בקיץ, התריסים מוגפים. למה? השמש נמוכה, הקרינה של השמש מאוד חזקה, לא נעימה, מסנוורת וכדי להימנע ממנה ומחימום הבית, מגיפים את התריסים.

התקן הישראלי הנ"ל מתייחס לנקודה זו, במיוחד במקומות בהם החלונות גדולים, ומציין כי במקרים שאין תריסים, יש צורך לתכנן מערכת חלופית שתדע להתמודד עם רמת הקרינה והסנוור. אחרת, הבית לא יעמוד בדרישות לבידוד תרמי של התקן הנ"ל.
בנוסף, בחורף השמש נמוכה יחסית גם בצד דרום. בשנים האחרונות יש ימים חמים מאוד גם בחורף. אם אתם רוצים להגן על עצמכם מפני הקרינה הישירה בימים אלו דרושים תריסים גם בצד דרום.

חשוב לציין שלעיתים הבעייה נפתרת באמצעות בתים גבוהים אחרים הסמוכים לכם, או עצים והצללות אחרות שמונעים קרינה ישירה.

נסכם: תריסים דרושים גם כדי למנוע חדירה של קרינת שמש ישירהלתוך הבית (במיוחד בצד מזרח ומערב) אלא אם כן השתמשתם בפתרונות אחרים.

בעקבות האמור לעיל –מה המקום האופטימלי שבו כדאי למקם את המרפסת שלכם? היכן לא כדאי לכם למקם אותה? איזה עוד שיקולים כדאי להביא בחשבון בעת ביצוע תריסים? על כך בטורים הבאים
בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת