רשימת מאמרים

מזגן מפוצל. למה לא לדחות את ההכנות למזגנים, רגע לאחר שנכנסתם לבית?

צפיות: 2273

"וְהוּא (עגלון מלך מואב) יֹשֵׁב בַּעֲלִיַּת הַמְּקֵרָה אֲשֶׁר לוֹ לְבַדּוֹ" (שופטים ג' כ')

רש"י:בעלית המקרה בעלית בית קיטא (קיץ), שהיתה לאויר וצוננת :

מצודת דוד: בהיות הזמן חם, ישב בעליה עשויה בחלונות מרובים להקר עצמו :

יש אנשים שנוטים להשאיר את נושא המזגנים לסוף ואומרים:"אם יישאר לנו כסף, נעשה גם מזגנים. כרגע אנחנו מוותרים על זה".

אם אתם גרים במקום גבוה, למשל בגליל או בגולן, או במקום שנושבת בו רוח באופן תמידי, ניחא. אבל אם אתם גרים במישור החוף, במרחק לא גדול מהים, כשהלחות בחודשי הקיץ גבוהה מאוד וגורמת לעומס חום, אזי, מזגן שפועל כמה שעות ביום, בשעות הקשות ובחודשים הקשים לא נחשב כמותרות. שווה להתאמץ.

האם אפשר להתקין את המזגן בשלב מאוחר יותר? מה ההכנות הנדרשות?

למזגן מפוצל יש שני חלקים עיקריים:המעבה (נכנה אותו "המנוע", שנמצא מחוץ לבית)והמאייד שנמצא בתוך הבית. בין שני החלקים האלו עוברת צנרת גז וחשמל. בנוסף, כל הלחות שנוצרת בתוך המאייד, צריכה להתנקז.

אפשר לבצע את ההתקנה של המזגנים מאוחר יותר, אבל חשוב מאוד שתדעו מראש מה המקום המיועד של המזגן, תבצעו מראש מעבר צנרת הגז והחשמל ולא פחות חשוב – הכנה לניקוז המים.

מיקום המנועים: 

בהרבה מקרים, המאיידים הנמצאים בחדרי השינה, ממוקמים מעל משקוף הדלת, כי זהו שטח שבדרך כלל לא מנוצל.

חוץ מלהתקין את המאייד בתוך הבית, צריך למצוא מקום גם למנוע שלו מחוץ לבית.  רוב האנשים לא חושבים  על הנקודה הזו, ונזכרים רק כשמגיע איש המזגנים ואז, לפעמים כבר מאוחר. ראיתי מקרה, שבו לא חשבו על כך מראש, והתקינו את המזגן על גבי גג רעפים משופע. לכן, אם אפשר, מקמו את המנוע בחצר טכנית שבגג השטוח, ובמקום שהרעש לא יפריע לכם.

אם לא תכננתם את המיקום של המזגנים מראש, ייתכן שתרצו להתקין את המנוע המזגנים של חדרי השינה, מחוץ לקיר החיצוני של הבית. זה יכול להוות בעייה: אם בחדר אחד המזגן יפעל ובחדר סמוך לא, מי שגר בחדר הסמוך, כשירצה לפתוח את החלון,  הוא "יקבל" את כל הרעש של המנוע שעובד. במיוחד אם יש קיר/גדר אבן/בית שכן  - מול הבית, ש"מחזיר"את רעש המזגנים אליכם.

לכן, כדאי מראש לתכנן את גם מיקום המנועים.

הכנות צנרת:

אם לא ביצעתם את ההכנות הדרושות להעברת הצנרת, יש לכם שתי אפשרויות:

לחצוב בקירות כדי להעביר את צנרת הגז והחשמל מהמאייד עד למעבה. אם מדובר בהעברת צנרת לגג, כמות האבק והלכלוך שתהיה לכם בבית, גדולה.

אפשרות שנייה היא להעביר את הצנרת בתוך תעלות חיצוניות. אולי קצת פחות אבק אבל קצת פחות אסטטי, במיוחד אם מדובר בבית חדש.

בנוסף, צריך שצנרת החשמל תגיע עד ללוח החשמל הראשי של הבית שלכם. על פי תקנות החשמל, כל מזגן צריך מפסק (מא"ז) נפרד. לכן, רצוי שהכנה זו גם תיעשה מראש.

מחסום רצפה פעיל:

המזגן גורם לעיבוי הלחות הנמצאת באוויר. כתוצאה מכך, כל המים שהיו באוויר והתעבו צריכים להתנקז.

אם עשיתם הכנה מראש, תנקזו את המים של המזגן לצנרת הניקוז של הבית. חשוב לדעת שיש לחבר את הצינור הזה למחסום רצפה פעיל. אם יש לכם תכניות של יועץ אינסטלציה, כך זה אמור להיות.

מה זה אומר?

בצנרת הביוב יש ריח לא נעים. המים מהווים מחסום לריח הזה. אם אתם מנקזים את המים למחסום רצפה שנעשה במיוחד עבור המזגן, זה יפתור את בעיית הריח – רק בחודשי הקיץ, כשהמזגן פעיל ויש מים כתוצאה מהעיבוי. ברגע שלא יזרמו יותר מים לתוך מחסום הרצפה (כי המזגנים לא עובדים בחורף) המים המעטים שהיו במחסום יתאדו, ייווצר פתח (שילך ויגדל עם האידוי) שיאפשר לריח שנמצא בצנרת הביוב לעלות דרך הצנרת של הניקוז של המזגן ולחלחל דרכה אל חלל החדר. לא נעים.

לכן, חשוב שניקוז המזגנים יהיה  למחסום רצפה שמתמלא במים באופן שוטף למשל, מכיור. כך, גם אם בחורף אין זרימת מים מהמזגן, עדיין קיימת זרימת מים בגלל השימוש בכיור, והמים האלו גורמים חוסמים את הפתח ומונעים ריח.

אפשרות אחרת היא לא לחבר את המזגנים בכלל אל צנרת הניקוז, אלא להוציא אותם אל מחוץ למבנה אל הגינה. במקרה כזה, חשוב שבמוצא הצינור (בגינה) יהיה מחסום באמצעות חתיכת בד גאוטכני, כדי למנוע מרמשים וחרקים להיכנס דרך הצינור אל תוך הבית.

בהצלחה

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת