אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

תכנון הממ"ד: איטום, בידוד ותקשורת - חלק שלישי

צפיות: 3732

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

בטורים הקודמים ציינו שעדיף שהממ"ד יהיה בקצה הבית, שחלון האלומיניום יהיה מסוג דרייקיפ, אך גם ניתן להשתמש בחלון הדף דו תכליתי. כמו כן כתבנו על האפשרות להתקין בממ"ד דלת הדף נגררת במקום דלת צירית, ודרישות למערכת אוורור וסינון ומיזוג אוויר.

כדי להשלים את התמונה לתכנון הממ"ד יש להתייחס לשלושה נושאים נוספים:

א. חדירת צנרת דרך קירות הממ"ד.
ב. בידוד תרמי של הממ"ד.
ג. הכנות ותקשורת בחירום.

מעבר צנרת דרך קירות ממ"ד:

אם יש לכם מזגן בממ"ד, מעבר צנרת המזגן(שני צינורות גז, הזנת חשמל למדחס וניקוז של המזגן) דרך קירות הממ"ד אל המדחס, צריך להיות אטום ועמידכנגד חדירת גזים. המפרט הכללי לעבודות בנייה פרק 59 "מרחבים מוגנים" תת פרק 09, מבחין בין שני סוגי אטמים:
"אטימת מעברים של צינורות, כבלים, מוליכי חשמל ותקשורת ברכיבים הפנימיים של המרחב המוגן (דרך קיר פנימי של הממ"ד א.ה.)... תבוצע לפי אחת השיטות המפורטות להלן:

א. באמצעות אטמים מתועשים מעוצבים..
ב. באמצעות חומרים משחתיים.."

כמה מילות הסבר:
אטם מעוצב מתועש הוא אבזר מיוחד, מתועש,המיועד לאיטום קדח או מעבר בקיר הממ"ד, שדרכו משחילים את הצנרת הנדרשת. הוא אוטם את המעבר בין הקדח בקיר הבטון לבין הצנרת המושחלת דרכו,באופן הרמטי, כנגד חדירת גזים.
אפשרות שנייה היא שימוש בחומרים משחתיים. חומרים משחתיים כשמם כן הם: מורחים את המעבר סביב הצנרת בחומר מיוחד (במשחה) המהווה איטום סביב הצנרת. החומרים המשחתיים והיישום יהיו כאמור בתקן ישראלי 5109.
ההתקנה תהיה באמצעות חברות בעלות אישור בר תוקף של פיקוד העורף ובתנאים נוספים.

בכל מקרה, דרישות פיקוד העורף הן לאטום את מעבר הצנרת של המזגן דרך קיר הממ"ד (הפנימי) בצורה מסודרת, באמצעות אחת משתי השיטות לעיל ולא להסתפק בסיליקון פשוט או טיח.
תכנון הניקוז של מזגן מפוצל ואופן התפעול בזמן חירום יהיו על פי הנחיות פיקוד העורף ויועץ אינסטלציה שלכם.

בידוד תרמי:

הממ"ד עשוי כולו מבטון. כל אלמנט מבטון, כגון: קיר, עמוד, קורה או חגורה, מהווה "גשר קור", כלומר מעביר קור (וגם חום) בקלותביחס לחומרי בנייה אחרים (כגון בלוקים, גבס, עץ וכד'). היות שכל קירות הממ"ד עשויים מבטון, הם מהווה גשר קור ומעבירים את הטמפרטורה החיצונית אל תוך הממ"ד בקלות יחסית.

כדי למנוע מכם לקפוא בחורף בממ"ד, בגלל הקור החודר דרך הקירות, יש לבודד את הממ"ד (וכן שאראלמנטי בטון שנמצא במעטפת המבנה שלכם) בבידוד תרמי.
תקן ישראלי (ת"י) 1045 חלק 1 "בידוד תרמי בבניניים: בניני מגורים" קובע דרישות מינימום לבידוד תרמי לבניני מגורים. רמת הבידוד התרמי הנדרשתתלוייהבאיזור בארץ בו ממוקם המבנה. יש הבדל בין רמת הבידוד התרמי הנדרשת למבנים בשפלת החוף, לבין מבנים בהר או בבקעת הירדן.

ישנן כמה שיטות לבודד את הממ"ד: מבחוץ (מחוץ למבנה) או מבפנים (בידוד על פני קירות הממ"ד) או לשלב ביניהן. לכל שיטה יתרונות משלה.

החומרים לבידוד מבחוץ יכולים להיות טיח טרמי או לוחות מבודדים (כגון קלקר).
החומרים לבידוד מבפנים יכולים להיות טיח טרמי או חומר מבודד, כגון: צמר סלעים מצופה בלוחות גבס.

זה המקום להוסיף שתי הערות:
א. טיח רגיל שעוביו כ-2 ס"מ, המיושם על גבי קיר בטון מחוץ למבנה אינו מבודד תרמית ואף רחוק מהרמה המזערית הנדרשת בתקן הישראלי (פחות מ 20% מהנדרש בתקן).
ב. טיח המיושם על בלוקי בטון, גם הוא אינו עומד ברמת הבידוד המזערית הנדרשת בת"י הנ"ל ורמת הבידוד המתקבלת היא בין 45% לבין 66% ביחס לנדרש בתקן, תלוי במיקום בארץ. כלומר אם תכננתם לבנות את הבית עם בלוק בטון "רגיל" וליישם טיח רגיל בעובי של 2 ס"מ, רמת הבידוד של הבית תהיה נמוכה מהנדרש. לכן, כדאילכםלהביא בחשבון את הבידוד התרמי בעת התכנון ולבודד את הבית או באמצעות שימוש בבלוק בעל בידוד משופר או בטיח תרמי.

מעבר לבידוד של קירות הממ"ד או יתר קירות הבית, יש צורך להתייחס לבידוד התרמי בָּמָקום בו קיים חלון הדף נגרר. היות שהחלון (בגודל 1 מ"ר) נגרר לתוך כיס ששטחו גם 1 מ"ר (כגודל החלון הנגרר לתוכו), יש צורך לבודד גם את איזור הכיס. היות שלא ניתן לבודד את הכיס של החלון מבחוץ, צריך לבודד את הקיר מבפנים. המשמעות היא שצריך לבצע בידודתרמי באמצעות טיח טרמי או לוחות בתוך הממ"ד, שיגזלו משטח הממ"ד עוד כמה סנטימטרים.

הכנות ותקשורת בחירום:

קו טלפון קוִוי בממ"ד הוא חובה על פי התקנות. חשוב שתהיה לכם גם תקשורת לטלויזיה ולמחשב ואפשרות לקלוט רדיו (לא תמיד יש קליטה של טלפון סלולרי או רדיו,כשהחלון והדלת ההדף סגורים וכשהממ"ד בקומת המרתף). בנוסף, כדאי לתכנן שקע ומקום לתליית תאורת חירום.

בהצלחה.
סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון של המערכות הממ"ד באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת