אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

בניית מרתף: מה לעשות כדי שיהיה נעים לרדת למרתף? חלק שני

צפיות: 3710

אחרי שהסברנו באיזו סביבה לא מומלץ לבנות מרתף, נשארנו עם הדילמה: האם בכלל כדאי לבנות מרתף?
אתם צריכים לברר עם עצמכם היטב: לשם מה אתם רוצים את המרתף? מה מטרתו? מה תעשו בו?
האם המרתף ישמש כמקום מגורים נוסף, לאחד הילדים? האם הוא ישמש כאיזור משחק לילדים? כחדר אורחים? כחדר מוזיקה עם בידוד אקוסטי לילדכם המוכשר שלומד לתופף? כמשרד בשבילכם? כמקום להכנת יין או כבישת זיתים? או מחסן עבור כל השמָעאטס שאתם לא מוכנים לוותר עליהם?

יש כאלו שיאמרו מיד:"אני רוצה מרתף. נקודה. יש לי אפשרות לבנות מרתף, אני רוצה לנצל את מלא זכויות הבנייה ויש לי תקציב מספיק. לְמה הוא ישמש? אני אראה בהמשך איך להשתמש בו בצורה מיטבית". לאלו אני אומר: אדרבה. בבקשה.

אולם אם התקציב שלכם מוגבל, ואתם ממש מתלבטים מה לעשות: האם לבנות מרתף או לבנות קומה עליונה במקומו? לכם אני אומר, שבו עם עצמכם, תבררו ותגדירו לשם מה אתם רוצים את המרתף.

תשאלו מיד: אם אני לא בונה מרתף עכשיו, לא אוכל לבנות מרתף בעתיד, ובכך אני לא מנצל את מלוא הזכויות שלי לבנות במגרש, לא חבל? אבנה עכשיו את המרתף ובהמשך, בעתיד, כשיהיה לי כסף, אבנה ואוסיף עוד קומה על הבית. לא כן?

תשובה: זו אכן אפשרות. אולם, אם בטווח הנראה לעין אינכם צופים הכנסה של כמה מאות אלפי שקלים לצורך הבנייה, וגם ככה בקושי תסתדרו עם תשלומי המשכנתא שאתם עתידים לקחת, עדיף שתבנו את הקומה העליונה על פני המרתף.

יש מספר יתרונות מאוד משמעותיים לקומה עליונה והם: אור, יכולת אוורור, גובה תקרה גדול יותר (בקומת מרתף הגובה מוגבל ל 2.20 בדרך כלל), לפעמים גם נוף, ובכלל, יותר נעים לגור מעל פני הקרקע מאשר מתחתיה.

לכן, אם רציתם את המרתף בשביל פינת משחק לילדים, תוכלו לבנות שטח בגודל זהה בקומה העליונה שישמש בשלב ראשון למטרה זו. בהמשך הוא ישמש כחדר שינה לבת המתבגרת שרוצה לגור בחדר בנפרד ובעתיד, אחד הילדים ומשפחתו הצעירה יוכלו לגור בו או שישמש לכם כמשרד, סטודיו, קליניקה אולהשכרה כשהקֵן יתרוקֵן.

לסיכום:

אם התקציב שלכם מוגבל, ולא נראה לכם בטווח הנראה לעין שיהיה בידכם התקציב הנדרש להוספת הקומה, עדיף לבנות קומה עליונה מאשר תחתונה.

נקודה נוספת: אם בכל זאת החלטתם לבנות מרתף, קחו בחשבון שהוא צריך להיות "מזמין", כלומר שיהיה נעים לגשת אליו ולשהות בו.

איך גורמים למרתף להיות "מזמין"?

השלב הראשון החשוב הוא הגישה למרתף, כלומר גֶּרֶם המדרגות:

ישנם גרמי מדרגות צרים, ארוכים ואפלוליים וכשאתה מביט בהם, אתה לא מרגיש בנוח, ואין לך חשק לרדת בהם אל המרתף. מדוע? כי זה מזכיר "מרתף חשוך ואפל" ממש כמו בסיפורים..
מצד שני יש מרתפים שנעים לך לרדת אליהם ואתה בכלל לא מרגיש שאתה יורד למרתף.

מה עושה את ההבדל?

תאורה: מרתף שהמדרגות אליו מוארות באור טבעי, הוא מרתף שהגישה אליו נעימה ובכלל לא מרגישים שיורדים אל מתחת לקרקע.

תאורה של גרם המדרגות אפשרית באמצעות חלון גדול, מוארך בחלל גרם המדרגות שיכניס הרבה מאוד אור. כמובן, שיש גם להביא בחשבון את הכיוונים של הבית, כך שהחלון לא ימנע פרטיות. לכן במקרים כאלו, אפשר שהזכוכית לא תהיה שקופה. אפשרות נוספת במקרה של בית עם קומה אחת וגג שטוח, ניתן למקם כיפת תאורה בגג הבית שתכניס הרבה אור מעל איזור גרם המדרגות היורד למרתף.

גרם מדרגות ארוך: גרם מדרגות ארוך "שלא נגמר"הוא פחות מזמין ממהלך מדרגות הולך וחוזר. אמנם על פי תקנות התכנון והבנייה (תקנה 3.39) ניתן לבצע 16 מדרגות במהלך אחד(ובמקרים מסויימים גם 22), אולם עדיף לפצל את מהלך המדרגות לשנימהלכים (הלוך ושוב).

רוחב גרם המדרגות: גרם מדרגות רחב, הוא גרם מדרגות מזמין. על פי תקנות התכנון והבנייה, תקנה 3.34 רוחב המדרגות בתוך דירה (בגרםשאינו לולייני) צריך להיות 80 ס"מ לפחות. רוחב זה הוא אולי תקני אבל הרבה פחות מזמין ונוח לשימוש במיוחד אם יש שני קירות משני צדיו. כששני אנשים רוצים לעבור בו (אחד לרדת והשני לעלות), הוא צר מידי וגורם אי נוחות במעבר. לכן, עדיף אם ניתן – גרם מדרגות ברוחב של 100 -110 ס"מ שהוא רוחב נאה.

מעקה שאינו אטום: מעקה מדרגות שהוא אטום, כלומר עשוי בלוקים או בטון, נותן הרגשה שנמצאים בתוך תעלה. זה פחות נעים. בדרך כלל, בצד אחד של המדרגות אין מנוס מקיר. אולם בצד השני של המדרגות, שהוא לרוב, הצד הפנימי, עדיף להתקין (לפחות בחלק מהגֶּרֶם) מעקה שאינו אטום, למשל מפלדה או מזכוכית, שנותן תחושה "פתוחה", "אוורירית" ונעימה יותר.

משטח ביניים (פודסט) ישר: עוד דבר אחד קטן - בין שני מהלכי מדרגות קיים משטח ביניים הנקרא בלשון המקצוע - פּוֹדֵסְט. לעיתים בגלל חוסר מקום, או רצון לחסוך במקום מוסיפים בפודסט מדרגות, ולפעמים הן בצורת טרפז. לעומת זאת אם הפודסט יהיה משטח ישר, ללא מדרגות, הוא הרבה יותר נוח, בטיחותי, יפה ומזמין.

אלו הם המאפיינים העיקריים הנדרשים לפני תחילת התכנון מדרגות למרתף. אם תציינו אותם בפני המתכנן, הוא יוכל לשלב אותם בתכנון.

אלו שיקולים נוספים כדאי להביא בחשבון בעת תכנון מרתף? מהי "חצר אנגלית"? האם יש משמעות למיקום שלה? על כך בטור הבא.

 סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת