אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

גגות: גג רעפים או גג שטוח - מאמר שני

צפיות: 2923

בטור הקודם דיברנו על כך שגגות שטוחים המחופים ביריעות בִּיטוּמֵנִיוֹת (יריעות איטום) מחייבים אחזקה. ציינו שיש להקפיד לנקות את הגג השטוח לפני החורף, לפתוח מזחלות ומרזבים. אמרנו שבמקרים מסויימים יש לוודא שמרזבים אינם סתומים גם במהלך החורף.
בנוסף, ציינו שיריעות איטום, על פי תקן 2572 אמורות להחזיק מעמד 15 שנה לפחות. לאחר מכן, ובפועל, לעיתים אף פחות, יש לחדש את האיטום.

האם גגות רעפים עדיפים? האם גגות רעפים דורשים תחזוקה באותה מידה כמו גגות שטוחים?

בהשוואה לגגות שטוחים, גגות רעפים דורשים תחזוקה פחותה יותר: בגגות רעפים יש לוודא בתחילת החורף את יציבות ותקינות הרעפים, ואם קיים חיבור בין קיר לבין קו רעפים לבדוק שאין בעיית איטום.

בנוסף, יש לבדוק שמִזחלות (המנקזות את מי הגשמים אל המרזבים) בתחתית גגות רעפים, יהיו נקיות מעלווה, ענפים או לשלשת ציפורים. אם לגג אין מזחלות ומרזבים והשפיכה של מי הגשמים היא חופשית, לא נותר לכם אלאלבדוק עוד את יציבות המערכות השונות המקובעות לגג.

בנוסף, אורך החיים של רעפים הוא גבוה מאוד ורעפים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות מאוד מבלי שיש צורך להחליפם (בניגוד ליריעות ביטומניות הדורשות חידוש).

מיקום מערכות במקרה של גג רעפים:

גם אם החלטתם "ללכת על" גג רעפים, עליכם לחשוב היכן תמקמו את המעבים של המזגנים? האם תמקמו אותם על גג הרעפים? בגינה היפה שלכם? תתלו אותם על קיר הבית מעל או מתחת לאיזה חלון? מן הסתם, לא תרצו שהמזגן ירעיש מתחת לחלון כלשהו, ותעדיפו להסתיר את המזגנים, אלא, שאתם צריכים לחשוב על זה מספיק בזמן ולתכנן את זה מראש. הרבה אנשים שוכחים להתייחס לנקודה זו ובסוף המעבה תלוי על גג הרעפים או מונח בחצר.

בנוסף, היכן תמקמו את דודי השמש שלכם? את הקולטים? האם דודי השמש יזדקרו מעל גג הרעפים? או אולי מתחת לגג הרעפים? איך תתחזקו אותם? איך תתקנו דליפה בצנרת הקולטים? האם תטפסו בעצמכם או תניחו למים לטפטף עד שהדליפה תגיע למימדים כאלו, שתחליטו שכבר יותר זול להזמין טכנאי לתיקון מאשר לשלם את חשבון המים?

הַצָעתי לכם ונקודה החשובה לתשומת לבכם: גם אם יש לכם גג רעפים, השאירו חלק מהגג, כגג שטוח, שישמש כ"גג טכני" ואל תעשו את גג הרעפים על כל פני שטח הבית. מדוע?

כי בגג השטוח הזה תוכלו למקם את המערכות השונות, כגון מעבים של המזגנים, במקום למקם אותם בגינה, דודי שמש, צלחת לווין ועוד. הגישה של ילדים או אנשים לא רצויים למערכות אלו תהיה מוגבלת, כי הם יהיו על הגג. מבחינה אסטטית זה יהיה טוב יותר, כי המעבים לא יהיו גלויים. הרעש של המעבים, הנמצאים למעלה פחות יפריע לכם, אם בכלל, מאשר רעש של מזגן שנמצא מתחת לחלון.

נקודה חשובה נוספת - בטיחות:

חִשבו איך אתם ניגשים לגג. בין אם מדובר על גג טכני ובין אם מדובר על גג שכולו שטוח. כדאי מאוד שתהיה לכם גישה "פשוטה" אליו.
גישה "פשוטה" יכולה להתבטא בשני אופנים:

אפשרות ראשונה: באמצעות גרם מדרגות הנמצא מחוץ לבית. גרם מדרגות זה הוא נכון וטוב במקרה של גג שטוח ובמיוחד אם הוא מרוצף. כך ניתן להעלות את המעבים של המזגנים (מנועים) ואת דוד השמש ולתחזק אותם בקלות, כך תוכלו להעלות אורחים לגג, מבלי שהם צריכים לעבור דרך הבית ובכלל, גרם מדרגות חיצוני יכול להיראות מאוד יפה כשיש עציצים על המדרגות וכד'.

אפשרות שנייה: כניסה לגג מתוך הבית באמצעות גרם מדרגות או סולם.

בכל מקרה, גישה לבית באמצעות סולם גבוה "מבחוץ", הנשען על קיר חיצוני של הבית, הוא הפיתרון הכי פחות מומלץ והכי פחות בטיחותי. מדובר בעליה של כ-4.5 מ' לפחות (בבית בן קומה אחת), מתוך הנחה שעליכם גם לעלות על המעקה שבהיקף הגג.
זכרו שגישה הזו לגג, צריכה לשמש אתכם לאורך כל חיי הבית (או חייכם). בגיל צעיר אין לכם בעיה לטפס ולקפוץ על מעקות ולעלות בסולמות גבוהים והיציבות שלכם היא טובה. בגיל מבוגר יותר, זה נהיה קצת יותר מורכב. הרבה פציעות ואף אסונות קורים בגלל טיפוס באופן לא בטיחותי ונפילה מגובה.

חבר לעבודה בגיל 60, עלה לתקן על סולם כדי לתקן משהו בגג ביתו. הוא נפל מסולם מגובה של כ-3 מטר. לצערנו הוא לא נפל "טוב", ריסק את הקרסול והיה מושבת 3 חודשים. נכון להיום, מספר שנים לאחר האירוע, הוא עדיין צולע על ירכו, מתקשה בהליכה ובוודאי בירידה ועלייה במדרגות.
לכן, הביטו קדימה, גם לגיל שבו תהיו קצת יותר מבוגרים, כשכל הילדים יעזבו את הקן, וכבר יהיו עסוקים ועמוסים בשלהם ופחות זמינים לסייע לכם. אתם תרצו בעצמכם לעלות לגג וכדאי שזה יהיה באופן בטיחותי. דרשו גישה נוחה וראויה לגג כבר בשלבתכנון של הבית.

מה עוד צריך לדעת על גגות? בטורים הבאים.

בהצלחה.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת