רשימת מאמרים

תכנון ממ"ד: מרחב מוגן דירתי - חלק ראשון

צפיות: 7008

הערה: אין במאמר זה אלא המלצה בלבד ובכל מקרה יש להיעזר ביועץ מקצועי.

בכל בית חדש שנבנה, חובה על פי התקנות ההתגוננות האזרחית לבנות ממ"ד - מרחב מוגן דירתי.

האם יש משהו שכדאי לשים לב אליו בעת תכנון הממ"ד? האם יש דברים שכדאי לקחת בחשבון בעת התכנון?

אז ראשית, המיקום של הממ"ד עצמו. עדיף שהממ"ד יהיה בקצה המבנה כחדר צדדי. למה? כדי לאפשר לעשות שינויים בעתיד.


הסבר קצר: קירות הממ"ד עשויים מבטון. אין אפשרות להעתיק את קירות הבטון האלו ממקום למקום. כלומר, מיקום הממ"ד הוא קבוע ללא אפשרות לשינוי. המשמעות היא שביום שתרצו לעשות שינויים במבנה, כגון: להזיז או לבטל מחיצות בין חדרים כדי לשנות את גודלם, או לחלק את החלל של הבית באופן שונה, אם הממ"ד "תקוע" באמצע החלל של הבית, הגמישות שיש לכם כדי לבצע את השינויים תהיה מאוד קטנה. לעומת זאת, אם הממ"ד ממוקם בקצה הבית, יש בידכם אפשרות ליצור חללים בגדלים שונים כרצונכם (אלא אם יש עמודים וכמובן באישור קונסטרוקטור וכו') והגמישות שבידכם הרבה יותר גדולה.

בנוסף לנ"ל, כמה טיפים נוספים בעת תכנון הממ"ד:

  •  חלון אטום לגזים (חלון אלומיניום);
  •  חלון הדף (חלון פלדה, מאחורי חלון האלומיניום)
  •  דלת הדף (דלת פלדה);
  •  מערכת אוורור וסינון;
  •  איטום מפני חדירת גזים (איטום כניסות ויציאות של צנרת לממ"ד);
  •  בידוד תרמי.

להלן כמה דגשים:

  • חלון אטום לגזים בממ"ד: הכנף של חלון הממ"ד (חלון האלומיניום) יחסית מאוד גדולה (בגודל 1X1 מ"ר). כדאי שהחלון בממ"ד יהיה מסוג "דרייקיפ" – כלומר בעל שתי אפשרויות פתיחה: פתיחה צירית של הכנף כרגיל (הצירים בצידי החלון), ופתיחה של חלון קיפ (הציר בתחתית החלון והפתיחה היא מלמעלה).באופן זה ניתן יהיה לפתוח את החלון פתיחה מוגבלת, מבלי שכנף החלון תפריע בחדר ותתפוס מקום בחלל. בכך גם נמנעת סכנה של פגיעת פינת החלון בראשי הילדים. בחורף ניתן לפתוח את החלון באופן חלקי, מבלי לחשוש שרוח מצוייה "תעיף" את הכנף. בעת הצורך, תוכלו אם תרצו, לאוורר את הממ"ד כולו באמצעות פתיחה של כנף החלון לרווחה.לגבי כנף החלון - כדאי לתכנן את החדר, כך שיהיה לכנף מספיק מקום כדי להיפתח מבלי להיתקע בארון וכד'.
  • רשת נגד יתושים: אם אתם גרים באיזור כפרי, כדאי להוסיף לרשימת האלומיניום שלכם רשת נגד יתושים בחלון הממ"ד. הרשת תהיה בד"כ רשת גלילה שמקובעת בראש החלון ונגללת כלפי מטה במשיכה. בכל זמן שרוצים, הרשת נגללת כלפי מעלה וניתן לפתוח או לסגור את החלון.
  • חלון הדף מפלדה: מיגון הממ"ד דורש, מלבד התקנת חלון אטום לגזים (חלון האלומיניום), גם התקנה של חלון הדף מפלדה. חלון הדף זה צריך לעמוד בדרישות ת"י 4422 "פריטי מסגרות למקלטים חלק 2 פרטים למרחבים מוגנים".
  • להתקנה של חלונות אלו קיימות שתי אפשרויות:

א. התקנת חלון הדף דירתי צירי, כלומר שכנף החלון, או כנפי החלון (אפשרי שזה יהיה כנף אחת או שתי כנפיים) העשויים פלדה, נפתחים כלפי חוץ.


ב. התקנת חלון הדף דירתי נגרר, כלומר חלון ההדף הדירתי נגרר לתוך "כיס" (או לשני כיסים משני צידי החלון) הנמצא בדופן הממ"ד.


הרבה רשויות דורשות ביצוע חלון הדף נגרר בלבד ואכן הוא עדיף מכמה בחינות:


1. תפעולית: חלון הדף נגרר קל יותר לסגור בעת שצריך. במקרה של חלון הדף צירי, כדי לסגור את החלון, אנו נדרשים להוציא את הגוף אל מחוץ לחלון ולמשוך את הכנף הקיימת. לעומת חלון הדף נגרר, שבו ניתן לסגור את הכנף בקלות על ידי גרירה. שנית: במשך הזמן הצירים, העשויים מפלדה, מחלידים וסגירת החלון הופכת למשימה הדורשת יותר כוח. כדי למנוע את החלודה אתם נדרשים להתמיד ולגרז את הצירים. לעומת זאת, לחלון הדף נגרר, יש גלגלים בתחתית החלון הנתונים במסילה. הם אינם חשופים לגשם כמו כנף על ציר, ולכן ניתן להזיזם יותר בקלות.


2. חזותית. במקרה של חלון נגרר - אין כנף שבולטת מחוץ למבנה. שנית: במקרה של חלון צירי צריך לתחזק ולשמור על צביעה. לעומת זאת, חלון הדף נגרר, גם אם יחליד מעט, הוא נסתר מהעין, כי ברוב הזמן החלון פתוח.


3. אפשרות לאזעקה עם גלאי קרן או ווילון: אם תכננתם שיהיה לכם גלאי קרן או וילון מחוץ לממ"ד, לא תהיה בעייה להתקין אותו במקרה של חלון הדף נגרר. אבל אם יש לכם חלון הדף צירי, ברגע שהכנף פתוחה (ובשיגרה זה המצב הרגיל), היא "תחתוך" את קו הקרן והאזעקה תפעל. לכן לא ניתן להתקין גלאי קרן חיצוני או גלאי וילון מחוץ לדלתות פלדה על ציר וצריך למצוא פתרון אחר.
החסרון של חלון הדף נגרר הוא עובי הקיר הנדרש, שמקטין את החדר ב-5 ס"מ. עובי הקיר יהיה 30 ס"מ (לעומת 25 ס"מ בחלון הדף צירי): תקנות להתגוננות אזרחית תקנה 208 א. "הקירות החיצוניים של המרחב המוגן הדירתי, יהיו מבטון מזויין בעובי שלא יפחת מ-25 סנטימטרים. ואולם בקיר שבו יותקן חלון הדף דירתי נגרר, עובי הקיר לא יפחת מ-30 סנטימטרים".


תריס הזזה: יש שמתקינים, במקביל לחלונות ההדף גם תריסי הזזה מאלומיניום או PVC. תריסים אלו נגררים לתוך אותו הכיס של חלונות ההדף. בכך ניתן לקבל פרטיות בממ"ד. יש להביא בחשבון כי יתכן עובי קיר גדול יותר להוספת תריס האלומיניום.


איטום וניקוז הכיס של חלון הפלדה: יש לתכנן את האיטום והניקוז של הכיס בהתאם, כפי שאזכרנו באחד הטורים הקודמים.


האם יש פתרון לדלת ההדף הגדולה של הממ"ד?
מה צריך לדעת לגבי מערכת אוורור וסינון?
אם יש מערכת אוורור וסינון האם צריך גם מערכת מיזוג אוויר?
מה לגבי בידוד הממ"ד?
על כך בטור הבא.

סוף מעשה –בתכנון תחילה.

 

קבצים מצורפים

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת