אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מהי נקודת הטל, מה הקשר בינה לבין הבית שלכם?

צפיות: 5616

מהי נקודת הטל?
האם שמתם לב לכמה תופעות פיסיקליות מעניינות:

  • כשאנחנו מוציאים בקבוק יין מהמקרר ומניחים אותו על שולחן שבת לפני הקידוש, אם נמתין מעט, נראה שהבקבוק מתחיל "להזיע". אגלי מים ניגרים עליו. למה?
  • כשאנחנו מתקלחים במקלחת של מים חמים, הזכוכית של המראה כולה מכוסה באדים. למה?
  • אם הרכבתם משקפיים וישבתם ביום קיץ ברכב ממוזג, ולאחר זמן יצאתם מהרכב. שמתם לב שהמשקפים שלכם מכוסות באדים? למה זה קורה?

ובכלל, מה הקשר בין המקרים האלו לבין הבית שאתם עומדים לבנות?

בפיזיקה יש מושג שנקרא "נקודת הטל". מה זה אומר?

כל גוש אוויר מכיל כמות של אדי מים. אם גוש האוויר מכיל את הכמות המירבית של אדי המים שהוא יכול להכיל, משמעו שהאוויר רווי במים, ואז הוא נמצא ברמת לחות יחסית של 100%.

כשאומרים שהלחות היחסית היא של 100% זה לא אומר שאנחנו שוחים במים, אלא שהאוויר רוי בכמות אדי המים המרבית שהוא יכול היה לספוג.

מה קורה כאשר האוויר אינו יכול להכיל את הכמות הגדולה הזו של אדי המים? האדים נהפכים לטיפות.

כלומר בטמפרטורה מסוימת, בלחות מסויימת (ובלחץ מסויים שנתעלם ממנו לצורך המאמר), האוויר לא יוכל להכיל אדי מים נוספים אלא הם יהפכו למים. אותה טמפרטורה ורמת הלחות שבה האוויר לא יכול להכיל יותר את אדי מים אלא הם נהפכים לטיפות – נקראים נקודת הטל (dew point). טיפות טל אלו נקראות גם "עיבוי".

כמות הלחות הזו באוויר אינה קבועה אלא משתנה כפונקציה של הטמפרטורה. ככל שהטמפרטורה של גוש האוויר עולה, הוא יכול להכיל יותר אדי מים. ככל שהטמפרטורה של גוש האוויר יורדת, הוא יכול להכיל פחות אדי מים. לכן היא נקראת לחות יחסית.
מכאן נוכל להבין שבקיץ, כמות הלחות המקסימלית שהאוויר יכול להכיל גדולה יותר מאשר בחורף.

נחזור לבקבוק היין שלנו, שהשארנו עדיין על השולחן, למראה במקלחת ולמשקפיים. למה הם מכוסים באדים?

האוויר נמצא בטמפרטורה מסויימת ובכל עת יש בו כמות לחות מסויימת. כשהאוויר הסמוך לבקבוק פוגש את בקבוק היין הקר, הוא מתקרר. האוויר הסמוך לבקבוק התקרר, הוא יכול להכיל פחות אדי מים, לא יכול להכיל את כמות הלחות הקיימת באוויר ואז הלחות שבאוויר נהפכת לטיפות מים, זו"ההזעה" של הבקבוק. באותו אופן בגלל שהמראה קרה יותר מהאוויר סביבה וכן המשקפיים שצוננו על ידי המזגן שברכב, מצטברת עליהם שכבת לחות. ואלו האדים שהתעבו.

פה מסתיימת הנוסטלגיה משיעורי הפיסיקה בתיכון. אם החזקתם מעמד עד כאן, נוכל להמשיך לנושא שנוגע לכם.

מה קורה בבנייה? ולמה דווקא בחורף?

גם באוויר שבבית שלנו קיימת לחות שהם אדי מים. אנחנו מטגנים, מבשלים, מתקלחים וגם אנחנו בעצמנו פולטים לחות, מלבד הלחות שקיימת כבר באוויר (ובשיעור גבוה יותר במישור החוף).

אם הבית שלנו מבודד היטב, הרי זה משובח. אבל אם לא, בחורף, כאשר אדי המים פוגשים אלמנט קר, למשל קורת בטון, עמוד בטון, חגורת בטון (שנחשבים כ"גשרי קור" ואם הם לא מבודדים כראוי הם מעבירים את הקור מבחוץ פנימה) או זכוכית של חלון, סביבת האוויר של האלמנט הקר מתקררת. האוויר שהתקרר סביב האלמנט הנ"ל, אינו יכול לספוג את רמת הלחות והם מתעבים ונהפכים לטיפות.

בקיץ, לרוב הבעייה אינה קיימת, כי רוב האלמנטים בבית אינם קרים וגם כי כמות האדים שיכולה להיות באוויר הרבה יותר גבוהה.

שאלה: מה הבעייה? שיהיו אדי מים על התקרה? לא מפריע לי. שהמים יתעבו על התקרה ויתייבשו? למי אכפת?

אכן, באופן עקרוני זה לא משנה לאף אחד. הבעייה מתחילה כאשר יש מקרים בהם ניתן לראות בקירות או בתקרות הבית ואף במקלחות ציבוריות נקודות שחורות (במיוחד במפגש בין תקרה לקירות חיצוניים). לא מדובר בנזילה דווקא אלא במושבה של פטריות שהתפתחה בעקבות הלחות של אדי המים. אדי המים נוצרים בחורף (בגלל שהתקרה או הקיר קרים יחסית) ונוצרת הזנה של לחות למושבה של הפטריות. בהתחלה הם ירוקות (רציתם בנייה ירוקה? קיבלתם...) ואח"כ נהפכות לשחורות. לא כל כך נעים, לא ממש אסטטי ולפעמים אם זה ממש קיצוני, גם לא מריח טוב.

מה הפיתרון? יש כמה אפשרויות:

אפשר למשל לצבוע את התקרה בשחור ... ואז לא יראו את הפטריות.. (לא ממש פותר את בעיית הריח).

בידוד:

רגע לפני שאתם חושבים איך לגשת לפיתרון באמצעות צביעה (בהמשך), שהיא פיתרון לאחר שהבעייה כבר קיימת, כדאי לנסות למנוע את הבעייה מראש. הפיתרון הוא על ידי בידוד מתאים מתוכנן מראש. יש מקרים שאכן מבצעים בידוד על גבי כל התקרה וכדאי להתייחס גם למפגש בין תקרה עליונה לבין קירות חיצוניים.

הפינה הזו, בין קיר חיצוני לתקרה עליונה, היא פינה שיש להתייחס אליה כבר בשלב התכנון. יש לתכנן איך לבודד את הקורה העולה אל מעל למפלס התקרה, משני צידיה: מהצד החיצוני של הבית, שהוא המשך הקיר הבית, (הבידוד פשוט יחסית) ומהצד הפנימי, שמשמש גם כמעקה לגג שהוא הצד היותר מורכב מכיוון ששם האיטום של הגג.

אוורור:

בנוסף, חשוב מאוד בכל מקרה, לאוורר את החדרים בבית במהלך היום (גם ביום קר), משום שבבית באופן טבעי, רמת הלחות היחסית, גבוהה יותר, מאשר בחוץ.

פיתרון אפשרי נוסף - צביעה:

בחדרים רטובים ציבוריים (כגון שירותים ומקלחות ציבוריים) ששם הלחות גבוהה ונעשה שימוש במים חמים, צובעים את התקרות והקירות בצבע המכיל חומר המונע פטריות. זהו פיתרוןשעוזר הרבה פעמים. ניתן לעשות שימוש בצבע זה גם בבתים פרטיים במקרה שקיימת בעייהדומה או בכדי למונעה.

בהצלחה

סוף מעשה - בתכנון תחילה

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת