אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

דוד שמש: למי כדאי להתקין שני דוודים? ולמה?

צפיות: 2709

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

החל משנות השמונים בכל בית חדש שנבנה, חובה על פי החוקלהתקיןמערכת סולארית לחימום מים, או כפי שאנחנו מכנים זאת"דוד שמש".
אחד הדברים החינמיים שאנחנו מקבלים במתנה הוא השמש, וכפועל יוצא, חימום מים בעזרתה. בשיטה זו אנו חוסכים עלויות רבות הנדרשות לצורך חימום המים.
רוב ימות השנה יש שמש וגם בימות החורף, שאינם גשומים ומעוננים מאוד, ניתן לחמם את המים במידה רבה, באמצעות דוד השמש.

האם יש משהו שכדאי לשים לב אליו בעת תכנון? בביצוע? על מה לשים דגש?

ראשית, הפעם נתייחס לנקודה שתחסוך לכם כסף רב בעלויות אחזקה:

  • האם קורה לכם שנגמרו המים החמים לאחר שהילדים התקלחו ולפני שהתקלחתם בעצמכם (או להפך)?
  • האם קורה לכם שאתם רוצים להדיח כלים במים חמים ואתם עושים חישוב – "אם אני אדיח במים חמים, לא יהיו מים חמים למקלחות"?
  • האם אתם מההורים שצועקים: "ילדים – להזדרז, תכף נגמרים המים"?
  • ומה אתם עושים אם אחד מהילדים התקלח וצרך קצת יותר מים חמים? ממתינים ומחממים את המים באמצעות חשמל? באמצעות גז? מוותרים ומתקלחים במים פושרים או קרים? או שאתם באופן קבוע מוותרים מראש ו"מדליקים את הדוד" בכל מקרה, גם בימות הקיץ?

בהרחבה של הישוב בו אני גר, בכל הבתים מותקן דוד שמש אחד בלבד. רובם בנפח של 150 ליטר. מילא, כאשר קונים דירה מקבלן, אפשר להבין שיש דוד שמש אחד בלבד, אבל אם אתם מתכננים את הבית בעצמכם, ויש לכם משפחה גדולה מעל הממוצע (מ-6 נפשות ומעלה), או שאתם מתכננים להיות משפחה גדולה, האם שאלתם את עצמכם אם זה מספיק?

נעשה את החישוב: אדם רגיל משתמש בממוצע במקלחת ב-30 - 40 ליטר מים חמים.

החישוב של 30 – 40 ליטר הוא כמובן אישי, בממוצע בין חורף וקיץ (בחורף יותר) ומשתנה בין גברים לנשים (נשים יותר). בחורף אנחנו משתמשים במים חמים, יותר מאשר אנחנו משתמשים בקיץ. בחורף הנטייה הטבעית, מיד לאחר שנכנסים למקלחת היא קודם להפשיר את עצמנו, במים חמים ואח"כ להתקלח. לעומת זאת, בקיץ או במזג אוויר נעים –אנחנו ניגשים ישר לעניין.

אם נעשה חישוב, נמצאשדוד שמש בן 150 ליטר מספיק למקלחת של 4-5 אנשים בממוצע.

הרבה מהמשפחות בישוב בו אני גר, הן בנות 6 או 7 נפשות ואף יותר, והדבר מאוד שכיח בציבור המסורתי –דתי. המשמעות היא שאם אתם משפחה כז, ומתקנים דוד שמש אחד בן 150 ליטר, מראש אתם כבר יודעים שכמות המים בדוד לא תספיק לכל בני המשפחה ותצטרכו  לחמם עוד מים באמצעות חשמל או בכל שיטה אחרת.

אז הנה לכם טיפ שיחסוך לכם הרבה כסף: בכל בית שיש בו 6 נפשות ויותר, כדאי להתקין שני דודי שמש לפחו, ובגודל של 150 ליטר כל אחד. במשפחות גדולות יותר, כדאי להתקין אפילו דוודים נוספים או דוודים גדולים יותר.
כך לא תצטרכו להתחשבן, או למדוד לאחרים עם הסטופר את משך הזמן שבו הם מתקלחים, לגעור בהם או להתקלח עם מים קרים בכניסת השבת. יישארו מספיק מים חמים גם למקלחות וגם כדי שתוכלו להדיח כלים, כביסה או צרכים אחרים, ללא חשש או נקיפות מצפון שזה בא על חשבון מישהו אחר.

הכדאיות הכלכלית וגם ה"שקט" שתרוויחו, שווה את ההשקעה הנוספת של כמה אלפי שקלים בודדים. אם המערכת מתוכננת ובנוייה נכון ובאיכות טובה, לא צריך "להדליק את החשמל" יותר ממספר ימים בודדים בשנה, בימים מעוננים וגשומים מאוד.

נקודה נוספת אסתטיקה:

אנו משקיעים הרבה משאבים כדי שהבית ייראה יפה מבחוץ וגם מרחוק. אנחנו מקפידים על השליכט או חיפוי האבן, שמים לב לתריסים, לחלונות והדלתות, לרעפים וכד'. נקודה אחת שפעמים רבות – נקרא לזה "נשכחת" היא מראה דוד השמש המזדקר, מעל גג הבית. הרבה בתים מעוצבים, יפים, מהודרים ומטופחים, חלקם בעלי גג שטוח וחלקם בעלי גג רעפים ופתאום רואים את "ידידנו" (שבמדור זה) – דוד השמש.

אני לא אומר שדוד שמש זה לא מוצר יפה בפני עצמו. אבל, איך אומר את זה בלי להסתבך.. זה לא מתאים. זה לא "מדבר" עם יתר הבית, עם הסביבה, עם הקווים המרובעים, עם המרקם... אילו היה הבית כמו מרכז ז'ורז' פומפידו בפריז, שכל מערכות הצנרת שלו חשופות ותלויות מבחוץ, דוד השמש היה יכול להשתלב נהדר והיה אפשר להבין. אבל ברוב המקרים, לדעתי כמובן, זה פחות מתאים.

אם גם לכם זה מפריע, מה עושים? איך פותרים את נקודה הזו? על ידי הסתרת הדוד!
אם יש לכם גג שטוח - הפיתרון הוא הגבהת מעקות הגג סביב הדוד, באופן שהדוד כמעט לא ייראה מבחוץ. הקולטים אמנם יהיו חשופים לקרני השמש, אבל הדוד יהיה מוסתר. אם יש לכם גג רעפים – יתכן שניתן להסתיר את הדוד בעליית הגג (הקפידו לעשות את ההכנות הנדרשות במקרה של נזילת מים מהדוד).

ישנן רשויות המחייבות הסתרת דוד השמש והגבהת הקירות ההיקפיים בגג עד לגובה מסויים במתן ההיתר, וכדאי לבדוק זאת מראש, בעת התכנון.
מה המרחק בין הקירות לבין הקולטים הנדרש בתקן, כדי שהשמש תגיע לקולטים (מניעת הצללה)? האם יש סוגי דוודים שונים? ומה עוד צריך לשים לב בעת בחירת והתקנת דוד שמש?על כך בטור הבא.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת