אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

תקלה במזגן מיני מרכזי? איך לא לפרק את תקרת הגבס?

צפיות: 2601

בטור הקודם (בעניין מיזוג אוויר מרכזי) הזכרנו שמערכת מערכת מזגן מיני מרכזי מורכבת ממספר חלקים: המאייד, מרכזייה – חלק המחובר למאייד וממנו מתפצלים שרוולים שדרכם זורם האוויר הממוזג אל איזורי הבית השונים. תריסי פיזור אוויר/סלוטים, תריס אוויר חוזר.

הרחבנו על המאייד ועל תריס האוויר החוזר.

מה עוד כדאי לקחת בחשבון בעת התקנת המזגן? מה כדאי להוסיף?

פתחי שירות לתחזוקה:

לא אחת, קורה שיש תקלה כלשהי במאייד, למשל: נזילת מים קלה כי הצינור סתום או לא מוקם כראוי וכד'. השאלה היא איך ניגשים אל המאייד? איך אתם מגיעים אל האיזור הדורש טיפול ותחזוקה?הרי הוא נמצא מעל לתקרת הגבס? האם בשביל זה צריך לפרק את תקרת הגבס? או חלק ממנה?

וגם, מה יקרה אחרי שאיש המזגנים יתקן את המזגן? מי יתקן את תקרת הגבס ה"פצועה"? הרי איש המזגנים הוא לא איש גבס וצבע והוא לא יבצע את העבודה הזו?

אחרי איש המזגנים תצטרכו גם להזמין בעל מלאכה נוסף – איש גבס שיתקן ויצבע.

זה אומר שתשלמו לשני בעלי מקצוע.

זו לא הבעייה היחידה: חוץ מהעלויות הצפויות של תיקון תקרת גבס, העבודה גורמת ללכלוך ואבק – נושא רגיש במיוחד כשיש תינוקות.

אז מה עושים ?

כדי למנוע מצב שבגלל תיקון קל צריך לפרק את הגבס, כדאי שתתכננו בתקרת הגבס פתח שירות. דרך הפתח הזה ניתן יהיה לגשת ולתקן את הדברים הבסיסיים הדורשים תחזוקה.

המיקום של הפתח הזה צריך להיות במקום שיאפשר לכם לטפל בניקוז, בחיבור החשמל וכד'.

לפעמים הפתח של תריס האוויר החוזר (פירטנו בטור קודם) יכול לשמש גם כפתח גישה, רק צריך לוודא שהוא ממוקם במקום המתאים. אם לא, נדרש פתח שירות נוסף.

פתח שירות אין הכוונה שיש לכם פתח גלוי בתקרה, אלא שיש קירוי שניתן להסרה / לפירוק והחזרה מבלי להרוס את הגבס. כיום יש יצרנים שמתמחים בייצור פתחים סמויים בתקרות וקירות גבס (בדומה לארגז נסתר של תריס גלילה), כך שכל פתחי השירות יכולים להיות אסתטיים ולא בולטים לעין. מי שמביט בתקרה, לא מעלה בדעתו שמדובר בפתח סמוי אלא בפס קישוט עדין.

מה קורה אם צריך להחליף מאייד, כלומר לפרק את לב המערכת שנמצא מתחת לתקרת הגבס? אם מידות מאייד "דק" הן בסדר גודל של 90*90 ס"מ, או 70*60 ס"מ במאייד "עבה" יותר, הפתח שנדרש כדי להוציא את היחידות האלו צריך להיות כבר הרבה יותר גדול כדי לאפשר מרווח עבודה, לנתק את כל החיבורים, ואת הקיבוע לתקרה. אז מה עושים? האם כל התקרה צריכה להיות פריקה?

במקרה הזה יש שתי גישות:

הגישה הראשונה, אומרת ש"מאייד לא מתקלקל בכל יום, ולכן אין צורך בפתח כזה. ביום שנצטרך להחליף את המאייד, נפרק את תקרת הגבס באותו מקום ואחר כך נתקן אותה".

הגישה השנייה גורסת שטוב שיהיה פתח גדול מספיק כך שאם צריך לפרק משהו, נפתח את התקרה, ונוכל לגשת לכל פינה מבלי להרוס את כל תקרת הגבס ונחזיר הכל למקום בקלות.

לשיקולכם. בכל מקרה חשוב לזכור: לכל מזגן נדרש פתח שירות שיאפשר לכם גישה למערכת המוסתרת מתחת לתקרת הגבס. ביום שתהיה לכם תקלה, אפילו קלה ביותר, אם לא תהיה גישה לצורך תחזוקה, תצטרכו לפרק לפחות חלק מתקרת הגבס וכמובן, אחר כך, "להשיב עטרה יושנה".

מפזרי אוויר / סלוטים:

נקודה נשכחת נוספת היא – מפזרי האוויר. דרך המאייד נכנס האוויר למערכת ואז נפלט החוצה דרך תריס – הוא מפזר האוויר.

בשוק קיימים סוגים שונים של מפזרי אוויר מחומרים שונים (פלסטיק, אלומיניום), בעיצובים ובגדלים שונים.

אם אתם רוצים משהו מיוחד, מעוצב, תגדירו בדיוק מה אתם רוצים בחוזה. אם לא סיכמתם עם הקבלן שום דבר בנושא זה, תקבלו מפזר אוויר סטנדרטי מפלסטיק לבן וכדי "לשדרג" תצטרכו לשלם בנוסף.

לפעמים למפזר האוויר מפלסטיק יש יתרון:

בקיץ באיזורים לחים במיוחד או אם אחוז הלחות באוויר גבוה (הילדים השאירו דלת פתוחה), יתכן שנקבל טפטוף ממפזר אוויר מאלומיניום.

למה?

כי הוא, בשונה ממפזר מפלסטיק, מתקרר בעצמו (אלומיניום מוליך קור) מהאוויר הקר שזורם דרכו, הלחות הגבוהה מתעבית עליו וכשהיא מצטברת ונהפכת לטיפות, הן יטפטפו על הרצפה. הפתרון במקרה זה – לסגור את הדלת / המקור שמכניס את הלחות לחלל הממוזג, כך שאחוז הלחות באוויר ירד (המזגן מייבש האוויר).

לסיכום:

סכמו על מפזר האוויר שבו אתם מעוניינים. מפזר מפלסטיק זה גם טוב.

גופי תאורה בתקרת הגבס:

לרוב, כאשר תקבלו הצעה למזגן מיני מרכזי, לא בטוח שהיא תכלול תקרת הגבס/הנמכה, ובוודאי לא סינרים (הנמכה לאורך תעלות האוויר). יש מקומות שבהם תרצו שלאורך סינר הגבס יהיו גם גופי תאורה (ספוטים וכד') וגם בהצעת המחיר הזו, כמו תמיד, צריך לשים לב מה היא כוללת ובעיקר מה היא לא.

קרובים התקינו תקרת גבס למזגן המיני מרכזי. בהצעת המחיר שהם קיבלו מהמתקין (איש הגבס) לא היתה התייחסות לגופי תאורה. במהלך ההתקנה, היציע להם המתקין להוסיף גם "כמה גופי תאורה ליופי לאורך הסינרים". לשאלה "מה המחיר" - נאמר להם ש"כל גוף תאורה עולה 200 ₪".

כאשר הם הגיעו לשלב החשבון הסופי, הם הופתעו כאשר הם נדרשו לשלם תוספת כפולה. למה? כי "המחיר הוא של גוף התאורה. זה לא כולל את נקודת החשמל לכל גוף שעולה 200 ₪ נוספים". הם התקינו 10 גופי תאורה ושלמו 2000 ₪ נוספים. לא נעים.  

לכן, כאשר אתם מתקינים גופי תאורה בסינרי הגבס, בדקו היטב מה המחיר כולל ובעיקר – מה לא. 

לסיכום:

מיזוג אוויר מרכזי זו מערכת שלמה שדורשת התייחסות ותשומת לב לפרטים לתכולת המחירים. וודאו שאתם לא מפספסים פרט כלשהו, כדי להימנע מחריגים.

מה עדיף: מזגן מיני מרכזי? מפוצל? שניהם? איך להפעיל מזגן בשבת? על כך ועוד – בטורים הבאים.

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת