אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

תכנון ממ"ד: החלון, הדלת ואיוורור הממ"ד - חלק שני

צפיות: 9140

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

בטור הקודם ציינו שבעת תכנון ממ"ד עדיף שהממ"ד יהיה בקצה הבית כדי לאפשר גמישות בעתיד לשינויים, עדיף חלון הדף נגרר על פני חלון הדף צירי וכדאי לשקול להוסיף תריס הזזה במקביל לחלון ההדף לצורך פרטיות. בנוסף הזכרנו שמומלץ שחלון האלומיניום יהיה מסוג דרייקיפ.
האם יש פיתרון לחלון האלומיניום הגדול? מה לגבי דלת הדף הפלדה? האם אפשר להשתמש בדלת רגילה במקום דלת הממ"ד הרגילה? האם יש תחליף לדלת הפלדה הגדולה? מה לגבי דרישות לאיורור, סינון ומיזוג הממ"ד?

 

חלון הדף דו תכליתי נגרר:

כדאי לדעת, שלאחרונה הופיע מוצר חדש בשוק הבנייה: חלון הדף דו תכליתי. החלון הזה ממלא שני תפקידים כאחד: א. עמיד בהדף. ב. אטום לגזים. כל זה, במקום שני אלמנטים: חלון הפלדה הנגרר (שעמיד בהדף) וחלון האלומיניום גדול (האטום לגזים). חלון הדף דו תכליתי אפשרי עם כנף אחת או שתי כנפיים. היתרון: ראשית, כפי שציינו בעבר, שחלון ההדף עצמו נסתר וגלוי רק בחירום. בנוסף, ניתן להתקין חלון זכוכית רגיל (אופן שימוש בחלון או אם צריך להסירו בחירום – יהיה על פי הנחיות פקוד העורף), כדוגמת כנף על כנף (הזזה), ואין חשש שהכנף של החלון תתפוס מקום בחלל או יסכן את הילדים, כאשר פינת החלון פוגעת בראשיהם.

 

דלת הדף מפלדה:

דלת הממ"ד גדולה וכבדה, תופסת מקום בבית ויש לה "נוכחות". יש קושי לילדים ואף למבוגרים לסגור או לפתוח אותה. יש אנשים שמתקינים דלת נוספת, מעוצבת ודלת הממ"ד נשארת פתוחה לרווחה אולם עדיין בולטת לעין. מה עושים? אז כדאי לדעת, שכמו החלון שציינו לעיל, כך יש גם דלת הזזה לממ"ד. דלת זו היא דלת פלדה נגד הדף, גם היא עומדת בדרישות פיקוד העורף (פקע"ר) ובמקום להסתובב על ציר היא נגררת. הדלת קלה לתפעול, נגררת אל מחוץ ובמקביל לקיר הממ"ד וניתן לבנות לה כיס מגבס. באופן זה, בִּמְקום שדלת הממ"ד הגדולה והכבדה תתפוס מקום כבוד בתוך הבית, בזמני רגיעה היא נכנסת לתוך כיס יעודי ובעצם אינה גלוייה לעין. בחירום ובעת הצורך היא ניתנת לשליפה. בנוסף אליה מוסיפים למשקוף הממ"ד כנף של דלת "רגילה" במקום המתאים. הדלת הרגילה היא הדלת הפעילה בשגרה, וכולם יוצאים מרוצים.

 

מערכת סינון ואיוורור:

אם היתר הבנייה שלכם הוא לאחר מאי 2010, אתם מחוייביםלפי תקנות פקע"ר, תקנה 253 להתקין מערכת אוורור וסינון אוויר אב"כ בממ"ד כתנאי לקבלת טופס 4.

"בעת סגירת הממ"ד ושימוש בו כ"חדר אטום", מייצרת המערכת החלפת אוויר (החדרת חמצן ופינוי דו תחמוצת הפחמן). האוויר המוחדר עובר דרך סנן כימי ביולוגי המטהר את האוויר במקרה של המצאות חומר כימי/ביולוגי בזירה. שילוב שני המרכיבים מאפשר שהייה בטוחה ללא מגבלת משך זמן השהייה האפשרי. חשוב לדעת שממ"ד אטום (לעומת ממ"ד עם מערכת אוורור וסינון א.ה.) מאפשר שהייה בטוחה לפרק זמן מוגבל של עד 3 שעות (מתוך אתר פקע"ר). מערכת האוורור והסינון מזרימה אוויר אל תוך החדר ויוצרת בו "על לחץ" קל, כלומר לחץ גדול יותר מהלחץ בחוץ, (שאינו מזיק לאדם או לחיות בית) דבר הגורם מצב שבו אוויר מבחוץ לא יכול לחדור פנימה.

מערכת האיוורור והסינון צריכה להיות בעלת תו תקן של מכון התקנים הישראלי לפי תקן 4570. הכנות למערכת דורשות שני פתחי צ.א. (צינור אוויר) בקוטר 4" (כ-10 ס"מ) בקירות הממ"ד, אחד בקיר כלשהו, ואחר בקיר הנגדי (כרגע חובה בקיר הנגדי. בקרוב התקנות יאפשרו שיהיה בקיר אחר מקיר הכניסה, אולם במרחק מתאים)ושקע חשמלי רגיל 230 וולט חד-פאזי (מיקום פתחי צ.א. ונקודת החשמל יהיה כנדרש בתקנות).

המערכת הינה "קבועה" ובעלת נוכחות. לכן, תכנון מוקדם ובחירת דגם מתאים הם בעלי חשיבות גדולה. יש מספר דגמים של יצרנים שונים ולכל חברה דגם בצורה ובמידות אחרות. חלק מהדגמים אנכיים ("עומדים") וחלק אופקיים ("שוכבים"). חשוב מאוד לבצע סקר מקדים כבר בשלב התכנון כדי לבחור את הדגם שהכי מתאים לכם לתכנון החדר.

יש לוודא שמיקום של מערכת האוורור והסינון יאפשר פתיחה וסגירה של דלתות וחלונות לפחות עד זווית 90מעלות ולא תגביל את הכניסה למרחב המוגן.

 

מערכת מיזוג אוויר:

בנוסף למערכת אוורור וסינון שבה אתם מחויבים, תרצו, מן הסתם גם מערכת מיזוג אוויר. אבל רגע, זה בעצם אותו דבר – מערכת אוורור וסינון ומערכת מיזוג אוויר?אזו"ש: אז זהו, שלא. מערכת האוורור והסינון לוקחת את האוויר המזוהם מבחוץ, מסננת אותו ומכניסה אותו נקי לממ"ד. אם האוויר אינו מזוהם, משתמשים רק במערכת האוורור. לעומת זאת, מערכת מיזוג האוויר מקררת את האוויר ומייבשת אותו.

קיימת אפשרות למזג את האוויר בממ"ד באמצעות מיזוג אוויר מרכזי הממוקם מחוץ לממ"ד, ולצורך כך נדרשבקיר ממ"ד הפנימי פתח צינור אוורור בקוטר 8",שישמש להכנסת אוויר מהמזגן המרכזי.

לחילופין, ניתן להתקין מזגן בתוך הממ"ד. תקן 944 חלק 5 "מזגני אוויר - התקנה במרחבים מוגנים" מתייחס לאופן ההתקנה של מזגן מפוצל במרחבים מוגנים. בין היתר אוסר התקן על קיבוע המאייד(המאייד, הוא החלק בתוך הבית שאנחנו קוראים לו "המזגן")על קיר חיצוני: שם, סעיף 4.4.1: "היחידה הפנימית תותקן אך ורק על קיר פנימי ובמרחק של 20 ס"מ לפחות מקיר חיצוני".(כך שאם חשבתם שאפשר למקם אותו מעל החלון...)

שימו לב, שכשאתם מתקינים מזגן בתוך הממ"ד, המשמעות היא שיהיו לכם שני מִתְקנים שנראים כמו "שני מזגנים" (המזגן עצמו ומערכת אוורור וסינון),וכדאי לתכנן את המיקום שלהם באופן אופטימלי.

הערה: אם תכננתם לשלוט על המזגן המפוצל שנמצא בממ"ד, באמצעות שעון שבת המנתק את הזנת החשמל לשקע, יש לוודא שזו מערכת נפרדת מהזנת החשמל של מערכת האוורור והסינון, כך שאם המזגן מפסיק לפעול, מערכת האוורור והסינון לא תושבת.

איך מעבירים את הצנרת של המזגן דרך הקיר באופן ששומר על האיטום של הממ"ד?
האם יש צורך בבידוד תרמי של הממ"ד? במה הוא שונה מכל יתר חלקי המבנה?
על כך בטור הבא.
סוף מעשה –בתכנון תחילה.

הערה: אין מאמר זה מהווה חלופה לתכנון של המערכות הממ"ד באמצעות יועצים מתאימים.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת