אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים
אלי הראל מהנדסים

רשימת מאמרים

סולם נשלף לעליית הגג

צפיות: 1304

"רבי נתן אומר: מניין שלא יגדל אדם כלב רע בתוך ביתו, ואל יעמיד סולם רעוע בתוך ביתו? שנאמר: ולא תשים דמים בביתך"(בבא קמא, מו ע"א).

ערוך השולחן (1829-1908) חושן משפט סימן שיד

"...וכן אצלנו המנהג להעמיד סולם לכל בית כדי לעלות על הגג לנקות את הארובות ממעלי עשן.."

לרוב, אם יש לנו גג רעפים, נרצה לעלות אליו כדי להשתמש בחלל הגג או כדי שנוכל לתחזק אותו (או לנקות הארובות ממעלי עשן). אם תכננתם מראש (וכך אני מקווה), הכנתם יציאה מגג הרעפים אל הגג השטוח המיועד למערכות הטכניות כמו: דודי שמש, מנועים של המזגנים וכו'. אבל כדי לעלות לחלל שמתחת לרעפים, אנחנו צריכים סולם.

מה כדאי להביא בחשבון בעניין הזה?

קודם כל, לפני שמתקינים סולם נשלף, אני מציע לבדוק מראש אם אפשר לתכנן גישה "רגילה" לחלל גג הרעפים: אם יש לכם בית בן שתי קומות וקיים כבר מהלך מדרגות שיורד כלפי מטה (למרתף או לקומת כניסה) יתכן שאפשר להמשיך, על חשבון אותו שטח, מהלך מדרגות כלפי מעלה אל מתחת לגג הרעפים (אפשר להגביה את המעטפת?). שם בקיר שמתחת לגג הרעפים, להתקין דלת רגילה, ודרכה לצאת בצורה "מסודרת" אל חלל גג הרעפים (ומשם לגג הטכני). זה הפיתרון העדיף מבחינתי, הכי בטיחותי, אין בו סכנת נפילה כמו בעלייה בסולם נשלף (או אחר), אין הגבלת משקל או הגבלת גובה בגלל גודל החפצים כמו בפתח של סולם נשלף, אלא בהתאם לרוחב דלת העלייה לגג.

יש הטוענים שבניית מדרגות היא פונקציה של שימוש בגג, למשל: "אם זה לתחזוקה בלבד, כדי לעלות כמה פעמים בשנה, למה לי להשקיע בגרם מדרגות כזה?" אני טוען הפוך: אם יש לכם מהלך מדרגות נוח ו"מזמין", זה יאפשר לכם לעלות לגג ולתחזק את הגג והמערכות שבו, בקלות ובנוחות הרבה יותר מאשר יש לכם סולם, שהוא צר יחסית, ופחות נוח לשימוש מכל הבחינות.

מצד שני, אם אין לכם מהלך מדרגות, בהכרח מתבקש להתקין פתח כדי שתוכלו לעלות אל חלל גג הרעפים שלכם.

במקרה כזה, מה כדאי להביא בחשבון?

מיקום הפתח:

מיקום הפתח של הסולם צריך להיות במקום שיהיה נוח ונגיש לכם ולא תצטרכו להזיז חפצים או רהיטים כדי להשתמש בו. למשל, ראיתי מקרה שבו מיקמו את הפתח בפינת האוכל בגלל חוסר ברירה, שמחייב הזזת שולחן האוכל בכל פעם שרוצים לעלות. אם יש לכם אפשרות למקם אותו במסדרון או במקום פתוח בחלל הבית, שאין בו ריהוט – וודאי שזה עדיף.

בנוסף, כדאי שמיקום הפתח, לא יהיה סמוך למהלך מדרגות אחר שקיים בבית, כדי שלא יקרה מצב שאם בטעות מישהו נופל מהסולם, הוא ממשיך להתגלגל הלאה.

לפעמים, עושים את הפתח בתקרת גבס, מתוך מחשבה שבעתיד כל השטח שמסביב לפתח ישמש למהלך מדרגות. במקרה כזה, הפתח צמוד לפאה אחת של תקרת הבטון שעליה יושען סולם נייד. כדאי לדעת ולהביא בחשבון, שהסולמות הנשלפים נועדו להתקנה כאשר הם נשענים לפחות על שני צידי הפתח על גבי קורות יציבות (או תקרת הבטון). לכן התקנת סולם נשלף במקרה כזה, שבו יש רק פאה אחת מבטון, היא מעט יותר מורכבת ותחייב הרכבת תמיכות נוספות.

בכל מקרה, רצוי לעשות את הפתח במקום שמוקף ברצפת בטון לפחות מ-3 עברים, כי כשעולים עם ציוד או חפצים גדולים או מסורבלים, ורוצים לאחוז או להיתמך, ניתן יהיה להישען על כל סביבות הפתח ולא תהיה מגבלה בהשענות. בכל מקרה, אם השארתם פתח כלשהו בתקרת הבטון, כשתרצו בעתיד לשפץ ולהתקין מדרגות במקום אחר, אין בעייה לסגור בקלות את הפתח הזה בבטון.

גודל הפתח:

קיימים סולמות המאפשרים פתחים בתקרה במידות שונות. גודל הפתחים הגדולים השכיחים הם 1.0*1.0 מ' ו-0.7*1.3 מ'. אם אין מניעה, ככל שהפתח גדול יותר, כך עדיף בעיני, כי ניתן יהיה להעלות אל הגג ציוד וחפצים גדולים יותר.

חשוב שתשימו לב, שבתכניות האדריכלות והקונסטרוקציה שלכם, הפתח הזה קיים. מדוע?כדי שלא ייווצר מצב ש"שכחו" את הפתח הזה ויצקו אותו (וראיתי דברים מעולם). אחר כך סיתות של תקרת בטון בעובי של 25 ס"מ היא לא דבר נעים...

הפתח הזה בתקרה מחייב התייחסות של מהנדס הקונסטרוקציה. הוא אמור להגדיל מעט את כמות ברזל הזיון סביב שפות הפתח, ולכן חשוב שהפתח יופיע בתכניות הקונסטרוקציה. אם נזכרתם רק במהלך הבנייה לבצע את הפתח, חובה לבדוק עם הקונסטרוקטור איפה ניתן למקם את הפתח, מבלי שתקצרו בטעות קורה סמוייה שכל התקרה נשענת עליה...

חשוב שתוודאו שאפשר להשיג את הסולם במידות שרציתם ומה מידות הפתח וההכנות הנדרשות, כדי שהקבלן שלכם לא יצוק ואחר כך יצטרך לסתת את הבטון, או לחילופין בסוף העבודה יצטרך לצקת קטעים נוספים.

גובה הסולם:

חשוב שתבדקו אם גובה הסולם שאתם רוכשים מתאים לגובה הקומה שלכם, למשל: אם הסולם בגובה של 2.80 מ' אבל לכם יש חלל בגובה של 3.0 מ', זה לא בהכרח מתאים.

חשוב גם לבדוק איך עולים מקצה הסולם אל תוך חלל הגג: האם יש מעקה עליון בצד הגג? (לפעמים כן. רצוי מאוד)

פתיחת הסולם:

איך פותחים את הסולם. יש מקומות שצריך להתקין מוט על וו תלייה, וכדי לפתוח את המדרגות צריך למשוך אותו. את המוט (ששומרים בסמוך) מתקינים ומפרקים בכל פעם.

לעומת זאת, יש סולמות חשמליים, שהפתיחה שלהם קצת יותר אלגנטית, ונעשית באמצעות שלט רחוק או מתג. בלחיצה קלה הסולם יורד וכך הוא גם עולה. באופן טבעי הסולמות האלו עולים הרבה יותר. בהרבה מקרים הם גם איכותיים יותר. חשוב לזכור להכין במקרה הזה, נקודת חשמל בתקרה למנוע הסולם.

מחיר הסולם:

יש הרבה סולמות באיכויות שונות מחומרים שונים, גודל מדרך, עובי פרופיל וכד'. הסולמות משתנים גם בהתאם למשקל שהם מיועדים לשאת. כמו כל נושא בעולם הבנייה, סולמות זה עולם ומלואו. מחיר הסולמות הפשוטים נע בסדר גודל של 2,000 – 3,000 ₪. מחיר סולם חשמלי יכול לנוע ברמה של 8000 ₪ - 10,000 ₪.  חלק מהסולמות עשויים מחומר רך וגמישים מאוד (קפיציים). אם רוצים משהו יותר יציב, יותר איכותי ולעומס גדול יותר, הוא יהיה גם קצת יותר יקר. יש להוסיף למחיר את עלות ההתקנה.

לסיכום:

זכרו להשאיר פתח בתקרה בעת יציקה. כדאי לוודא שאורך הסולם מתאים לבית שלכם ושיהיה בסולם מעקה עליון בצד הגג.

מה לגבי עלייה לגגות שטוחים החשופים לכיפת השמיים? איזה הכנות חשוב להביא בחשבון? על כך בע"ה בטור הבא.

בהצלחה.

סוף מעשה בתכנון תחילה

 

x
הרשמה לניוזלטר

לקבלת מאמרים שבועיים בנושא תכנון הבנייה, מלאו הפרטים והמאמר וחומר נוסף בנושא בנייה יגיעו ישירות לאי-מייל שלכם.
*ניתן לצאת מהרשימה בכל עת