אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

טעויות בבנייה: מיהם היועצים שבהם כדאי לכם להיעזר?

צפיות: 1960

בטור הקודם שאלנו האם האדריכל ומהנדס הקונסטרוקציה (ומעצב פנים) הם המתכנים היחידים שצריכים להיות לכם לצורך תכנון הבית. הסברנו שעל אף שהאדריכל עושה את מלאכתו נאמנה ובשלמות, יש נושאים שהאדריכל "בהגדרה" אינו מתכנן אותם והאחריות לתכנון נושאים אלו חלה עליכם. אם אינכם מבינים מספיק (וכך חלק גדול מהציבור) כדאי להיעזרביועץ מתאים, והבאנו את נושא החשמל והתקשורת כדוגמא.
זה המקום לציין שבענף הבנייה בכלל, היועצים בתחומים השונים נוטלים חלק ניכר בתכנון. לעומת זאת במקרה של בנה-ביתך, ציבור הבונים נוטה לא להיעזר ביועצים השונים בגלל העדר מודעות וגם בגלל שהתכנון פשוט יחסית. אף על פי כן, אני ממליץ לא "לחסוך" ביועצים האלו, כי את העלות שלהם, תכסו באמצעות מניעת טעויות, והקטנת תוספות ושינויים שעליהם תשלמו או באיכות חיים או בכסף מלא.
האם יש נקודות או נושאים נוספים שאינם"מכוסים"בהכרח על ידי האדריכל וכדאי לשקול סיוע ביועצים נוספים?

אינסטלציה:

כמו בחשמל, גם את מערכת האינסטלציה האדריכל אינו מתכנן, אלא מציין את מיקום אבזרי הקצה: את הברזים,סימון פתחי הדלוחין, פתחי ניקוז מי גשמים ומוצאם ואולי אף את מיקום מרכזיית המיםוסוג החומר ממנו עשוייה הצנרת. האדריכל לא קובע את קוטרצנרת המיםאו את מספר השלוחות. הוא לא קובע אתהשיפועים של קווי הביובוהדלוחין, את מיקום קופסאות הביקורת או מחסומי הרצפה, אתמיקום תאי הבקרה (שוחות הביוב), ובמיוחד אינו מתייחסלמקרים מעט יותר מורכבים – למשל אם אתם רוצים שיהיו לכם שירותים במרתף אולם קו הביוב גבוה מהמרתף שלכם. במקרה זהצריך שוחת ביוב עם משאבה טבולה, מערכת פיקוד ומצופים וכו'.

במקרה של אינסטלציה, כל אחד מחוייב להגיש תכנון אינסטלציה לצורך קבלת אישור מהרשויות. אני ממליץ שתכנון האינטסלציה יהיה מלא הן לצורך בקרה על איכות העבודה והן לצורך התיעוד, כשבעתיד תרצו לעשות שינוי, תוכלו לדעת היכן עוברים הצינורות או נמצאים תאיהבקרה (שוחות הביוב) ולאן הם מתחברים.

איטום:

בנושא חשיבות והקפדה על האיטום התייחסנו במאמרים קודמים. נזכיר שוב שחשוב שיהיו לכם תכניות איטום מלאות שיתייחסו לכל הפרטים והמקומות הדורשים איטום.
לאחרונה ראיתי רשימת פרטי אטום שנמסרו למישהו שבונה. בין היתר הופיע פרט איטום לחלון כיס. הפרט היה ממש מפורט, התייחס להרבה נקודות:"אף מים"בסף החלון, איטום מתחת לסף וכו'. אולם פרט אחד מאוד חשוב היה חסר:הפרט התייחס לאיזור פתח החלון אולם לא לאיטום הכיס או לניקוזו. כפי שכתבנו בעבר, בחלונות כיס קיימות בעיות איטום וכדי למנוע זאת, יש לדרוש התייחסות בתכניות.

בידוד תרמי:

תקן 1045 חלק 1 "בידוד תרמי בבניני במגורים"הוא תקן מחייב ולכן בדירות "רגילות"הנמכרות על ידי קבלנים רמת הבידוד התרמי אמורה להיות לפי תקן זה. לעומת זאת, אנשים רבים שבונים בית צמוד קרקע אינם מודעים לנקודה זו ולכן לא דורשים בידוד תרמי. לבידוד התרמי יש השפעה על איכות החיים בבית – הן בחורף והן בקיץ והן על צריכת החשמל שלכם. לכן, כדאי לדרוש מהמתכנן התייחסות לתחום זה.

אקוסטיקה:

במקום שיש בו תקרות גבוהות –עשוייה להיות בעיית אקוסטיקה והד חזק מאוד. ברגע שיש כמה אנשים שמדברים ההד יופיע כרעש רקע ויפריע לכם לשמוע את היושבים מולכם גם אם הם יושבים ממש בסמוך. יועץ אקוסטיקה יסייע לכם להקטין את בעיית ההד. בנוסף אמור יועץ אקוסטיקה להתייחס לנושאים נוספים כגון מיקום רמקולים ומערכות שמע וכד'.

מיזוג אוויר:

מזגן מפוצל בחדרים "רגילים" אינו דורש יועץ מיוחד. אולם אם יש לכם בית מורכב או תקרות גבוהות מומלץ לשקול כבר בזמן התכנון להיעזר ביועץ מיזוג אוויר כדי לדעת מה גודל המערכות הנדרשותובמיוחד, מהן ההכנות הנדרשות והיכן למקם אותן.

חוות דעת שנייה:

בנוסף ליועצים המוזכרים לעיל, כדאי לשקול להיעזר בחוות דעת שנייה על התכנון שלכם ובדיקהשאתם "מכוסים" מבחינת התכניות והמפרטים.

לסיכום:

עליכם לדעת שיועצים שמסייעים לכם בתכנון הם "בצד שלכם" ואמורים לתת לכם תכנון טוב ומקצועי מבחינת התכנון והחומרים, יש לכם אחריות מקצועית וגם כתובת להתייעצות במקרה הצורך. אמנם סיוע ביועצים נוספים כרוך בתשלום נוסף,אולם הדבר יצמצם לכם במידה ניכרת חריגים, שינויים ותוספות שכרוכים הרבה פעמים בעלות הרבה יותר גבוהה.

תשאלו: אבל יש לי קבלן חשמל אינסטלציה ואיטוםמעולים, למה זה לא מספיק, מה אכפת לי אם הם יתכננו?וגם, הריבקושי יש לי כסף לבנייה, נראה לך שיש לי עוד כסף להשקיע בתכנון? על כך נכתוב בטור הבא.
 

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת