אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

טעויות בבנייה: מהו אפיון וכיצד יחסוך לכם כסף? - חלק שישי

צפיות: 1960

בטור הקודם דיברנו על התכנון התקציבי בבנייה.
ציינו שתי סיבות לחריגות בבנייה: אומדן שאינו כולל את כל הסעיפים או אומדן אופטימי מידי.
שאלנו האם יש טעויות נוספות שעושים אנשים שגורמות לחריגות תקציביות? איך ניתן למנוע אותן?
סיבה מרכזית לתוספת בעלויות הבנייה היא אפיון (נקרא גם פרוגרמה) לא מלא:

מהו אפיון?

אפיון הוא הדרישות, הרצונות, החלומות שלכם שאתם רוצים מכל פונקציה ופונקציה בבית שלכם.

ניקח לדוגמא את חדרי השינה:

פונקציה אחת היא חדר הורים. פונקציה נוספת היא חדרי הילדים. האם אתם רוצים שחדר הורים יהיה צמוד לחדר הילדים? או שחדר ההורים יהיה בקצה השני של הבית?

מצד אחד, אם הילדים שלכם קטנים, תרצו שחדר השינה שלכם יהיה קרוב לחדר הילדים, כדי שתוכלו לשמוע אותם בלילות וכדי שהגישה לחדרים תהיה מהירה וקצרה.

מצד שני, אם יש לכם ילדים מתבגרים שמביאים את החברים והחברות הביתה, מן הסתם לא תרצו למצוא את הבת שלכם מודדת בגדים מול הראי בחדר השינה שלכם יחד עם כל חברותיה. לכן תרצו כניסה קצת יותר מבודדת או נפרדת לחדר השינה שלכם.

ההחלטה איזה קשר יהיה בין הפונקציות השונות היא שלכם, בשיתוף עם המתכנן.

 

חשוב להדגיש שהאפיון הוא שלב מקדים לכל התכנון והוא חשוב מאוד. מהאפיון נגזרות המשמעויות לכל תכנון הבית. האדריכל יסייע לכם לאפיין את הבית אולם אל תשכחו שיש לאפיין את הבית גם בנושאי החשמל ומערכות נוספות אחרות.

אם לא אפיינתם את המבנה ואת הדרישות המלאות שלכם מכל פונקציה, אתם עשויים למצוא את עצמכם נזכרים במהלך הבנייה שיש שכדאי להוסיףדברים שונים ותמצאו את עצמכם מבצעים שינויים או תוספות.

מהו אפיון לא מלא?

נושא שכיח שאין לו תכנון מלא הוא הפיתוח שמחוץ לבית:

אנו רוצים בית צמוד קרקע, כדי שנוכל ליהנות מהגינה ומיתרונות נוספים שבית כזה מקנה לנו. מצד שני אנחנו לא תמיד משקיעים בשלב בתכנון החוץ כמו שאנו משקיעים בבית אלא מסתפקים בכך ש"הגנן יתכנן".

הרבה פעמים תכנון החוץ נעשה בהתחלה יחד עם תכנון הבית, כסקיצה ראשונית, אבל כך הוא גם נשאר. בסוף שלב התכנון השינויים הנעשים הם מינוריים, כי אתם כבר חסרי סבלנות ורוצים להתקדם הלאה לעבר הביצוע ו"נסתדר".

צריך לדעת, שיש הרבה דברים שניתן וכדאי לתכנן מחוץ לבית. אם הם יופיעו בתכניות, התוספת בעלות היא נמוכה או זניחה. מצד שני – תכנון נכון יכול לשדרג לכם את איכות החיים כשאתם נמצאים בחצר שלכם.

דוגמאות לפונקציות שניתן לבצע בבית צמוד קרקע מחוץ לבית: גינה, פינות ישיבה, חצר אחורית, מחסן, מתלה לכביסה, פינת מנגל, איזור למשחק, חנייה לאופניםועוד. כל אחד מנושאים אלו דורש התייחסות בנפרד שישדרג לכם את איכות החיים ולא יעלה הרבה, אם תוכנן בזמן.

ניקח את נושא תליית הכביסה כדוגמא לאפיון חסר:

חלק מהאנשים מקצים מקום לתליית כביסה מחוץ לבית כדי שלא "לבזבז"חלק משטח המבנה ולכן תליית הכביסה נעשית בחוץ.

אם זה המצב אצלכם, עליכם לברר:איפה תכננתם למקם את מתלה הכביסה? הוא צריךלהיות במקום נגיש אבל מוצנע. אתם לא מעונינים שהאורחים שיושבים בסלון שלכם, ישקיפו על הכביסה שלכם ויראו איך נראים הבגדים התלויים ליבוש.

איזה סוג מתלה כביסה אתם רוצים? האם אתם מסתפקים במתלה כביסה בצורת "מטרייה" שיש להניף את הידיים עם הכביסה למעלה כדי לתלות כל בגד (ואח"כ להתכופףעל מנת להרים כביסה חדשה) או שהמתלה שלכם תלוי על גבי קיר, בגובה נוח (1.30 – 1.40 בערך) כשאתם עומדים זקופים?

היכן תקבעו את מתלה הכביסה? האם המתלה יהיה מקובע לקיר הפרדה בין השכנים או על אחד מקירות הבית?

האם חשבתם על יציאה נוחה מהבית לאיזור תליית הכביסה?רצוי שלא תצטרכו לחצות את כל הבית על מנת להגיע ממכונת הכביסה לאיזור התליה.

האם הבאתם בחשבון שכדאי לרצף אתהאיזור הזהואת דרך הגישה אליו, כך שאם אתם תולים כביסה בחורף, אתם לא צריכים להתבוסס בבוץ או אם נופלת לכם חולצה על הקרקע בקיץ, לא תצטרכו לכבס אותה בשנית אלא יתכן שתוכלו להסתפק בניעור קל?משמעיות האפיון הן שיש לתכנן שביל ומשטח מרוצף מבטון או מאבנים משתלבות(ליציקת הבטון יש יתרון: האבנים לא ישקעו, ויקח הרבה זמן עד שיגדל עשב בין האבנים). עלות יציקת משטח בטון היא זניחה, אם היא נעשית בזמן המתאים. עליכם להוסיף את השטח הריצוף למשטח אל סך הכמות הכוללת ולוודא שהנושאים האלו יופיעו בתכניות כחלק מהחוזה.

האם הבאתם בחשבון שאיזור התלייה לא יהיה במקום נמוך ביחס לפני הגובה של השטח שלכם, או על תוואי ניקוז מי הגשמים, כדי שלא יהיה מוצף מים בחורף?
האם אתם נוהגים לתלות כביסה בלילה? בלילה מאוד נעים לתלות, לאחר שהתפניתם מהעיסוק עם הילדים.האם תכננתם תאורה לאיזור הזה? האם המפסק של התאורה נמצא במקום קרוב ונוח? המשמעויות: תוספת של מנורה או שתיים בסמוך לאיזור תליית הכביסה ומפסק במקום המתאים.

האם לפעמים הכביסה נשארת חשופה במהלך היום? איך אתם מונעים מהשמש להזיק לכביסה (פסים..)? האם יש גגון מעל איזור חבלי הכביסה? או שתכננתם שאיזור תליית הכביסה יהיה מצפון לבית והבית מצֵל עליהם? (ראו טור בנושא הכנות לסוכה)
כל הנושאים האלו, של סוג המתלה, היכן לתלות, משטח בטון, שביל גישה, הכנת תאורה, גגון - הם עלויות קטנות מאוד יחסית, אם אפיינתם אותם בזמן והם מהויםחלק מהחוזה עם הקבלן. אם זו תוספת במהלך, ועל אחת כמה וכמה בסוף הבנייה, יתכן שתצטרכו לשלם מחיר מאוד, לפעמים על גבול הכדאיות.

לכן: אפיון מתאים מראש, ישדרג לכם את איכות החיים, ויחסוך לכם הרבה מאוד כסף במהלך הבנייה.
האם יש עקרונות שעל פיהן כדאי לאפיין את התכנון הבנייה?מהן העקרונות האלו? על כך – בטור הבא.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת