אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מרוצים עד הגג: סוגי הרעפים ומשמעותם - מאמר רביעי

צפיות: 4405

בטור הקודם דיברנו על חשיבות התכנון של גג רעפים על ידי מתכנן קונסטרוקציות והצורך בקיבוע רעפים באמצעות מסמר או חוט פלדה.
תודה לכל הקוראים שהגיבו ושלחו אלי תמונות של רעפים שנפלו מהגגות בעקבות הסערה האחרונה. המשמעות מזה היא שאכן, יש מקרים שלא מיותר לקבע את הרעפים.

מהם סוגי הרעפים? איזה רעף כדאי לבחור? האם יש דברים שצריך לשים לב אליהם בעת תכנון התקציב לרעפים?

בשוק קיימים 3 סוגי רעפים שכיחים:

  • רעפי חרס
  • רעפי בטון
  • רעפים מפח פלדה מצופים בחומרים פולימריים

קיימים גם רעפים מחומרים אחרים, שלא נתייחס אליהם בטור זה.

הרעפים השכיחים והמוכרים ביותר, שנעשה בהם שימוש לאורך שנים רבות, הם רעפי חרס. רעפים אלו עמידים למשך עשרות רבות של שנים. רעפי בטון לעומת זאת, הם חדשים יותר (יחסית). רעפי הבטון פריכים (שבירים) יותר מרעפי חרס ועמידים לכ 25 - 30 שנה מצד אחד, אולם זולים יותר מצד אחר.

רעפים מפח פלדה הם לוחות מפח פלדה דמויי רעפים המעוצבים כמספר רעפים מחוברים ביחד. הם קלים מאוד יחסית, קצב התקנתם גבוה והם היקרים ביותר.

התנגדות תרמית:

רעפי בטון הם בעלי התנגדות תרמית נמוכה יותר ביחס לרעפי חרס ולכן מוליכים חום או קור "טובים" יותר אל חלל הגג.
גוון הרעפים גם הוא משפיע על יכולת בליעת החום שלהם. רעפים כהים יותר, בגוון שחור, כחול, בורדו, בולעים יותר קרינה (אם אינם צבועים בחומר נגד קרינה) ומתחממים יותר, ביחס לרעפים בעלי גוון בהיר.
בכל מקרה, לא מומלץ "לבנות" על כושר הבידוד של רעפים בלבד. התחממות מהירה של הרעפים תביא לחימום חלל הגג ולכל מה שנמצא מתחתיו. כדאי מאוד שבתכניות שלכם תהיה התייחסות לבידוד התרמי בגגות רעפים.

משקל הרעפים:

המשקל למ"ר של רעפי חרס לעומת רעפי בטון למ"ר די דומה. רעף חרס שוקל כ-3 ק"ג. נדרשים כ-14 רעפים למ"ר, שהם 42 ק"ג. רעף בטון גדול יותר, שוקל 4.6 ק"ג ודרושים כ-9.5 רעפים למ"ר שהם כ-44 ק"ג (נתונים שנלקחו מהאינטרנט). רעפי פח פלדה הם רעפים קלים מאוד ביחס לאחרים.

פרופיל הרעפים:

קיימים שני סוגי פרופיל לרעפים: רעפים שטוחים ורעפים גליים.

רעפים שטוחים, כשמם כן הם וכשהם מונחים על המרישים (לוחות העץ של הגג) אין "גל" מתחתם, בינם לבין המריש (לָאטָה). לעומת זאת ברעפים הגליים קיים "גל" מתחת לרעף. מלבד ההיבט האסטטי, שכל אחד בוחר את צורת הרעף וגונו לפי טעמו, יש להביא בחשבון שתי משמעויות נוספות שיש לרעף גלי: הראשונה - חדירה של ציפורים מתחת לרעף (מפורט בהמשך) והשנייה נושא אוורור הגג (יפורט בטור אחר).

הגנה מפני קינון של ציפורים:

ברעפים גליים מעצם היותם גליים, קיימת אפשרות לציפורים להיכנס לחלל שנוצר מתחת לרעף התחתון, להתמקם ולהקים קֵן, בין הרעף לבין חומר הבידוד.המקרה הפחות טוב הוא כשאין יריעת בידוד, ואז הציפורים חודרות ומקימות קן בתוך חלל הגג.

לעיתים, מתוך כוונה למנוע מציפורים לקנן, משתמשים ב"קוצים" העשויים פלסטיק המונחים לאורך היקף הגג, מתחת לרעפים. מניסיון, קוצי הפלסטיק לא "מרשימים"את הציפורים ואינם מהווים מכשול מפני קינון.

לא תמיד קיימת גישה לכל הרעפים לצרכי אחזקה ולעיתים, גם אם היא קיימת, היא מורכבת. המשמעות היא, שאם הציפורים יגיעו אליכם ויקימו את הקינים, תהיה לכם בעייה להסיר אותם וחלק מהציפורים יחזרו מידי שנה. לכן, כדאי לכם כבר בשלב התכנון של הבנייה, להביא בחשבון הגנה ראוייה כנגד ציפורים בגגות הרעפים.

ישנם סוגי הגנה שונים למקרים אלו כגון כיסוי הגל באמצעות פח מתכת או חומרים אחרים וכדאי לבחור חומר מתאים. החשוב מכל הוא לוודא, כי הכיסוי של פני הגל שמתחת רעפים יהיה אטום לגמרי, כך שלא יֵיראה מבחוץ שקיים חלל מתחת לרעפים.

אם תבחרו ברעפים שטוחים, אין מקום לציפורים להיכנס ומבחינה זו הרעפים השטוחים "סוגרים את הפינה" (או את הגל).

אם תבחרו ברעפים גליים, הביאו בחשבון את גם את עלות הגנה בפני ציפורים בכל היקף הגג.

רעפים מיוחדים:

כשאתם רוכשים את הרעפים, הביאו בחשבון גם את הרעפים המיוחדים. הרעפים הם מיוחדים גם בצורתם ולא פחות חשוב, גם בעלותם.כדאי לדעת עובדה זו כדי להימנע מהפתעות.

דוגמא לרעפים מיוחדים:

הרוכבים: זו שורת הרעפים המיוחדים שנמצאת ברכס הגג וצורתם מעוגלת, כך שתאפשר למים לגלוש מהרכס אל שני צידי הגג.
רוכב סיום או רוכב קצה:זה רוכב שנמצא בקצה הרכס ומסיים אותו. הרוכב הזה הוא מעוגל גם בקצהו (ולא רק בצידיו) ומותקן בקצה שורת הרוכבים. יכולים להיות מספר רוכבים בגג בהתאם למבנה הגג.

רוכב מפוצל: במקרה שהגג שלכם מתפצל לכמה כיוונים יהיה לכם רוכב מיוחד המשמש צומת למפגש הרוכבים.

רעפי אוורור: על מנת לאוורר את חלל גג הרעפים,מתקינים רעפי אוורור בשורות העליונות של הגג. שימו לב, שאם פתחי האוורור ברעפים גדולים, הם יכללוגם רשת הגנה מפני חדירת ציפורים.

רעפי מעבר לצינורות: אם קיים צינור אוויר למערכת האינטסלציהשעולה לגג (והרבה פעמים הוא קיים) הוא צריכה לחדור דרך גג הרעפים ולעלות מעל פני הגג. כדאי שהצנרת הזו תחדור דרך רעף מתאים ולא ליצור טלאי או לשבור רעפים סביב הצינור. בנוסף כדאי להקפיד על איטום המרווח בין הצנרת לבין הרעף בחומר איטום שימנע חדירה של מים. החומר אמור להיות עמיד לאורך זמן בשמש הקופחת במהלך הקיץ, כך שלא יתייבש ויפסיק לתפקד תוך זמן קצר ואת התוצאות תרגישו בחורף הבא.

מהו השיפוע של גג רעפים? ואיך מאווררים את הגג? על כך בטור הבא
בהצלחה.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת