אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

פינת המשפחה. איפה היא צריכה להיות?

צפיות: 2378

האם אתם רוצים פינת משפחה בבית שלכם? האם יש חשיבות למיקום של הפינה הזו?
הרבה משפחות מתלבטות אם כדאי שתהיה להן פינת משפחה, ואם כן היכן.
פינת משפחה כוללת בדרך כלל ספה שאפשר להתרווח עליה, מחשב או טלויזיה, שולחן קטן ובעיקר מקום "לא רשמי" להתקבצות כל בני המשפחה, שאינו חייב להיות תמיד "מצוחצח".

יש אנשים שאומרים:"אני לא צריך פינת המשפחה. יש לי סלון". ואם תשאלו אותם: איפה הילדים ישחקו? התשובה היא:"שישחקו בסלון. אני רוצה אותם לידי".
זו גישה אחת.

לעומת זאת, יש גישה הרואה בפינת משפחה מקום משחק לילדיםושהייה משותפת כתחליף לסלון.

לדוגמא:
מה תעשו כאשר הגיעה אליכם משפחה שגם להם יש ילדים והם משחקים בסלון בשמחה והמולה? אתם בסך הכל הזמנתם את החברים לקידוש אחר תפילת שבת בבוקר, רציתם קצת להחליף כמה מילים והינה, מרוב רעש, אתם לא מצליחים לשמוע אפילו את עצמכם? או מה עושים בשבת חורפית קרה וגשומה כשאי אפשר "לשלוח" את הילדים החוצה?

לכך נועדה פינת משפחה. אתם שבו לכם עם חבריכם בסלון, והילדים יהנו בפינת המשפחה.

השאלה היא איפה למקם את הפינה הזו?

בהרבה בתים אנשים ממקמים את פינת המשפחה בחלל המבואה שבסמוך לחדרי השינה.
זה טוב ויפה ובמיקום הזה יש חסרונות ויתרונות.

יתרונות:

היתרון הגדול הוא פרטיות. הפינה ממוקמת באיזור הפרטי של הבית (בניגוד לאיזור הציבוריכגון מטבח, סלון, פינת אוכל)ואם אתם רוצים לשבת בפיג'מה או בלבוש פחות הולם בפינה זו על מנת לקרוא עיתון, לצפות בטלויזיהאו לשחק עם הילדים, אין מניעה מצידכם לעשות את זה.
החסרונות:

אמנם הפינה ממוקמת באיזור הפרטי של הבית, אבל הרבה פעמים הילדים שלכם מביאים חברים הביתה כדי לצפות בטלויזיה, במחשב או סתם לשחק. איפה הם עושים את זה?בפינת המשפחה. כך יוצא, כך שאם אתם או יתר הילדים תרצו את הפרטיות שלכם, זה לא תמיד "עובד".

חיסרון נוסף במקרה בו פינת המשפחה צמודה לחדרי השינה הוא בעת שאתם הולכים לנוח מצד אחד, והילדים משחקים בפינת המשפחה, מצד שני. אם הם צופים בטלויזיהבשקט - ניחא. אולם אם הם משחקים ויש בניהם אינטראקציה (שלא לדבר על כך, כשהם מביאים חברים הביתה), אתם בבעייה. ילדים מתקשים לדבר בשקט או לשמור עליו לאורך זמן. כך שאם אתם מתכננים לישון צהריים בשבת בצמוד לפינת המשפחה, לעיתים התכנון שלכם לא יצלח.
לכן, אני רוצה להציע לכם מיקום אפשרי אחר לפינת המשפחה. פיתרון שראיתי אותו "עובד" כבר במספר בתים והוא עובד נהדר:

מקמו את פינת המשפחה בסמוך למטבח!

מה היתרונות:
היות שאנו (ההורים, או חלקנו) נמצאים או צריכים להימצא הרבה שעות במטבח, יש יתרון גדול כאשר פינת המשפחה נמצאת בצמוד:
אנחנו יכולים לבקר את מה שהילדים עושים תוך כדי ניצול זמן מלא מהמטבח.

במקרה של פעוטות, אתם יכולים להשגיח עליהם תוך כדי הכנת הארוחה. מצד שני הם יכולים לראות אתכם ונשארים רגועים.

במקרה של ילדים יותר גדולים, אתם בשליטה על התכנים של הטלויזיהוהמחשב. אתם יודעים בדיוק מתי נגמר הסרט, ואין סיכוי שהם יתחילו לצפות בסרט נוסף מבלי שתדעו. אתם יכולים לקרוא להם לארוחת צהריים או ערב כשהיא מוכנה, ואין חשש שמישהו "לא שמע" אתכם.

אתם גם יכולים לשבת לנוח ביחד עם הילדים, בזמן שהאוכל מתבשל, ולהיות "בקונטרול" כדי שהוא לא יישרף.

אתם והילדים יכולים לשבת לאכול בפינת המשפחה ואין צורך לטייל עם אוכל בכל הבית אילו פינת המשפחה היתהבמקום אחר.

אם אתם הולכים לנוח בחדר שלכם, הילדים (וגם ילדי השכנים)יכולים להמשיך לשחק בפינת משפחה הזו, מבלי שרעש שהם עושים ממש צמוד לחדריכם.

ובקיצור – גם אם אתם לא ממש משחקים עם הילדים, אתם נמצאים ביחד וזה חשוב!

עד כאן מנינו את היתרונות.

מה החסרונות?

אם אתם או ילדכם תרצו לשבת לצפות בסרט בפרטיות (בפיג'מה) ויש לכם אורחים בבית, או אם אתם רוצים לשוחח עם חבריכם שבסלון בפרטיות, הילדים נמצאים בסמוך ופרטיותכם אינה מלאה.

חסרון נוסף הוא אם יש לכם ילדים רעשניים במיוחדואתם דווקא אוהבים מאוד את השקט שלכם כשאתם נמצאים במטבח ו"שיעזבו אותי במנוחה, לא מגיע לי קצת שקט?" האפיון הזה לא מתאים לכם. לשיקולכם.

נקודה נוספת בעניין:

בילדותי, לא היתה בבית הורי פינת משפחה ואיזור המשחק שלנו היה בסלון. לכן, כשהיו מגיעים אלינו אורחים, היה מגיע גם המשפט הבא: "טוב ילדים, עוד מעט יש לנו אורחים. קחו עכשיו את כל הצעצועים שלכם ולכו לחדרים. הסלון צריך להיות נקי ומסודר לכבוד האורחים". אנחנו כמובן, היינו בחוסר רצון אוספים את הצעצועים והולכים לחדרים, ואף פעם לא מבינים: מה זה מפריע לאורחים שאנחנו יושבים יחד איתם בסלון ומשחקים בלֶגוֹ?

כדי למנוע מצב כזה, הינה עוד טיפ קטן נוסף, שישמח את עקרות הבית:

בעת אפיון הגישה לפינת המשפחה (הצמודה למטבח), רצוי שהגישה מהאיזור הפרטי של הבית (חדרי השינה), תהיה ישירות למטבח ולפינת המשפחה ולא תעבור בשום אופן דרך הסלון.

מה זה אומר?

זה אומר שאם הילדים שלכם נוהגים להסתובב בבית עם צעצועים, משחקים, נעליים, תיקים וכו' ומעבירים אותם לכל מקום בו הם נמצאים, אין מצב שהם צריכים לעבור דרך הסלון ומשאירים בו את החפצים שלהם. כך אין לכם צורך להתמודד עם ניקיון וסדר של הסלון. המשמעות היאשהסלון שלכם בכלל "מחוץ למשחק", הוא נשאר תמיד נקי ומסודר ועיקר ההתנהלות בבית היא בין המטבח ופינת המשפחה לבין חדרי השינה. והעיקר:אם פתאום יפתיעו אתכם אורחים, אתם "מסודרים" - תרתי משמע.

בהצלחה.

 

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת