רשימת מאמרים

בניית מרתף: החצר האנגלית - חלק שלישי

צפיות: 9923

אחרי שהסברנו שחשוב שהדרך למרתף תהיה "מזמינה" וחשוב שגרם המדרגות יהיה מואר, רחב, ונעים, נתייחס למרתף עצמו. מה חשוב לשים לב בעת תכנון המרתף? איך המרתף יהיה "מזמין"? מהי חצר אנגלית? נתחיל מהסוף: חצר אנגלית – מוגדרת בתקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות, תיקון 3 התשס"ח) כ"שטח בחצר הבניין, שמפלסו מתחת למפלס הקרקע או המדרכה הסמוכה, המיועד לספק אור ואוורורל שטחים וחללים במרתף הבניין", כלומר – זהו שטח בחצר, שמיועד לספק אור ואוורור לשטח המרתף.

איך יחדור אור למרתף שלנו?

ממשיכים את רצפת המרתף החוצה, אל מעבר לקו הקירות החיצוניים. סביב רצפה זו יוצקים קירות, מונעים מהעפר לגלוש אל תוך המרתף. כלומר, ניתן לצאת מהמרתף החוצה, ולהיות מתחת לכיפת השמים.

היציאה הזו – החוצה, היא החצר האנגלית.

כמובן, שיש לוודא שיש דלת הזזה, כך שניתן יהיה לסגור את היציאה מהבית שלכם אל החצר. לא פחות חשוב היא נקודת הניקוז של מי הגשמים שיורדים למקום הכי נמוך בבית שלכם.

לעיתים, הרשויות אינן מתירות שהחצר תהיה המשך לרצפת המבנה, אלא דורשות שהחצר תתחיל מחצי גובה קיר המרתף, כלומר שהחלון יהיה בחצי העליון של קיר המרתף בלבד. כלומר, לא תהיה אפשרות לצאת החוצה מהמרתף. תמיד אפשר לבקש ולנסות לקבל הקלות בנייה.

האם יש חשיבות לגודל החצר האנגלית?

תשובה: בוודאי. ככל שהחצר האנגלית עמוקה יותר (גובה חלונות היציאה מהמרתף , וככל שהחצר האנגלית רחוקה יותר, כלומר הקירות התומכים סביב החצר האנגלית רחוקים יותר, ייכנס יותר אור לתוך המרתף.

המרחק המזערי של הקירות מהמרתף הוא 80 ס"מ.

לעיתים הרשויות מגבילות את רוחב החצר האנגלית עד לגודל של 1.20. כל רשות לפי דרישותיה.

כמובן, היות שהקירות מגיעים עד לגובה פני הקרקע, יש למנוע מאנשים ליפול אל תוך המרתף. ניתן לעשות את זה בשני אופנים: על פני גג החצר האגלית, שהוא גובה פני הקרקע- קיימת רשת שעליה ניתן ללכת. או סביב החצר האנגלית עושים מעקה גבוה, כדי למנוע נפילת אנשים לתוכו.

כמובן, שיש לשים לב לניקוז רצפת המרתף.
יש לבודד את קיר המרתף החיצוני בידוד תרמי.

גובה מרתף:

הרבה פעמים יש הגבלה לגובה המרתף (2.20) והוא נחשב כשטח שירות. אולם אין גובה המרתף אינו מוגבל – כדאי שהוא יהיה בגובה "רגיל". כך יהיה יותר נעים לשהות בו.
האם יש הבדל היכן ממוקמת החצר האנגלית?

אז זהו, שהגענו לנקודה העיקרית של טור זה:

מיקום החלון האנגלי, נקבע לפעמים לפי הנסיבות של תוואי הקרקע, השטח מסביב וכו'. אבל אם יש אפשרות, אני מציע לכם למקם את החצר האנגלית – בצד דרום!

מדוע? כדי שהוא יהיה מואר באור טבעי במשך זמן רב ככל שניתן בהתאם למהלך השמש.

הסבר:השמש זורחת בכיוון מזרח, עוברת דרך צד דרום ושוקעת במערב.

אם החצר האנגלית תהיה בצד צפון, לעולם לא יחדור אור שמש ישירות לחצר או למרתף עצמו, אלא בשיא הקיץ, בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות לפנות ערב מאוחרות, וגם זה בספק. ביתר הזמן המרתף יהיה חשוך.

אם החצר האנגלית תהיה בצד מזרח, אזי בשעות הבוקר, עד לשעה 10 – 11, ובהתאם לעונות השנה, יהיה המרתף מואר. אולם בשעות הצהריים, לאחר שהשמש נטתה כבר דרומה, לא יכנס או ישירות לחלון אנגלי ובודאי לא לתוך המרתף.

באותו אופן, אם החצר האנגלית תהיה בצד מערב, אזי בשעות אחרי הצהריים – מ שעה 15-14 ואילך, המרתף יהיה מואר. אבל עד לשעות אלו זו המרתף יהיה חשוך יחסית.

לעומת זאת, אם החצר האנגלית תהיה בצד דרום, במרבית שעות האור, כלומר החל משעה 10 בערך ועד לשעה 15, עיקר שעות הפעילות שלנו, השמש תאיר את החצר באופן ישיר, ובחורף אף את חלל המרתף עצמו ו"ליהודים היתה אורה ושמחה".

לסיכום, אם אתם מעונינים במרתף עם חצר אנגלית, בקשו מהמתכנן שלכם, שינסה, בהתאם לתוואי השטח ושיקולים נוספים למקם את החצר האנגלית שלכם– בצד דרום.

בהצלחה.

 

 סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת