אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

עלייה לגג שטוח

צפיות: 1771

וְהִיא הֶעֱלָתַם הַגָּגָה [רחב את המרגלים] (יהושע ב' ו')

בטור הקודם כתבנו על סולם נשלף לצורך עלייה לחלל גג רעפים.

מה קורה אם רוצים לעלות לגג שטוח, החשוף לכיפת השמים (כפי שהיה אצל רחב)?

 

 

ראשית, כפי שכבר כתבתי בעבר, חשוב שתהיה לכם גישה קלה לגג לצורך תחזוקה, מבלי שתצטרכו לטפס על סולם נייד לגובה של כ 5-4 מ' מבחוץ על הקירות החיצוניים של הבית. פשוט מסוכן כאשר אתם צעירים היציבות שלכם היא מעולה. כאשר אתם כבר יותר מבוגרים קצת פחות, אבל תמיד צריך לתחזק את הגג השטוח: לפנות עלים שהצטברו על הגג לפני הגשמים, לנקות את פני הקולטים, לבדוק שדודי השמש תקינים וכו'.

 

 

סיפר לי אינסטלטור, שלפעמים קוראים לו לטפל בנזילות שיש בקולטי שמש. הוא לוקח את העבודה רק בתנאי אחד: "אם יש גישה לדוד ולקולטים – אני לוקח את העבודה. אבל אם דוד השמש או הקולטים מותקנים על גג  רעפים – אני לא לוקח. למה לי להסתכן?".

 

 

 

בעניין דומה, סיפרה לי השבוע שכנה, שיש לה בעייה עם המזגן המרכזי כי הוא לא מקרר את הבית, אבל טכנאי לא מוכן לבוא ולתקן אותו. שאלתי:למה? היא ענתה לי:"כי המעבה (המנוע) מותקן על גג הרעפים. ואף טכנאי לא מוכן לטפס על הגג המשופע ולהסתכן בנפילה". 

כנ"ל לגביכם.

 

 

נחזור לעניינו, עלייה לגג שטוח, באמצעות פתח בתקרת הבית. מה חשוב לדעת?

 

 

חשוב לדעת שיש כאן שתי מערכות: הסולם המתקפל (או הקבוע) העולה לגג, שנמצא בתוך הבית, כפי שפירטנו בטור הקודם. בנוסף - פתח היציאה אל הגג והמכסה.

 

 

איטום וניקוז:

הדבר שצריך להיות הכי חשוב מבחינתכם הוא האיטום סביב הפתח וניקוז מי הגשמים בגג, כי במו ידיכם אתם יוצרים  איזור נוסף שדרכו יכולים להיכנס מים לבית.

 

 

לשם כך, אני מציע שהפתח לא יהיה צמוד למעקות אלא מרוחק לפחות 1.0 מ' נטו מהם, כדי שניתן יהיה לאטום באמצעות יריעות מסביב לפתח ושיהיה מספיק מרחב עבודה לפועלים.

 

 

כמו כן, חשוב להסדיר את השיפועים לצורך הניקוז בגג, כי הפתח עשוי לשנות את משטר זרימת מי הגשמים. באמצעות בטקל ניתן להסדיר את זה די בקלות, אבל חשוב לבחון ולוודא היטב מראש שלא יישארו מים עומדים בגג.

 

 

צווארון סביב הפתח:

כדי למנוע ממי גשמים לחדור דרך הפתח הזה אל תוך הבית, צריך שיהיה "צווארון" (מבטון) במוצא פתח העלייה לגג. הצווארון משמעו הגבהה של השפות סביב הפתח. להערכתי גובה הצווארון צריך להיות כ-40  ס"מ לפחות מעל הקצה העליון של תקרת הבטון כדי שניתן יהיה לאטום את הגג בצורה טובה.

 

 

למה כזה גובה? בואו נעשה חישוב:

 

 

א.     בידוד תרמי בגג - עובי 5-6 ס"מ לפחות (תלוי בסוג הקלקר). 

 

 

ב.      גובה שכבת השיפועים (לניקוז המים) של הבטקל 4 ס"מ במקום הכי נמוך. אחוז השיפוע של שכבת השיפועים  הנדרש לפי תקן 1752 חלק 1, במקרה של בטון קל וגג חשוף הוא 2%. אם הפתח רחוק מקולט מי הגשמים כ-7 מטר (הערכה סתמית וסבירה), נצטרך בשביל המרחק הזה שיפוע של 14 ס"מ. נוסיף לכך את העובי המזערי הנדרש ונקבל 18 ס"מ שכבת שיפועים.

 

 

סיכום ביניים: סה"כ עד כה גובה הצווארון 24 ס"מ מבלי שהוא בולט מעל פני משטח יריעות האיטום.

 

 

ג.       הגבהה של הצווארון מעל פני השטח: מנקודה זו, כדי להעלות את שכבת היריעות הביטומניות על פני הצווארון, ונמנע ממי גשמים לחדור אל הפתח, על פי תקן 1752 חלק 2, נדרשת הגבהה נוספת של 15 ס"מ לפחות. סה"כ כ-40 ס"מ לפחות.

 

 

ד.      אם יש לכם ריצוף על פני הגג, יש להוסיף את גם את גובה המילוי שמתחת לריצוף.

 

 

מלבד גובה הצווארון, ניתן ללמוד מכאן, שהסולם צריך להיות ארוך יותר מגובה הקומה, בכ-40 ס"מ לפחות, שהם כמדרגה או שתיים נוספות בסולם.

 

 

אם לא תציינו בפני המתכננים (אדריכל וקונסטרוקטור) שנדרש צווארון במוצא העלייה לגג, יתכן שבתכניות יופיע פתח בלבד או שהתשובה שתקבלו היא "אח"כ בשטח תעשו מה נדרש".

 

 

לדעתי חשוב לתכנן הכל מראש, לרבות ההגבהה, בגובה המתאים.

 

 

המכסה החיצוני:

 

 

יש שמנצלים את המכסה כפתח אור ומתקינים מכסה העשוי מזכוכית מחוסמת, פוליקרבונט או מחומר אחר, כך שבשגרה הוא מכניס אור. זה טוב במיוחד אם הפתח ממוקם במרכז פרוזדור המוקף בחדרים. למה? אם במהלך היום הדלתות סגורות, עדיין יהיה אור בפרוזדור.

 

 

אני לא ממליץ על מכסה שקוף לחלוטין אלא חלבי, כדי לא להשתעבד לניקיון התמידי של אבק או לכלוך של ציפורים.

 

 

יש אנשים שהפרוזדור שלהם מואר מספיק או שאינם מעוניינים בפתח אור זה ומתקינים מכסה מתכת. בכל מקרה, חשוב שיהיה לכם נוח לפתוח או לסגור את המכסה הזה ושהוא לא ייפול על ראשכם בעת הפתיחה.

 

 

חשוב לשלב את המכסה ולהתאים אותו לצווארון הבטון ולשלב אותו יחד עם האיטום. לכן, לפני שיוצקים את כל התקרה – חשוב לעשות היטב שיעורי בית מה המוצרים הקיימים והזמינים בשוק, מה המידות ואיך לתכנן ולשלב אותם ביחד בצורה אופטימלית עם עבודת הקבלן.

 

 

פתיחת המכסה הגג:

 

פתיחת הפתח של הגג מצריכה אתכם לפתוח אותו ביד אחת, כי היד השנייה אוחזת עדיין בסולם.

 

 

אם מדובר במכסה פלדה כבד, זה ידרוש מכם הפעלת כוח ויהיה יותר מסובך ככל שאנחנו פחות חזקים.

 

 

לשם כך יש מכסים ייעודיים וחברות המתמחות באספקת מכסים כאלו המסופקים עם ידית אחיזה מתאימה ומבטיחים שהמכסה לא ייטרק בטעות על ראשכם.

כדי למנוע מצב של חוסר יציבות יש אפשרות גם לפתיחה חשמלית של מכסה הגג. במקרה כזה (כמו בסולם חשמלי) חשוב להכין נקודת חשמל.

אם אתם שומרי שבת ומתכננים לעלות לגג לצורך משחק ולא רק לתחזוקה, פתיחה חשמלית לא מתאימה לכם.

נעילת הפתח מבפנים:

כדאי שתהיה אפשרות לנעול את הפתח מבפנים ולא להסתמך רק על משקל המכסה, משתי סיבות: הראשונה, כדי שרוח סערה לא תעיף את המכסה. השנייה,  כדי שלא יגיעו אליכם משם ביקורים "לא רצויים" או "לא מוזמנים מראש".

 

 

לסיכום:

חשוב שתהיה הגבהה בגובה מתאים סביב הפתח לאיטום, ולהסדיר את משטר המים בגג. כדאי לבדוק מה גודל המכסים הקיים בשוק. הסולם צריך להיות גדול יותר מגובה הקומה.

 

 

בהצלחה.

סוף מעשה בתכנוןתחילה

 

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת