אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

טעויות בבנייה: למה לא כדאי לכם שהקבלן יתכנן?

צפיות: 1975

בטור הקודם דיברנו על היועצים, מלבד האדריכל והמהנדס שכדאי להיעזר בשירותם לצורך בניית הבית.
נשאלת השאלה: אם יש לי קבלן חשמל אינסטלציה ואיטום מעולים, למה זה לא מספיק, מה אכפת לי שהם יתכננו? וגם, הרי בקושי יש לי כסף לבנייה, נראה לך שיש לי עוד כסף להשקיע בתכנון?

בתגובה, אפשר לשאול שאלה מקבילה:כשאתם רוצים לבנות בית, למה אתם לא פונים ישירות לקבלן ואומרים לו: "משה קבלן יקר, תבנה לי בית, איך שאתה חושב, שיהיה יפה, נחמד ופרקטי"? למה אתם פונים קודם כל לאדריכל, מתכננים את הבית ורק אז נותנים את התכניות לביצוע לקבלן?!

"תוכלו לומר:טוב, במבנה החדרים, בעיצוב אני מבין ואני יודע איך זה ייראה. אבל בחשמל, אינסטלציה ואיטום אני לא מבין, וגם מה אכפת לי איך התשתיות יהיו? את התשתיות – אני לא רואה ו"העיקר שזה עושה את העבודה".

ראשית, כפי שאתם פונים לאדריכל, וסומכים על מקצועיותו (אחרת לא הייתם פונים אליו), מסבירים לו את הצרכים והרצונות ויש לכם גם הערות ודרישות,כך גם תוכלו להציג את הצרכים והדרישות שלכם ליועצים האחרים שצריכים להיות שותפים בתהליך לתכנון הבית.

נכון שתשתיות (מים, חשמל, איטום) הן לא עבודות "אסטטית" כמו – ריצוף אלומיניום נגרות וכד' שניתן לראות בעיניים והרוב גם פחות מבינים בהן ומשתמשים רק ב"תוצר המוגמר", אבל בתשתיות אנו לא מרגישים את הבעייה, כל עוד היא לא קיימת. ברגע שהיא מופיעה – יש לה נוכחות חזקה:אם "הפקק" של החשמל קופץ כל שני וחמישי, אם יש דליפה בצנרת, או כתם ירוק מטחב על הקיר – רק אז מרגישים שהתשתיות לא תקינות. לכן, לא כדאי להקל ראש בנושאים אלו ויש כמה סיבות

מדוע כדאי להיעזר ביועץ:

 כשאין תכנון – הביצוע יהיה מנימאלי:

כשאין תכנון (אלא תכנון אדריכלי של אבזרי הקצה בלבד - מיקום מפסקים מנורות ושקעים), הקבלן ובצדק, יבצע המינימום ההכרחי, כי כדי לקבל את העבודה שלכם הוא נתן לכם את ההצעה הכי נמוכה שהוא יכול. אבל אז, יהיו שתי אפשרויות: או שאכן הביצוע יהיה מנימאלי וסביר שלא תהיו מרוצים כי חשבתם שתקבלו משהו אחר טוב יותר.או, כפי שקורה בהרבה מקרים,שהקבלן יראה לכם היכן כדאי לכם להוסיף או לשנות. עבור השינויים והתוספות האלו תשלמו בנפרד מחיר מלא.

דוגמא של העדר תכנון וביצוע מנימאלי: לחבר שלי שבנה באמצעות קבלן מפתח לא היה תכנון חשמל (אלא תכנית אדריכלית). הקבלן מצידו, ובצדק, עשה את המינימום, כפי שהתחייב בחוזה והתקין את כל מערכת התאורה בבית על בסיס שני מפסקים בלוח החשמל בלבד (הדרישה המנימלית בחוק). החבר, כשבא להסדיר את תאורה לשבת, גילה להפתעתו שהוא לא יכול להפריד את התאורה בין חדרי השינה לבין איזורים ציבוריים בבית ועדיין יש לו עגמת נפש רבה.

ייתכן שיש אנשים שלא משנה להם כמה מפסקים בארון החשמל מכבים את התאורה, אולם לאנשים שומרי שבת, המעוניינים להפריד את התאורה למספר מעגלים באמצעות מספר שעוני שבת, זה חשוב ומשפיע על איכות החיים, לאורך זמן. עלות ההפרדה בין המעגלים היתה אפסית, וניתן היה לעשותה בקלות, אילו היתה דרישה כזו.

תכנון לפי האינטרסים שלכם:

כאשר יש לכם יועץ שמתכנן לכם את המערכות הוא מוודא שהצרכים והרצונות שלכם יהיו בתוך התכניות והמפרטים. הוא בוחר עבורכם אתהחומרים הנכונים והאיכותייםל דעתו ויציג לכם כבר מראש, מתוך ניסיונו, את השיקולים והשינויים והתוספות שכדאי לבצע במבנה לפני שנחתם חוזה עם הקבלןכדי למנוע מכם הפתעות. לעומת זאת אם תבצעו שינויים או תוספות בעצת הקבלן, כפי שאמרנו בסעיף הקודם, תצטרכו לשלם עליהם מחיר מלא.

בנוסף, על אף שיש קבלנים מקצועיים וטובים מאוד ואני אף מכיר אישית קבלנים מעולים שיודעים לתכנן היטב, אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם לקבלן, ככל שהוא מקצועי, עשויים להיות לו לעיתים,גם שיקולים נוספים כגון:נוחות בביצוע, ספקים או חומרים שנוח לו לעבוד איתם ואף שיקולים אחרים, שלא תמיד מסתדרים בקנה אחד עם שאיפותיכם.

שיקול דעת בשלב התכנון:

היתרון בשלב התכנון הוא שהעבודה נעשית ברגיעה יחסית. מתכנן האינסטלציה או החשמל, יכולים לראות חלק גדול מהבעיות ולפתור אותן בצורה אופטימלית, לרבות השפעות והשלכות על נושאים אחרים.
כאשר התכנון נעשה תוך כדי ביצוע או כשיש צורך בשנויים בזמן הביצוע, רוצים לצמצם את משך זמן הבטלה או עיכוב הפועלים ונוטים לקבל החלטה מידית. לא תמיד ההחלטה נעשית בשיקול דעת מספיק עם ראייה כוללת, הרואה את ההשלכות וההשפעות של השינוי.

אם החלטתם להזיז או לבטל קיר בעת הביצוע,עליכם להבין את המשמעות, הכוללת לעיתים הזזה של נקודות החשמל ותקשורת: מפסקים, שקעים וכד' או צנרת מים ודלוחין, כאשר בצנרת ביוב דלוחין הגמישות לשינויים היא קטנה יותר.
פה המקום להעיר, שאי אפשר להימנע לגמרי מבעיות בתכנון, וגם אם הכל תוכנן היטב, עשויות להיות פה ושם נקודות שמתגלות רק במהלך הביצוע.

התכניות והמפרטים מהווים הנחיות ברורות לביצוע:

התכנית והמפרטים מהווים שפה משותפת בין בעלי המקצוע:בין המתכנן, הקבלן המבצע, הפיקוח וכל המעורבים מקצועית בבנייה. כשיש תכנית אי אפשר לטעון:"אה... לא עשיתי כי לא הבנתי אותך, לא ידעתי שלזה התכוונת, למה לא אמרת בדיוק כשהיינו בשלב הזה או פשוט שכחתי". התכנית היא כלי בידי כל הגורמים המעורבים שמבטאת את הדרישות שלפיהן צריך לעבוד ואין לסטות ממנה.
אם אין תכנית, או מפרט טכני, כל מה שתבקשו בעל פה מהקבלן – אלו מילים בעלמא שקשה יהיה לעקוב אחר ביצוען, או במקרה של תביעות משפטיות –באמיתותן, כי אתם אומרים דבר אחדוהקבלן מבין דבר אחר.

דוגמא לבעיות תקשורת: לשכנים שלי לא היתה תכנית חשמל. הםישבו עם קבלן החשמל שלהם והציגו בפניו את כל ההכנות הנדרשות לשבת. הקבלן הנהן בראשו לאות כי הוא מבין את מבוקשם. הם יצאו מהשיחה בטוחים שהקבלן מבין את מבוקשם וכל נושא החשמל והכנות לשבת – סגור מבחינתם. להפתעתם, לאחר שהקבלן סיים את עבודתו הם גילו שאין שום קשר בין מה שהם בקשו לבין מה שבוצע בפועל. כל מעגלי התאורה שהיו אמורים לפעול עם שעון שבת – לא רק שלא היו אלא שיש להם בעיות חשמל אחרות נוספות. לא זאת, אלא שהם גם אינם יודעים כיצד לתקן את הבעיות. כל מערכת החשמל בבית סבוכה וללא פתרון. הקבלן לטענתו אמר שהוא ביצע כפי שהם בקשו. איך כעת הם יכולים להוכיח אחרת? אילו היו תכניות של מעגלי החשמל ולוח החשמל, עוגמת הנפש היתה נחסכת ולפחות ניתן היה לנסות להבין את מבנה מערכת החשמל שבוצעה בבית על מנת לתקן.

האם יש סיבות נוספות מדוע עדיף שיהיה תכנון "מסודר"? למה ההשוואה בין הצעות מחיר, כשאין תכנון, הן לא נכונות? ואיך ניתן לפקח על הביצוע כשאין תכניות? על כך בע"ה בטור הבא

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת