אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

מה הסודות שאתם חייבים לדעת לפני שאתם בונים את הסוכה?

צפיות: 2612

סוכות בפתח והפעם נעסוק בעניינא דיומא:

כשאתם מתכננים את הבית שלכם, האם התייחסתם לסוכה? האם חשבתם על המיקום שלה? על המשמעויות? על ההכנות שכדאי להכין?

יש שאומרים לי – "עזוב אותך, סוכות זה בסך הכל שבוע בשנה, משך זמן של פחות מ 2% בשנה, מה זה משנה לי איפה אני מקים את הסוכה? מה אני צריך להכין הכנות?"
ויש האומרים –"אדרבה, אם השקעתי כל כך הרבה ב"חומר", בעצים ובאבנים, במצווה כזו - ב"רוח", לא אשקיע"?
כך או כך, הנקודה הבאה עשוייה להועיל לכם.

איפה למקם את הסוכה?  יש מקום "טוב"?

מיקום הסוכה:

בנערותִי, החליט אבי ז"ל יום אחד, שבמקום להתארח בכל שנה אצל חברים, אנחנו נקים סוכה בעצמנו. אבי רכש סוכה "רגילה", עשוייה ממוטות מתכת, דפנות לבודות, סדינים ומחצלת.
גרנו בקומה רביעית בבניין בן 6 קומות, והחלטנו לבנות את הסוכה על גג הבניין. הגג היה מכוסה בזפת שחורה שהולבנה באמצעות שכבת סיד. מטרת הסיד היא להחזיר את קרינת השמש (כידוע הזפת שחורה ולכן קולטת חום) ולצמצם את כמות החום שהגג סופג, וגם הקומה שמתחתיו.
מעל גג הבניין – בלט חדר מעלית גדול ומכובד. החלטנו למקם את הסוכה מדרום לחדר המעלית. לא ידענו שזו תהיה טעות רצינית.
בערב סוכות היה מזג אוויר נפלא, הרוח נשבה והאוויר היה קריר ונעים וארוחת הערב היתה תענוג.
אבל בצהרי היום, כשעלינו לגג לסעוד את סעודת החג, קבלת הפנים שקיבלנו בגג היתה כזו – שהיינו בגבול "המצטער פטור מן הסוכה". מסתבר שהסיד עשה עבודה"מצויינת". הרגשנו שאנחנו מסונוורים מכמות הקרינה הגבוהה. הגג – פלט קרינה, הסוכה עמדה בשמש יוקדת, האוויר בתוך הסוכה (וגם מחוץ לה) עמד ולא זרם, כפי שקורא בחודשי הקיץ במישור החוף. החום בתוך הסוכה היה כבד מאוד ובקיצור – הרגשנו "מטוגנים". הסוכה תפקדה כחממה.
לא חשבנו ולא עלה בדעתנו שזה מה שיקרה.
בשנה שלאחר מכן, ובשנים הבאות, מיקמנו את הסוכה בצד הצפוני ביחס לחדר המעלית שבראש הבניין. בצהרי היום, בשעות שאנחנו בדרך כלל סועדים את סעודת בוקר החג - השמש נמצאת במרכז הרקיע פחות או יותר. בחודש תשרי השמש עדיין לא מאוד נמוכה, אבל בזווית כזו, שקרני השמש לא יפגעו ישירות בסוכה עצמה אלא במבנה של חדר המעלית שהֵצֵל על הסוכה ולנו היתה הרווחה.
לכן, גם אתם, אם בשלב התכנון של הבית וחושבים (אם בכלל) היכן המקום המתאים למקם את הסוכה, רצוי למקם אותה בצד הצפוני של הבית, כדי שקירות הבית יָצֵלו על הסוכה עצמה. בסוכות בדרך כלל עדיין חם בצהרי היום, במיוחד במישור החוף ולכן כדאי להביא את השיקול הזה בחשבון, כדי שתוכלו ליהנות ממצוות הסוכה גם בשעות הצהריים.

אם אתם גרים באיזורים בהם קיימים בניינים סביבכם או סמוך לעצים שיכולים להצל על הסוכה, זה גם פיתרון טוב. אולם אם הסוכה הוקמה בשטח ללא הצללה, ובמיוחד אם הקמתם אותה על החנייה שלכם, המרוצפת באבן (במיוחד שחורה) או אספלט, קחו בחשבון שהריצוף והאספלט שסביב הסוכה קולטים חום וגם פולטים. החום נפלט ומוּסע אל היושבים בסוכה.

נקודה נוספת, אם הסוכה שלכם מתחת לפרגולה מבטון:

יתכן שיש לכם פרגולה מבטון ותכננתם להקים בה את הסוכה.
יש יתרונות רבים לפרגולה מבטון ונתייחס לכך בפעם אחרת. מצד שני, כדאי לשים לב לבעייה הלכתית שעלולה להיווצר, אם קורות הבטון רחבות מידי, וחוצות את הסוכה מצד לצד.
קורת בטון היא איננה דבר שגידולו מן הארץ ולכן איננה כשרה כסכך. אם הקורות יהיו רחבות יותר מ 4 טפחים (32 ס"מ לפי חישוב של טפח = 8 ס"מ), הקורה מחלקת את הסוכה לשנים. אם הקורה היא ברוחב של פחות מ 4 טפחים אבל יותר מ-3 (24 ס"מ), היא לא פוסלת את הסוכה אולם אסור לשבת או לישון תחתיה.
שולחן ערוך, סימן תרל"ב, "דברים הפוסלים בסכך", סעיף א: "סכך פסול פוסל באמצע בארבעה טפחים, אבל פחות מארבעה כשרה ומותר לישון תחתיו".

משנה ברורה–"פוסל באמצע": "הינו שהולך שיעור ארבעה טפחים על פני כל הסוכה באורכה, ושיעור ארבעה טפחים הוא מקום חשוב להפליג ולחוֹ ץ(לחצוץ) בין הדפנות, עד שאין הדפנות מועילות זו לזו ונראות כשתי סוכות ולכל אחת רק שתי דפנות".

משנה ברורה–"ומותר לישון תחתיו":"ויש פוסקים שסוברין, דאף דפחות מארבעה טפחים הסוכה כשרה, מכל מקום תחת אותו המקום אסור לישון ולאכול אלא אם כן אותו המקום הוא פחות משלושה טפחים, לכן יש להחמיר לכתחילה".

וכן כתב בילקוט יוסף: קיצור שולחן ערוך סימן תרל"ב:"סכך פסול שהונח ליד הסכך הכשר באמצע הסוכה, פוסל את הסוכה אם יש בו שיעור 4 טפחים, בין שהיה פסול מן התורה, בין שהיה פסול מדרבנן. אבל אם היה פחות משיעור ארבעה טפחים, הסוכה כשרה. ואם הוא פחות משלשה טפחים מותר לאכול ולישון תחתיו".


הרבה פעמים קורות הבטון הן ברוחב של 20 ס"מ. אם ניקח בחשבון גם את הטיח בעובי של 2 ס"מ מכל צד נקבל 24 ס"מ. אם יש לכם מספר קורות כאלו, החוצות את הסוכה, הנושא מתחיל להיות קצת יותר מורכב: השאלה היכן לשבת, היכן להושיב את האורחים: "כאן יש קורה, וגבר לא יכול לשבת, אבל אפשר להושיב את אשתו. רגע, אבל הילד צריך לשבת לידו" וכו', והעניינים עשויים להסתבך. לכן, עצתי, ודאו שהקורות בתכניות יהיו ברוחב של 18 ס"מ לכל היותר. 18 ס"מ + 2 ס"מ טיח מכל צד בסה"כ 22 ס"מ רוחב קורה, וזה פחות מ 3 טפחים וכך לא יהיה ספק או חשש לשבת מתחת לקורות אלו.

האם אתם גם ישנים בסוכה? מהן ההכנות נוספות שכדאי שיהיו בסוכה – בהזדמנות אחרת.


חג שמח.

 

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת