רשימת מאמרים

מזגן מיני מרכזי. מה חשוב לדעת?

צפיות: 12715

מה ההכנות הנדרשות למזגן מיני-מרכזי?

כפי שכתבנו בטור הקודם על ההכנות הנדרשות למזגן מפוצל, כך בדיוק אותן הכנות נדרשות גם במזגן מיני מרכזי. מלבד אלו, יש תכנון (ועלות) של דברים נוספים שכדאי להביא בחשבון כבר בעת התכנון הכולל של הבית.

מערכת מזגן מיני מרכזי מורכבת ממספר חלקים: המאייד והמנוע, צנרת הגז והחשמל שביניהם, מרכזייה – חלק המחובר למאייד וממנו מתפצלים שרוולים שדרכם זורם האוויר הממוזג אל איזורי הבית השונים (סלון, מטבח, פרוזדורים ואולי חדרים), תריס אוויר חוזר ותריסי פיזור אוויר/סלוטים.

המאייד:

המאייד של מזגן מיני מרכזי, כמו במזגן מפוצל, ימוקם בתוך הבית, אבל בניגוד למזגן מפוצל שבו המאייד תלוי על הקיר, מאייד של מזגן מיני מרכזי תלוי בתחתית התקרה. בצמוד לו תותקן המרכזייה.

המשמעות היא שאם אנחנו נרצה להתקין תקרת גבס (ואכן נרצה) כדי להסתיר את המאייד, המרכזייה ומערכת השרוולים, גובה התקרה בפועל יוכתב על ידי גובהו של המאייד, החלק העבה ביותר.

יש מאיידים בגבהים שנים. ככל שהם "דקים" יותר, ההנמכה הנדרשת קטנה יותר. זה אומר שתקרת הגבס תהיה גבוהה יותר.

במספרים: יש מאיידים בגובה של 40 ס"מ ויש מאיידים בגובה של 26 ס"מ. מעבר לזה צריך להשאיר עוד כ-10 ס"מ לקונסטרוקציה של הגבס, והרי לכם הנמכה של כ 36 – 50 ס"מ מגובה תקרת הבטון / התקרה העליונה.

נתקלתי במקרה של בית צמוד קרקע, שהתקרה היתה בגובה 2.80. היות שהותקן גם מזגן מיני מרכזי עם מאייד "עבה", נוצר מצב שגובה התקרה בכניסה לבית (הרבה פעמים ההנמכה בכניסה) היה נמוך יחסית - 2.30 מ'. יש כאלו שזה מפריע להם.

המאיידים ה"דקים" יותר, לפעמים יקרים יותר. לכן, אם בחוזה שלכם כלול גם מזגן מיני מרכזי, כדאי שתעשו קודם לכן שיעורי בית, תבדקו את מידות המאיידים השונים, ותגדירו בחוזה שלכם בדיוק את סוג המזגן שאתם רוצים שיתקינו אצלכם.

תריס אוויר חוזר:

תריס אוויר חוזר הוא נושא שרוב הציבור לא מודע אליו, או יותר נכון – לא לוקח אותו בחשבון.

מה זה?

הסבר: המזגן פולט אוויר (קר או חם). כדי שהוא יוכל לפלוט אוויר, צריך שיהיה מקום שממנו ייכנס אליו אוויר.

במזגן מפוצל, האוויר נכנס מהצד העליון של המאייד ונפלט מחלקו התחתון. במזגן מיני מרכזי, כדי שהמאייד יוכל לפלוט אוויר, אנחנו יוצרים פתח כניסת אוויר בתוך תקרת הגבס (בערך בגודל 60*60 ס"מ, תלוי בעוצמת המזגן) שנקרא תריס אוויר חוזר. בפתח הזה תהיה רשת סינון צפופה ודקה, שדרכה ייכנס האוויר אל חלל התקרה שמעל תקרת הגבס, וייפלט דרך מפזרי האוויר. הרשת הזו קולטת וכולאת חלקיקי אבק המפוזרים באוויר, וגורמת שהאוויר שנפלט מהמזגן יהיה יותר נקי. אחרת, המזגן יקלוט את חלקיקי האבק וגם יפזר אותם או לחילופין, פתח הכניסה של המאייד ייסתם באבק. פחות נעים.

איפה למקם תריס אוויר חוזר:

בהרבה מקרים, אנשים ממקמים את תריס האוויר החוזר (והנמכת הגבס) באיזור הכניסה לבית. מצד שני, יש אנשים שמפריע להם שתריס האוויר החוזר (הפתח בתקרת הגבס) נמצא בדיוק מעל ראשו של מי שנכנס לתוך הבית.

כפיתרון - מנסים להצניע את הפתח הזה מעט ולמקם אותו במקום אחר. פיתרון נוסף הוא לעשות פתח צידי בקיר ארון מעילים, כך שחלק ממנו ישמש כארובה, ויעלה את האוויר לתוך תקרת הגבס ומשם הוא נכנס למאייד.

החשוב הוא – לא לשכוח שנדרש פתח כזה להחליט מראש, איפה אתם רוצים למקם אותו, אחרת התנאים בשטח, בעת הביצוע הם שיקבעו בפועל היכן ימוקם התריס, ואולי – זה עלול להיות למורת רוחכם.

איזה עוד הכנות נדרשות במזגן מיני מרכזי? ובכלל מה עדיף מזגן מפוצל? מיני מרכזי? שילוב של שניהם? ואיך להפעיל את המזגנים בשבת?

על כך בע"ה בטורים הבאים.

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת